Dėl užrašo apie „mažą Rusiją“ lietuvė išvaryta iš čempionato: pasitraukė ir visa rinktinė

Kornelija Dūdaitė per funcinio sporto pasaulio čempionatą Budapešte priminė apie rusų agresiją Ukrainoje. / Instagramo nuotr.
Kornelija Dūdaitė per funcinio sporto pasaulio čempionatą Budapešte priminė apie rusų agresiją Ukrainoje. / Instagramo nuotr.
Kęstas Rimkus
Šaltinis: 15min.lt
A
A

Gausi lietuvių rinktinė atvyko į pasaulio funkcinio sporto čempionatą, bet iš pradžių Lietuvos čempionei Kornelijai Dūdaitei varžybos Budapešte baigėsi vos prasidėjusios dėl drąsaus lietuvės užrašo ant marškinėlių. Ji buvo išvaryta iš varžybų. Kilus skandalui, galiausiai sprendimą traukti priėmė visa Lietuvos rinktinė.

Kornelija Dūdaitė Budapešte nusprendė priminti apie Rusijos agresiją Ukrainoje.

Į pasaulio funkcinio sporto čempionatą Budapešte nuvykusi Lietuvos čempionė atkreipė dėmesį, kad tarp maždaug 800 sportininkų varžybose dalyvauja ir šalies-agresorės atstovų gausi komanda. Ji turėjo būti po neutralia vėliava, bet netrūko ir ją supančių Rusijos ženklų.

Todėl lietuvė pasirodė su išskirtiniais marškinėliais renginyje Vengrijos sostinėje.

„Make russia small again“, – toks užrašas puošė K.Dūdaitės marškinėlius, su kuriais ji atvyko į varžybas.

Tokiu pačiu užrašu prieš mėnesį prieš televizijos kameras buvo pasirodęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuomet kalba sukosi apie JAV finansinę paramą jo vadovaujamai šaliai bandant gintis prieš agresorę Rusiją.

Volodymyras Zelenskis
Volodymyras Zelenskis / V.Zelenskio „Telegram“ nuotr.

K.Dūdaitė salėje pasirodė su Ukrainos vėliava, ant kurios buvo užrašyta nuo okupantų besiginančiai šaliai skirti paramos žodžiai: „Kovok už savo įsitikinimus, kaip Ukraina kovoja už savo laisvę.“

Instagramo įraše ji paaiškino savo veiksmus.

„Tai pirmas kartas, kai Rusijos atletams leidžiama dalyvauti, – sakė ji. – Tarptautinė federacija pritarė jų dalyvavimui.

Aš nepritariu, o vienintelis būdas tai išreikšti – parodyti savo poziciją.

Deja, tai ne visiems patinka. Turiu galvoje ne tik svetimus, bet ir savus. Ne visi turi drąsos tai pasakyti man į akis. Tad ko iš manęs tikitės?

Tad noriu pasakyti du dalykus: pirmiausia, tai mano paskutinės varžybos su Lietuvos funkcinio sporto federacija. Aš nemanau, kad mums pakeliui, manau, jie patys tai puikiai supranta – mūsų nuomonės ir vertybės išsiskiria. Tad po šio renginio mes atsisveiksime. Turėkime drąsos išreikšti tai, ką galvojame. Turėkime drąsos pasakyti, kas yra teisus, o kas neteisus. Ir turėkime drąsos savo teisybę ginti. Nes kas iš tavęs, jei esi silpnas?

Dar svarbesnis dalykas – maišykime vertybes su viskuo, kas atsitinka gyvenime.“

Kornelija Dūdaitė per funcinio sporto pasaulio čempionatą Budapešte priminė apie rusų agresiją Ukrainoje.
Kornelija Dūdaitė per funcinio sporto pasaulio čempionatą Budapešte priminė apie rusų agresiją Ukrainoje. / Instagramo nuotr.

