Dėl skiepų abejonių neturėjusi Zita Kelmickaitė: „Tikiu medicina, jaučiuosi saugi“
„Prasidėjus pandemijai niekas nežinojo, kaip čia viskas bus, o baimės akys – labai didelės. Svarbu rasti būdų, kaip ją valdyti, nes kitos ligos visame šitame chaose, rodos, kiek pasimetė. Tikiu, kad žmonės turi protingas galvas ant pečių ir stengsis telktis, kad visiems rytojus būtų geresnis“, – sako etnomuzikologė, televizijos, radijo laidų ir renginių vedėja Zita Kelmickaitė (69), kalbėdama apie skiepus nuo koronaviruso.
„Žemaitijoje žmonės manęs yra tarmiškai klausę: ar bijai mirti? Sakau – nebijau, bet jeigu klaustų, šiandien ar rytoj, sakyčiau, kad geriau jau rytoj...“ – taip linksmai, su jai būdingu optimizmu, sako Z.Kelmickaitė prasidėjus pokalbiui apie skiepus ir apsisprendimą vakcinuotis.
„Pfizer“ vakcina ji pasiskiepijo dar ankstyvą pavasarį, kai tik gavo tokią galimybę. „Kad skiepysiuosi, neturėjau abejonių. Žinojau, kad kitu atveju mano veiklos, laisvalaikis, pomėgiai bus apriboti. Tikiu medicina ir nesuprantu, ko čia bijoti“, – tvirtina ji.
Nors skiepai nuo infekcinių ligų nėra naujovė, apie vakciną nuo koronaviruso ėmė sklisti įvairios sąmokslo teorijos, visiškai nepagrįstos mokslu ir realiais faktais, todėl atsirado nemažai žmonių, kurie nusprendė nesiskiepyti.
„Man nelabai suprantama ta didelė skiepo baimė. Gal kai kurių žmonių situacija kažkokia išimtinė, bet šiaip skiepai nėra naujiena. Kodėl žmonėms atrodo, kad šįkart – kažkas kitaip? Daug kalbėta apie galimus šalutinius poveikius, tačiau visiems jie skirtingi, kai kuriems išvis jokių nepasireiškia. Mano patirtis nėra išskirtinė: pajutau bakstelėjimą vakcinacijos metu, paskui kokią dieną paskaudėjo ranką, betgi ji nenukrito“, – šypteli Z.Kelmickaitė.
Moteris pasakoja, kad nekantriai išlaukė ir tas penkiolika minučių, kurias rekomenduojama iškart po skiepo ramiai pasėdėti. Vietoje nenustygstanti Zita sako tikėjusi, kad viskas bus gerai, ir kai tik galėjo, iškart taksi automobiliu pajudėjo į suplanuotą laidos filmavimą.
Tiesa, vėliau sako pajutusi lyg didesnį mieguistumą, šiokį tokį jėgų trūkumą. „Bet negi jus tai taip gąsdina? Niekada gyvenime nebuvo taip, kad norėjote daugiau pailsėti, daugiau pamiegoti? Aš į dalykus žiūriu paprastai ir neieškau dramos, kurios nėra“, – patikina.
Net pajutusi, kad lyg šiek tiek pakilo kūno temperatūra, Z.Kelmickaitė pamena irgi nepanikavusi – namuose neradusi termometro, vėliau temperatūrą pasimatavo artimiausioje vaistinėje ir įsitikino: ji nebuvo pakilusi. O jei kiek ir būtų pakilusi, šypteli Zita, tai nebūtų pakeitę jos nuomonės dėl skiepų reikalingumo.
„Nevaidinu, kad esu kažkokia išskirtinė drąsuolė ir sveikuolė. Niekada negali žinoti, kokia liga tavęs laukia už kampo ir gali pargriauti. Vis dėlto aš tikiu medicina, jaučiuosi saugi“, – reziumuoja.
Turime susitelkti
Moteris išreiškė liūdesį, kad pandemija užgožė kitas ligas, per karantiną buvo sudėtingų situacijų dėl patekimo pas gydytojus. Būtent dėl to, anot jos, pandemiją ir reikia stengtis kaip įmanoma greičiau suvaldyti, kad netrikdytų įprasto visuomenės gyvenimo ir nebūtų kliūtis gydant kitas ligas, o skiepai – šiuo metu plačiausiai visame pasaulyje taikoma ligos prevencijos priemonė.
„Šis aspektas per visą pandemiją man kėlė didžiausią nerimą. Daug sergančių žmonių, o čia toks chaosas, jis išmušė visus iš vėžių. Labai tikiuosi, kad viskas kuo greičiau bus suvaldyta ir visi gaus jiems reikalingą gydymą“, – turi vilties pašnekovė.
Z.Kelmickaitės artimieji, kolegos ir bičiuliai tap pat pasisako už skiepus. „Mano aplinkoje beveik visi žmonės jau senokai pasiskiepiję. Nors pažįstu ir tokių, kurie dėl tam tikrų priežasčių dar delsia, bet jų – mažuma. Tikiu, kad jeigu to nedaro, tam yra labai rimta priežastis, nes, vertinant visą situaciją, sveikas protas turėtų nugalėti“, – įsitikinusi ji.
Moteris svarsto, kad esamoje situacijoje likti nepasiskiepijus gali būti sudėtinga. Jau nekalbant apie svarbiausią – sveikatos faktorių, be skiepų ir tai įrodančio galimybių paso gyventi įprastą gyvenimą, dirbti tam tikrus darbus ir turėti iki tol įprastą laisvalaikį kažin ar galėsime.
„Gyvenimas ties namų sienomis juk nesibaigia. Esame visuomenė: vieni šalia kitų, vieni su kitais. Kai tik atidarė kavines, turbūt buvau viena pirmųjų, atskubėjusių pasisėdėti. Gyvos, natūralios kasdienybės buvau labai pasiilgusi“, – šypteli Z. Kelmickaitė.
VERTA ŽINOTI
- Daugiau kaip pusė Lietuvos gyventojų jau paskiepyti pagal pilną vakcinacijos schemą.
- Vakcinos nuo COVID-19 kuriamos laikantis tų pačių teisinių farmacinės kokybės, saugumo ir veiksmingumo reikalavimų, kaip ir kiti vaistai.
- Atliekami įvairių etapų klinikiniai tyrimai, analizuojami jų rezultatai. Prieš suteikiant leidimą naudoti skiepus, kompetentingi specialistai atidžiai vertina visus pateiktus duomenis.
- Pasiskiepijus susidaro imuninių atminties ląstelių, specifinių antikūnų, jie yra budrūs ir, patekus galimam ligos sukėlėjui, tuoj pat jį identifikuoja, blokuoja ir neutralizuoja. Jei būdami pasiskiepiję vis tiek susirgsite COVID-19, vakcina gali apsaugoti nuo sunkesnių ligos formų.
- Užsiregistruoti pasiskiepyti nuo COVID-19 galite paskambinę į karštąją liniją telefonu 1808 arba svetainėje www.koronastop.lrv.lt.