Dažniausios sąnarių skausmo priežastys
Sąnarių skausmas yra pakankamai dažnas reiškinys, ypač vyresniame amžiuje. Taigi, jeigu jaučiate jį, žinokite, kad esate ne vieni. Sąnarių pažeidimai dėl traumų ar ligų gali sukelti skausmą, apsunkinti judėjimą ir trukdyti užsiimti mėgstama veikla, kartais net trikdyti miegą. Todėl reikėtų jų neignoruoti ir laiku kreiptis į specialistus, kurie padės nustatyti tikrąsias sąnarių skausmo priežastis. Dažniausius iš jų aptariame šiame straipsnyje.
Osteoartritas
Viena dažniausių sąnarių skausmo priežasčių yra osteoartritas, kitaip vadinama artrozė. Tai degeneracinė sąnarių liga, susijusi su nuolatiniu jų traumavimu ir senėjimo procesais. Ji pasireiškia tada, kai suyra tarp dviejų kaulų esanti kremzlė, todėl jų galai pradeda trintis vienas į kitą. Dėl šios priežasties atsiranda kaulinės ataugos jaučiamos per odą, sustingimas ir skausmas. Visame pasaulyje osteoartritu serga apie 11 proc. suaugusiųjų (Lietuvoje šios ligos sukeltus negalavimus patiria maždaug 25 proc. vyresnio amžiaus gyventojų).
Nors artrozė gali paveikti bet kurį sąnarį, dažniausiai ji pažeidžia kelius, rankas ir klubus. Šios ligos išsivystymą lemia įvairūs gyvenimo būdo ir genetiniai veiksniai, įskaitant didelius fizinius krūvius užsiimant profesionaliu sportu, traumas ir lėtinius sąnarių uždegimus. Moterims po menopauzės yra didžiausia rizika susirgti osteoartritu, ypač pažeidžiančiu kelis sąnarius. Didesnė rizika taip pat būdinga nutukusiems, sergantiems cukriniu diabetu ir dirbantiems darbą, kurio metu atliekami vienodi pasikartojantys judesiai.
Siekiant išvengti šios ligos, svarbus sveikas gyvenimo būdas, pavyzdžiui, tinkamas sportas ir sveika mityba, normalaus svorio palaikymas, patogi avalynė. Tačiau, jeigu jums jau atsirado sąnarių skausmai, tikslias jų priežastis gali padėti nustatyti specialios diagnostikos programos.
Sausgyslių traumos
Kita dažna sąnarių skausmo priežastis yra sausgyslių sužalojimai: nuo uždegimo ir patinimo iki dalinio ar visiško plyšimo. Sausgyslėmis raumenys jungiasi prie kaulų, dažnai aplink sąnarius. Todėl gali atrodyti, kad skauda sąnarį, nors iš tiesų skausmas yra raumenyje.
Plyšusi sausgyslė gali būti gydoma chirurginiu būdu. Tačiau dažniausiai, nesant pilno sausgyslės plyšimo, gydymas apima vaistų nuo skausmo vartojimą, poilsį, priešuždegiminių vaistų injekcijų į pažeidimo vietą ir fizioterapijos bei kineziterapijos derinį. Kineziterapija gali padėti sustiprinti raumenis aplink pažeistą sausgyslę, todėl jai teks mažesnis krūvis.
Raiščių traumos
Pažeisti raiščiai taip pat gali sukelti raumenų skausmą, ypač kelių ir kulkšnių. Raištis yra skaidulinis audinys, jungiantis du kaulus. Pagrindinė jo pažeidimo priežastis yra trauma, pavyzdžiui, stiprus smūgis. Kaip ir sausgyslės, raiščiai gali nutrūkti dalinai arba visiškai. Kai kurie iš jų gali sugyti savaime, o kitais atvejais reikia nešioti įtvarą. Esant dideliems raiščių plyšimams, būtina operacija.
Bursitas
Bursitas atsiranda, prasidėjus bursos – sąnario tepalinio maišelio – uždegimui. Dažniausiai šią ligą sukelia sąnario perkrova, kuomet sąnariams tenka per didelis krūvis, atliekama daug pasikartojančių judesių. Paprastai žmonės, kuriems išsivysto bursitas, dirba darbą arba turi pomėgį, dėl kurio jų sąnariai, dažniausiai vienas konkretus, patiria nuolatinę įtampą. Nuo bursito dažnai kenčia tokių sporto šakų, kaip futbolas, regbis, riedulys ir kt., atstovai. Taip pat padidėjusi bursito rizika būdinga tiems, kurie serga įvairiomis uždegiminėmis ligomis, pavyzdžiui, artritu, diabetu ir sistemine raudonąja vilklige.
Bursito sukeltas sąnarių skausmas gali pasireikšti beveik bet kur, įskaitant pečius, alkūnes, kelius, pėdas, klubus ir sėdmenis. Jis gali atsirasti staiga arba lėtai, per tam tikrą laiką. Norint išvengti šios ligos, svarbu nepamiršti tinkamai pailsėti po pasikartojančių judesių atlikimo, vengti antsvorio.
Ir tai tik keletas iš dažniausių sąnarių skausmo priežasčių. Kartais jas atpažinti gali būti nelengva. Bet kokiu atveju, patiriant skausmą, reikėtų kreiptis į specialistus. Atlikę tyrimus, jie gali nustatyti tikrąsias nemalonių pojūčių priežastis ir paskirti atitinkamą gydymą, kuris būtų veiksmingas.