Tokiu būdu Ukrainą varžybose penktadienį palaikiusi lietuvė sulaukė organizatorių akibrokšto.

Sportininkė buvo įspėta, o paskui jai buvo liepta palikti čempionatą bei iškelta sąlyga – jei to nepadarys, esą iš varžybų gali būti pašalinta visa Lietuvos rinktinė.

K.Dūdaitė nusprendė, kad ji pasitrauks iš varžybų. Socialiniame tinkle ji įdėjo nuotrauką, kurioje sėdi su minėtais marškinėliais.

„Jie pasakė, kad mano dalyvavimas įžeidžia rusus, – parašė Lietuvos funkcinio sporto čempionė. – Tikiuosi, kad Ukraina laimės ir įžeis juos iš tiesų.“

Kornelija Dūdaitė per funcinio sporto pasaulio čempionatą Budapešte priminė apie rusų agresiją Ukrainoje.
Kornelija Dūdaitė per funcinio sporto pasaulio čempionatą Budapešte priminė apie rusų agresiją Ukrainoje. / Instagramo nuotr.

Penktadienį vakare susisiekus su Lietuvos funkcinio sporto federacijos atstovais, jų komunikacijos vadovas Rokas Milevičius pranešė, kad visa Lietuvos komanda galiausiai priėmė sprendimą trauktis iš čempionato, kuris vyksta gruodžio 13-15 dienomis.

„Visa ta situacija įsiutino mūsų sportininkus. Todėl sportininkai nuspendė nedalyvauti varžybose. Su jais rengėme pokalbį nuotoliniu būdu, buvo pokalbis ir su tarptautinės federacijos prezidente, – sakė R.Milevičius. – Galiausiai bus pareikšta pozicija, kad Lietuvos funkcinio sporto rinktinė šiame čempionate nebedalyvauja, traukiasi dėl įvairių pažeidimų.“

R.Milevičius teigė, kad pirmą kartą vykstančiame ir komandų, ir individualių rungčių čempionate dalyvauja apie 800 sportininkų.

„Mūsų rinktinėje yra 34 sportininkai, tarp jų ir vaikai. Pirmą kartą vežame vaikus į pasaulio čempionatą, – sakė federacijos atstovas. – Morališkai visi suprantame, kad tai teisingas sprendimas, bet yra ir sportinis noras, siekis įveikti rusus sporto aikštelėje, parodyti jų vietą ten. Tai yra tam tikra dilema.“

Lietuvos rinktinei ir federacijai dar besitariant, ką daryti, susisiekėme su K.Dūdaite, kuri papasakojo įvykių seką savo akimis.

- Kornelija, kaip nusprendėte išreikšti savo vertybes tokiu būdu? – 15min paklausė K.Dūdaitės.

– Dar prieš mėnesį sužinojome, kad čempionate dalyvaus ir Rusijos atstovai. Jie turėjo startuoti neutraliu statusu, bet Vengrija yra prorusiška valstybė, tad turėjau įtarimų, kad gali būti kitaip. Todėl šalia įprastos sportinės aprangos įsidėjau Ukrainą palaikančius marškinėlius.

Jie buvo tokie patys, kokius turėjo Ukrainos prezidentas V.Zelenskis per savo interviu. Aš įsidėjau tam atvejui „jeigu ką“.

Mums atvykus į čempionatas vienas organizatorių puslapių paviešino atvirai rusus sveikinantį įrašą. Ten buvo ir Rusijos vėliava, ir tekstas, atvirai sveikinantis rusus atvykstant į varžybas. Tekstas skambėjo ypač nevienareikšmiškai karo kontekste, nes buvo kalbama apie „full force“ (pilnu pajėgumu).

Aš parašiau komentarų ir uždaviau klausimų, bet mano komentarai buvo ištrinti. Mūsų federacijos pozicija buvo tokia, kad „žinome, kur važiuojame, žinome, kad bus rusai“. Tačiau sąlyga, kad Rusija startuos kaip „neutrali valstybė“ nebuvo įgyvendinta nuo pat pradžių.

