Dėl visko kaltas Harvey

Harvey Weinsteinas / Vida Press nuotr.
Harvey Weinsteinas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-12-29 21:06
AA

Ironiškų gandų apie tai, kad garsusis prodiuseris Harvey Weinsteinas rengdavo aktorėms ne tik talento, bet ir sekso atranką, sklandė seniai. Tačiau skandalas kilo tik spalį ir nesibaigia iki šiol.

Tariant tiesiai ir šiurkščiai, dabar visi žino: žmogus, už kurio pečių – garsiausios XXI a. kino juostos (nuo „Anglo ligonio“ iki „Bulvarinio skaitalo“, nuo „Įsimylėjusio Šekspyro“ iki „Karaliaus kalbos“); žmogus, kuris lengva ranka dalijo „Oskarus“ (paskaičiuota, kad jo prodiusuoti filmai pelnė veik 300 nominacijų), įžiebdavo žvaigždes ir apskritai buvo veik vienvaldis Holivudo imperatorius, – vulgarus sekso maniakas. Jaunų moterų kelias ne tik į šlovę, bet ir į darbą kino kompanijose „Miramax“ ir „Weinstein“ vedė per prodiuserio miegamąjį (maestro ypač mėgo oralinį seksą, erotinį masažą ir reikalauti, kad jį stebėtų besimaudantį nuogą duše).

Nuo ieškinių ir pretenzijų jis atsipirkdavo pinigais ar grasinimais, tačiau straipsnis „The New York Times“, besirėmęs policijos tyrimu, sukėlė griūtį. Buvo prisimintos senos istorijos ir pasipylė naujos (aktorė Alyssa Milano paleido į gyvenimą grotažymę #metoo, raginančią moteris pagaliau kalbėti tiesą, kad išryškėtų tikrasis problemos mastas). Weinsteino buvo paprašyta pasitraukti iš jo bendrovių direktorių tarybos, jį atsisakė ginti garsi Los Andželo advokatė Lisa Bloom, pradžioje sutikusi stoti jo pusėn (didžiulis nuostolis nukentėjusiajam, nes Bloom paprastai advokataudavo moterims, nukentėjusioms nuo priekabiavimo, ir jei ji būtų palaikiusi Harvey, tai lyg ir būtų suteikę svarumo jo pozicijai).

Agitacija prieš Harvey / Vida Press nuotr.

Labai greitai skęstantį lėktuvnešį paliko ir „kapitono pirmoji padėjėja“, dizainerė Georgina Chapman, sunerimusi, kad sutuoktinio reputacija sužlugdys ir jos mados namus. Tik klausimas, ar ne per vėlai, – girdėti balsų, raginančių boikotuoti „Marchesa“. Net kalbama, kad Chapman puikiai žinojo apie vyro veiklos metodus ir naudojosi jais: damos, teikusios Harvey intymias paslaugas, ant raudono kilimo vilkėdavo „Marchesa“ sukneles.

Kaligula Holivude

Pirmasis buvo „The New York Times“, aplenkęs konkurentą „The New Yorker“, rengusį straipsnį ta pačia tema, ir paskelbęs savąjį anksčiau. Ne tik aktorės – esamos ir buvusios Weinsteino kino kompanijos darbuotojos pasakojo žurnalistėms, kaip bosas prie jų priekabiavo. Gerai įsiskaitykite: darbuotojos, tai yra absoliučiai nuo boso priklausomos sekretorės, patarėjos ar asmeninės asistentės. („Aš – 28-erių moteris, mėginanti užsidirbti ir padaryti karjerą. Harvey Weinsteinas – 64-erių visame pasaulyje garsus vyras, ir čia – jo bendrovė. Galios balansas: mano – nulis, Harvey Weinsteino – dešimt“, – citavo leidinys buvusios Weinsteino padėjėjos tarnybinį raštelį apie atmosferą „Weinstein Company“.)

Rose McGowan / Vida press nuotr.

Prodiuseris kvietė į viešbučio kambarį italų modelį ir siūlė „negriauti judviejų draugystės dėl niekingų penkių minučių“.

Prie jų prisidėjo aktorės Ashley Judd ir Rose McGowan, seniai šnekėjusi apie „Weinsteino problemą“. Spauda paviešino ir policijos garso įrašą, kuriame prodiuseris kviečia į viešbučio kambarį italų modelį ir siūlo „negriauti judviejų draugystės dėl niekingų penkių minučių“. Moterų, susidūrusių su nederamais pasiūlymais, daugėjo ne dienomis, o valandomis ir netrukus jų jau buvo veik trisdešimt. Pasirodė ir bent trys kaltinimai išprievartavus.

