Didelis amžiaus skirtumas poroje: ką turite žinoti
Jei pradėjote susitikinėti su žmogumi, kuris yra daug vyresnis arba jaunesnis už jus, tikriausiai galvoje kyla įvairiausių minčių. Vienos svarbiausių – ar žmogus, gimęs skirtingu laikmečiu, jums tinkamas ir ar lemta šiai draugystei tęstis?
Gera žinia ta, kad brandumas ne visuomet yra susijęs su biologiniu žmogaus amžiumi. Todėl kartais bendraamžiams sutarti yra sunkiau, nei tiems, kuriuos skiria dešimtmetis. Dešimt metų yra ta kritinė riba, kuri gali reikšti, kad partneriai turi skirtingą požiūrį į gyvenimą, skiriasi jų tikslai, poreikiai, ir todėl, žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, pora susidurs su rimtais iššūkiais.
Tarkime trisdešimties sulaukusi moteris pradeda išgyventi, kad tiksi biologinis laikrodis, o jos gerokai jaunesnis draugas dar nėra pasirengęs skubėti ar taip įsipareigoti. Arba tas draugas smarkiai vyresnis, jau turi savo vaikų ir mintis apie dar vieną jo nedžiugina. Paskutinė situacija, nors ir rečiau, bet gali būti ir atvirkštinė: jūs išsiskyrusi, vyresnė, o jaunasis draugas jau norėtų rimtai įsipareigoti. Tik jūs nežinote, ar norite darkart tai pereiti. Ir kažkuriam tenka aukotis, arba poros keliai išsiskiria.
Svarbiausia – ne galvojimas, kad santykiai pasmerkti žlugti, o pasiruošimas būsimiems kompromisams, pasiaukojimui, vertybių pergalvojimui.
Psichiatrė iš Niujorko Gail Saltz Health.com tinklalapyje rašo, kad svarbiausias dalykas – ne galvojimas, kad santykiai iš anksto pasmerkti žlugti, o pasiruošimas būsimiems kompromisams, pasiaukojimui, vertybių pergalvojimui. Visi santykiai anksčiau ar vėliau pareikalauja kompromisų ir darbo su savimi, tiesiog esant didesniam amžiaus skirtumui tų „kryžkelių“ bus daugiau.
Ir geriausia šiuo atveju – ne tylėti ir laukti, kad viskas susiklostys savaime, o pajutus, kad santykiai tampa rimti, pakalbėti, ko kiekvienas tikisi iš santykių. Nuoširdžiai, be apsimetinėjimų.
Psichiatrė taip pat siūlo tiems, kurie nuolat įninka į nesėkmingus santykius su jaunesniais arba vyresniais partneriais, apgalvoti, ko tikimasi iš savo partnerių ir tokių santykių. Ar tai noras, kad kažkas pasirūpintų jumis, ar tai bėgimas nuo tikrovės, t. y. savo amžiaus. Galbūt tai, ko jums reikia, galite suteikti sau patys – be kito žmogaus.
Beje, esančioms tokiuose santykiuose, ypač jei vyras jaunesnis, siūlome įdomumo dėlei pasižiūrėti HBO serialą „Younger“ („Jaunesnė“). Istorija tokia: keturiasdešimtmetė, šviežiai išsiskyrusi amerikietė Liza, ilgą laiką buvusi namų šeimininke, negali susirasti darbo. Darbo rinkai ji per sena. Vieną vakarą, kai žavus jaunuolis bare ją palaiko savo bendraamže, moteriai kyla išganinga mintis: apsimesti 26-erių ir įsidarbinti leidykloje.
Planas pavyksta (žinoma, ne be nuolatinių išorinių ir vidinių pastangų), negana to, tas jaunuolis – Joshas – tampa jos vaikinu. Draugystė tampa rimta, net ir išaiškėjus tiesai. Ir vis tik abu poros nariai dažnai susiduria su įvairiausiais iššūkiais – skirtingais pomėgiais, poreikiais, požiūriu, skoniu, patyrimu, žiniomis. Nes tai – dvi skirtingos kartos.
Klausimas – kiek tokiu atveju yra stipri meilė ir pagarba vienas kitam ir antros pusės bei savo poreikių paisymas.