– Kas nutiko per varžybas?

– Vos prasidėjus varžyboms, išvydome naudojamą Rusijos valstybės pavadinimą, girdejome jį. Mačiau, kad ir vienas vaikas turėjo Rusijos vėliavą ant savo marškinėlių. Tai reiškė, kad rengėjai neišlaikė ssavo pažado, kad „Rusija“ startuos kaip neutrali valstybė.

Todėl mano minėti marškinėliai buvo naudojami varžybose, vilkėjau juos per pirmąją rungtį. Po jos prie manęs priėjo vienas atstovas. Negaliu pasakyti kas toks, nes jis nespristatė. Jis tik pasakė, kad aš negaliu vilkėti šių marškinėlių, nes jie yra įžeidūs ir politiški. Tada priėjo antras asmuo, kuris pasakė, kad jei nenusivilksiu šių marškinėlių, visa Lietuvos delegacija bus diskvalifikuota.

Aš paklausiau, kuo jie remiasi. Man atsakė, kad pasiskundė rusai. Aš paklausiau, kaip gali pasiskųsti rusai, jei jie čia nedalyvauja, o rungiasi neutralūs atletai.

Tokiu atveju su manimi pokalbis buvo baigtas. Netrukus sulaukiau tarptautinės federacijos prezidentės laiško, kuriame rašoma, kad aš turiu pašalinti visas nuotraukas iš socialinių medijų ir nebevilkėti jų manymu politinę žinutę nešančių marškinėlių, – tada man būtų leista pasilikti varžybose. O jei sąlygos nebus išpildytos, aš būsiu pašalinta iš varžybų ir arenos.

Kornelija Dūdaitė
Kornelija Dūdaitė / Asmeninio albumo nuotr.

Netrukus prie manęs priėjo šeši apsaugos pareigūnai. Jie pasakė, kad turiu šią sekundę persirengti, kitaip būsiu išlydėta. Aš atsisakiau persirengti ir išėjau laukan.

Šiuo metu, kiek žinau, federacija sprendžia dėl tolimesnio dalyvavimo, situacija nėra vienareikšmiška.

– Savo įraše sakėte, kad Lietuvos funkcinio sporto federacija galbūt vadovaujasi kita nuomone. Ką turite galvoje?

– Labai paprastą dalyką. Mes kaip šalis remiame Ukrainą. Mūsų federacija yra rengusi Ukrainą palaikančius renginius, per kuriuos buvo renkama parama Ukrainai. Tačiau dabar eina treti karo metai, mes mėgstame patogiai pamiršti karą, pamiršti ten žūstančius žmones.

Federacija dalyvauja šiame čempionate ir dėl to, kad gauna valstybinį finansavimą, yra įsipareigojusi atvežti tam tikrą kiek į sportininkų ir vaikų. Jei įsipareigojimų neįvykdys, mums nukirptas ir tam tikras finansavimo kiekis. Mano prielaida, kad dalyvaujame čia tam, kad dalyvautume ir išlaikytume finansavimą. Aš nežinau, ar mano prielaida teisinga. Tačiau, panašu, kad pasirinkimas yra neprovokuoti, nors provokacija yra iš šalies-agresorės Rusijos, o ne iš mūsų.