Weinsteinas neketino pasiduoti. Nuoširdžiai prisipažino supratęs, kiek kančių kolegėms suteikė jo elgesys praeityje, ir net atsiprašė (na, taip, puse lūpų, paaiškinęs, jog dėl visko kaltos ne jo gašlios rankutės ir kitos kūno dalys, o senamadiškas auklėjimas), pasižadėjo gydytis nuo seksualinės priklausomybės ir išpirkti kaltę visuomenei naudingais darbais – agitacija prieš prezidentą Donaldą Trumpą ir Šaunamųjų ginklų savininkų asociaciją. Na, ir pagrasino paduoti į teismą šmeižikus ir išsireikalauti iš jų 50 milijonų dolerių. Tiesa, tuomet jį dar palaikė žmona ir advokatė, užtarė režisierius Woody Allenas (nekoks sąjungininkas, turint omeny jo paties tamsią istoriją, kai suvedžiojo savo įdukrą), ragindamas sustabdyti raganų medžioklę.

Nuo aktorių ar juolab darbuotojų galėjai atsipirkti. Be to, Ashley Judd, Rose McGowan ar Asia Argento, be kita ko, kaltinanti Weinsteiną išprievartavimu, – ne pačios įtakingiausios figūros nūdienos Holivude, nors serialas „San Fransisko raganos“, kuriame vaidino Rose, buvo labai populiarus. Bet veik išsyk prisidėjo sunkioji artilerija: Angelina Jolie papasakojo jaunystėje turėjusi „nemalonumą dirbti“ su Weinsteinu, daugiau niekuomet nesifilmavusi jo juostose ir net perspėdavusi koleges apie nederamą šio elgesį. Gwyneth Paltrow papasakojo, kaip filmuojant juostą „Ema“ prodiuseris kvietė ją į savo miegamąjį. Aktorė, kuriai buvo dvidešimt dveji, pasiskundė tuometiniam vaikinui Bradui Pittui, tas užsistojo draugę, o Harvey ją aprėkė, kad nevaldanti liežuvio. Tiesa, Gwyneth neprarado šio vaidmens ir net laimėjo „Oskarą“ už „Įsimylėjusį Šekspyrą“, tačiau jos padėtis Holivude ir taip buvo privilegijuota: kuluaruose šnekama, kad Weinsteinui pirštu pagrasino jos tėvas, prodiuseris ir režisierius Bruceʼas Paltrow.

Gwyneth Paltrow / Vida Press nuotr.

„Fox“ kanalo žurnalistė papasakojo, kad Harvey pasikvietė ją į numerį, išsitraukė varpą ir ėmė masturbuotis. Pabaigęs ir toliau bendravo su ja lyg niekur nieko. Jaunoji žvaigždė Lupita Nyongʼo parašė laišką, kuriame išdėstė, kaip pabėgo iš Weinsteino namų, kai tas ėmė siūlytis padaryti masažą ir mautis kelnes. Iškalbinga detalė: po „12 vergovės metų“ ji su juo nebedirbo, nors per „Oskarų“ vakarą prodiuseris ir atsiprašė už savo elgesį.

Niekas nežino, kiek išties yra nukentėjusiųjų, – daugelis liudytojų vis dar bijo kalbėti.

Mira Sorvino, Kate Beckinsale, Rosanna Arquette, Cara Delevingne, Lea Seydoux, Lena Headey iš „Sostų karų“, net senutė Courtney Love, niekam nežinomos Weinsteino bendrovių darbuotojos... Niekas nežino, kiek išties yra nukentėjusiųjų, – daugelis liudytojų vis dar bijo kalbėti. „Jei Harvey sužinos, kas aš tokia, bijau, kad sužlugdys mano gyvenimą“, – cituojama vienoje publikacijoje. Beje, kai kurios aktorės svarstė, kad atstumtas prodiuseris nesibodėjo keršto, juk jį taip nesunku įgyvendinti, kai esi viso kino diktatorius.

Weinsteino seksualinis apetitas išties buvo beribis, o jis pats jautėsi nebaudžiamas. Jei tikėtume nutekintais duomenimis, egzistavo net oficiali prodiuserio ir „Weinstein Company“ sutartis, kurioje buvo numatyta: jei bosui kas pateiks kaltinimus dėl seksualinio priekabiavimo, jie teturi sumokėti nukentėjusiajai už taikos ir tylos sutartį. Pirmą kartą – 250 000, antrą – 500 000, trečią – 750 000 dolerių. Toliau jau skaičiuojama po milijoną, tačiau žmogus, kurio turtas vertinamas gal 240, o gal 300 milijonų, galėjo leisti sau atsipirkti už nedideles išdaigas! Juolab įvardyti įkainiai teoriniai, o praktiškai aukos gaudavo mažiau – apie 100 000.

