Didžioji Britanija gedi: mirė karalienės Elizabeth II vyras princas Philipas
Eidamas 100-uosius gyvenimo metus mirė Didžiosios Britanijos karalienės Elizabeth II vyras princas Philipas. „Jo Karališkoji Aukštybė šį rytą ramiai mirė Vindzoro pilyje“, – penktadienį pranešė Bakingamo rūmai.
„Su dideliu liūdesiu Jos Didenybė Karalienė praneša apie savo mylimo vyro, Jo Karališkosios Aukštybės, Edinburgo hercogo princo Philipo, mirtį“, – rašoma rūmų pranešime. Birželio 10-ąją princui Philipui būtų suėję 100 metų.
Keturios savaitės ligoninėje
Kovo viduryje Edinburgo hercogas, po keturias savaites trukusio gydymo, įskaitant atliktą širdies procedūrą, buvo išrašytas iš Karaliaus Edvardo VII ligoninės Londone ir perkeltas į Vindzoro pilį.
Jis į ligoninę buvo paguldytas vasario 16 dieną ir gydytas dėl neįvardintos infekcijos. Vėliau jis buvo trumpam perkeltas į specializuotą kardiologijos skyrių Šv.Baltramiejaus ligoninėje, o iš ten – sugrąžintas į Karaliaus Edvardo VII ligoninę.
Teigta, kad Philipo liga nebuvo susijusi su koronavirusu. Ir jis, ir karalienė sausio mėnesį buvo paskiepyti nuo Covid-19.
Jau 2019-ųjų gruodį Bakingamo rūmai skelbė, jog šlubuoja princo Philipo sveikata. Dėl įsisenėjusios ligos per pastaruosius keletą metų princui teko ne vieną kartą praverti gydymo įstaigos duris. Su metais Philipo sveikata blogėjo.
Nuo savo karališkųjų pareigų monarchas buvo atleistas 2017-ųjų rugpjūtį. Oficialus pranešimas skelbė, jog iš aktyvaus viešojo gyvenimo aristokratas pasitraukė būtent dėl sveikatos problemų.
2021-ųjų lapkritį Elizabeth II ir princas Philipas būtų minėję 74-ąsias santuokos metines.
Princas gimė 1921 metų birželio 10 dieną Graikijai priklausančioje Korfu saloje, tuomečio Graikijos monarcho Konstantino I brolio, Graikijos ir Danijos princo Andrew, ir princesės Alice šeimoje. Jauniausiam iš penkių vaikų ir vieninteliam sūnui tebuvo aštuoniolika mėnesių, kai po pralaimėjimu pasibaigusio karo su Turkija ir armijos sukilimo šeimai iš Graikijos teko vykti į tremtį Prancūzijoje.
Kai jam buvo vos dvylika, nebeliko ir šeimos namų – palūžusiai nuo užgriuvusių sunkumų motinai nustatyta šizofrenija, ji išvežta gydyti į Šveicariją, seserys ištekėjo už vokiečių princų, o tėvas apsigyveno Pietų Prancūzijoje.
Trylikametį Philipą sesuo Theodora užrašė į savo vyro šeimai priklausiusią mokyklą Vokietijoje, tačiau išbuvęs ten metus, 1934-aisiais, vaikinas iš vis labiau nacių užvaldomos šalies persikėlė į Didžiąją Britaniją. Kurį laiką lankė mokyklą Škotijoje, vėliau pradėjo mokytis Karališkojo jūrų laivyno koledže. Čia 1939-aisiais ir susipažino su būsima žmona – princesė Elizabeth (beje, ji – Philipo trečios eilės pusseserė) jame lankėsi su savo tėvu karaliumi Jurgiu VI.
1947-ųjų lapkričio 20-ąją įvykusios princesės Elizabeth ir Philipo Mountbatteno vestuvės tapo tikra švente pokario negandų nuvargintoje Didžiojoje Britanijoje.
Praėjus vienuolikai mėnesių po sutuoktuvių princas tapo tėvu – pasaulį išvydęs berniukas gavo Charleso vardą ir Velso princo titulą. Dar po dvejų metų pora susilaukė princesės Anne. Du jaunesni sūnūs, princas Andrew ir princas Edwardas, gimė jau po motinos karūnavimo.