Suprasti akimirksniu

  • Lietuvos funkcinio sporto federacijos atstovas Rokas Milevičius teigė, kad dar pernai buvo dedamos pastangos, kad Rusijos sportininkams nebūtų leista dalyvauti varžybose, bet Tarptautinė federacija nusprendė leisti pasirodyti „neutraliu statusu“.
  • Lietuviai yra vieni aktyviausių tarptautinės bendruomėnės narių. „Mes buvo aiškiai deklaravę tarptautinei tarybai ir prašėme laikytis sutartų dalykų, sakėme, kad mums tai be proto jautrus klausimas, bet jau prieš varžybas prasidėjo provokacijos. Ne tik organizatoriai, bet trečios šalys, socialaus turinio kūrėjai įdėjo Rusijos vėliavas. Jos atsirado ir čempionato programėlėse. Mes viską parodėme, paskundėme. Viskas buvo išimta, bet vis tiek tai įvyko, – sakė R.Milevičius. – Natūralu, kad tai pastebėjo mūsų sportininkai. O tarp jų yra daug iš kariuomenės, labai aktyviai palaikančius Ukrainą, kaip ir visa valstybė. Tad mums visiems skaudėjo.
  • Matėme „Russia“ pavadinimą, mes viską fiksavome ir skundėme. Bet įtampa jau kilo komandoje, o paskutinis lašas tapo, kai mūsų sportininkė buvo išvaryta dėl užrašo „make Russia small again“.
  • Visa tai įsiutino mūsų sportininkus. Todėl sportininkai nuspendė nedalyvauti varžybose. Su jais rengėme pokalbį nuotoliniu būdu, buvo pokalbis ir su tarptautinės federacijos prezidente. Galiausiai bus pareikšta pozicija, kad Lietuvos funkcinio sporto rinktinė šiame čempionate nebedalyvauja, traukiasi dėl įvairių pažeidimų.“

Dar svarbiau, kad šiame čempionate nėra Ukrainos. Ji neturi galimybės, nes kariaujanti šalis neturi federacijos, kuri galėtų atsiųsti savo atletus. Dalis funkcinio sporto žmonių yra kariškiai. Ukrainos sportininkų dalis yra fronte. Rusijos sportininkai yra ten, kur nori būti. Rusijoje sportas ir karyba eina išvien. Todėl man atrodo nenatūralu, kad mūsų federacija nekelia klausimo ir nenori būti „nepatogia“, turėti konfliktą su tarptautine federacija bei parodyti vertybinę poziciją. O ji turi būti konkreti: nesvarbu, kad visas pasaulis susitaiko su tuo, kad rusai dalyvaus. Mes nesame visas pasaulis. Mes esame Ukrainos partneriai, Ukrainos draugai ir Ukrainą palaikanti valstybė.

Kornelija Dūdaitė
Kornelija Dūdaitė / Asmeninio albumo nuotr.

Esmė tokia, kad turime nemažą kiek į jaunimo. Daugumai tai pirmosios varžybos. Todėl ir jaunieji sportininkai, ir jų tėvai, nenori prarasti galimybės startuoti. Tačiau mes pirmiausia esame piliečiai, Lietuvos piliečiai, o paskui jau sportininkai.

Aš neprimetu niekam savo sprendimo. Mano nusiteikimas nebuvo atvažiuoti ir bet kokia kaina iškrėsti čia skandalą. Mano siekis buvo atkreipti kitų valstybių dėmesį, kad nėra gerai, nėra teisinga, kad Rusija yra čia.

Didelė sportininkų dalis laikosi atokiai nuo politikos klausimų, bet jų susilaikymas ir nuomonės neturėjimas kartais irgi yra pavojingas, nes sportas toks pats politizuotas dalykas Rusijoje, kaip bet kuris kitas.

– Ką ketinate daryti toliau?

– Aš neturiu galimybės patekti į areną, man yra uždrausta priartėti prie arenos, aš negaliu palaikyti savo komandos, bet galiu pasilikti Budapešte, ką ir darysiu iki varžybų pabaigos.

Jei Lietuvos atletai nuspręs toliau dalyvauti, aš juos palaikysiu, nes jie yra įrodę, kad yra geri sportininkai.

O grįžusi į Lietuvą planuoju toliau tęsti savo sportą, bet jau ne kaip federacijos atstovė. Manau, kad šioje vietoje mūsų keliai išsiskiria.

Noriu pasakyti, kad nebuvo lengvas sprendimas, nebuvo lengva ten vienai stovėti. Tačiau viskas gerai.