Žmonos ir meilužės

Sakoma, kad visi Weinsteino kompanijos darbuotojai žinojo apie boso išdaigas. Demokratų partijos politikams, režisieriams ir kitiems įtakingiems žmonėms, staigiai išsižadėjusiems Harvey ir jo milijonų, irgi sunku apsimesti, kad išgirdo apie tai pirmąkart, nors jie ir stengiasi atsiplauti ir skirti labdarai iš Weinsteino gautąją dosnią paramą: jis pats yra parėmęs šią partiją daugiau kaip 600 000 dolerių, o surinktos lėšos siekia dešimtis milijonų. Tipiški pavyzdžiai – prezidento Baracko ir Michelle Obamų pasibjaurėjimas buvusio rėmėjo ir bičiulio veikla (Obamų dukra Malia stažavosi „Weinstein Company“) ir Prancūzijos vadovo Emmanuelio Macrono žingsniai atimti iš prodiuserio Garbės legiono ordiną, kuriuo jį 2012 m. apdovanojo Nicolas Sarkozy.

Georgina Chapman / Vida Press nuotr.

Tokiame kontekste klausimas, ar apie tai žinojo (jei taip – kodėl visus tuos dešimtmečius tylėjo) ponios Weinstein, anaiptol ne retorinis. Juolab abi jos – labai neprastos damos. Pirmoji iš jų – Eve Chilton dirbo jo asistente „Miramax“, kai 1986 m. Harvey ją ėmė merginti (labai romantiškai – užversdavo merginos stalą puokštėmis rožių), o netrukus pasipiršo. Ji kilusi iš labai geros šeimos – antai vienas iš protėvių buvo pirmasis JAV generalinis prokuroras... Iš esmės santuoka buvo nelygi: Eve malonėjo atiduoti savo ranką ir širdį bosui, bet tuomet jis dar nebuvo nei toks garsus, nei toks turtingas. Turtas, šlovė ir nebaudžiamumo jausmas atėjo per artimiausius 17 metų, kuriuos jie praleido kartu.

Per tuos metus Eve pagimdė jam tris dabar jau kone suaugusias dukras (tik jaunylė Ruth, gimusi dveji metai iki tėvų skyrybų, dar nepilnametė). O 2004 m. tyliai, ramiai ir draugiškai išsiskyrė. Pavyzdžiui, Eve liko apartamentai netoli Centrinio parko; juos ji pardavė už 23 milijonus.

Žmonės, pažinoję porą, prisimena, kad pirmoji ponia Weinstein buvo tipiška gera žmona, stengėsi sušvelninti nemandagų vyro elgesį (jis niekada nepasižymėjo delikatumu) ir vakarėliuose, renginiuose ar interviu buvo beveik nematoma. Daugelis Weinsteino seksualinės prievartos aktų, kuriuos atskleidė „The New York Times“, datuojami tuo metu, kai Eve laukėsi ar augino vaikus...

Antroji Harvey santuoka – jau jo, turtingo ir įtakingo, biografijos dalis: su dizainere ir modeliu Georgina Chapman, jaunesne daugiau nei dvidešimčia metų, susituokė 2007 m. Nuotakai buvo trisdešimt vieni, jaunikiui – penkiasdešimt penkeri.

Gruodį pora būtų galėjusi švęsti dešimtąsias vestuvių metines, tačiau trečią ar ketvirtą skandalo dieną Georgina pavadino savo vyro elgesį neatleistinu, pareiškė, kad jos širdis plyšta dėl tų visų moterų, kurias jis įskaudino, pasiėmė dukrą Indią ir sūnų Dashiellą ir paliko Harvey namus. Gali būti, kad per vėlai: niekas negali pasakyti, ar „Marchesa“ mados namai ištvers Weinsteino eros pabaigą. Didžiųjų apdovanojimų sezonas jau veik rytoj, o kas iš aktorių norės vilkėti suknelę, sukurtą dizainerės, kurios vyras – vienas nekenčiamiausių personažų Holivude?! Ir kokia nuotaka („Marchesa Notte“ linijos vestuvinių apdarų, kainuojančių apie 1000 dolerių, galima nusipirkti tokioje parduotuvėje, kaip „Neiman Marcus“) sutiks tekėti taip pasipuošusi?

„Marchesa“ / Vida Press nuotr.

Aišku, Georginai, turtingo britų verslininko dukrai, kurios pačios turtas vertinamas mažne 20 milijonų dolerių, badauti nereikės. O ir jos mados namai, kuriuos ji įkūrė kartu su drauge Keren Craig, atsirado dar prieš vestuves. Weinsteinas net neįeina į kompanijos direktorių tarybą („Marchesa“ generalinis direktorius – Chapman brolis Edwardas). Tačiau smūgis reputacijai didžiulis. O šalia nebėra visagalio Holivudo demono, gebėjusio priversti A sąrašo žvaigždes teikti pirmenybę „Marchesa“. Simboliška (o gal ironiška), kad mados namai debiutavo ant raudono kilimo 2001 m. Londone: Renee Zellweger vilkėjo juodą su perregimomis juostomis suknelę „Bridžitos Džouns dienoraščio“ premjeroje. Filmą platino „Miramax“ – Harvey Weinsteino bendrovė. Šiaip ar taip, mados ekspertai neduoda „Marchesa“ daug šansų – antai neseniai mados namų pristatyta papuošalų linija jau nustota prekiauti.