Dietologė: šildyti maistą mikrobangų krosnelėje – ne didžiausia skubančiųjų blogybė

Mityba.
Mityba.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto duomenimis, tik kiek daugiau nei 20 proc. lietuvių rinkdamiesi maistą galvoja apie jo naudą organizmui.

Dietologė Eglė Šinkevičiūtė
Dietologė Eglė Šinkevičiūtė / Asmeninio archyvo nuotr.

Gydytojų bei mitybos specialistų teigimu, skubantys biuro darbuotojai itin dažnai pietums renkasi maitinimosi įstaigose siūlomą maistą arba parduotuvėje esančius pusgaminius, neatsižvelgdami į jų sudėtį, bet siekdami kuo greičiau numalšinti alkį. Nors, pasak dietologės Eglės Šinkevičiūtės, sveikai ir subalansuotai maitintis yra kur kas paprasčiau, nei daugelis įsivaizduoja.

„Pati didžiausia visą dieną prie kompiuterio dirbančių žmonių problema ta, kad jie linkę galvoti, jog neturi laiko sveikai ir reguliariai maitintis, – pastebi sveikatingumo portalo Kilo.lt dietologė E. Šinkevičiūtė. – Tačiau iš tiesų tereikia noro, truputį pastangų ir specialistų pagalbos, apskaičiuojant reikiamą kalorijų kiekį bei sureguliuojant valgymo dažnius. Idealiausia, kai biure valgomi ne tik pietūs, bet ir priešpiečiai bei pavakariai – patogu tai, kad jų visai nebūtina gaminti – galima suvalgyti obuolį ar natūralaus jogurto.“

TAIP PAT SKAITYKITE: Tobulas pilvo presas: patarimai, pratimai ir mityba

E. Šinkevičiūtės teigimu, mikrobangų krosnelėje pašildytas naminis maistas yra ne toks blogas pasirinkimas, nei, pavyzdžiui, dažnai valgomas šaltas maistas. Žmogaus organizmui lengviausiai pasisavinamas maistas yra 36 laipsnių temperatūros – šaltas maistas iš karto nevirškinamas, nes pirmiausia organizmas turi sušildyti jį iki savo temperatūros. Deja, ne visuose biuruose yra kaitlentė ar mikrobangų krosnelė, todėl, jeigu tenka valgyti salotas ar kitą šaltą maistą, tokią dieną derėtų praturtinti šiltomis arbatomis ir taip šildyti organizmą neatsižvelgiant į metų laiką.

Dažnai valgyti maitinimo įstaigoje, anot specialistės, nelabai patartina, tačiau ir tokį pietų variantą galima paversti sveikesniu: „Jeigu kavinėje yra galimybė užsisakyti vištienos ar žuvies kepsnį be bulvių košės, padažų, salotas – be papildomų skrebučių ar užpilų, sriubą – be grietinės, tada pietūs mieste nebus tokie nuodėmingi. Tik visada prisiminkite, kad kai kuriose maitinimo įstaigose tame pačiame aliejuje kepsnys galėjo būti keptas ne tik jums, o dar keletui ar keliolikai žmonių. Ilgai ir keletą kartų kaitinamas aliejus perkaista ir virsta kancerogeninėmis medžiagomis, galinčiomis sukelti skrandžio vėžį.“

Dietologė priduria, jog vienas geriausių variantų negalintiems pietauti namuose – specialūs, šilumą išlaikantys termosai. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į indo kokybę – tam, kad maistas būtų saugus vartoti, termosas turi būti sandarus ir ilgai išlaikantis karštį. Taip pat norintiems mėgautis šviežiu ir šiltu naminiu maistu, teks įprasti jį pasigaminti ryte, prieš darbą.

Įtemptu grafiku dirbantys žmonės susiduria ne tik su laiko stygiumi, bet ir su stresu bei nervine įtampa, kuri, be kitų neigiamų padarinių, sukelia ir skrandžio skausmus bei sutrikusį virškinimą. Tokiems žmonės derėtų dar atidžiau rinktis maistą, į racioną įtraukiant lengvai virškinamus ir savyje turinčius B grupės vitaminų, kurie padeda malšinti įtampą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kūno taškas, kurį masažuodami akimirksniu sumažinsite stresą

Į tokių rekomenduojamų produktų sąrašą patenka vištiena, kuri ne tik liesa, skalsi ir maistinga, bet ir padeda išskirti laimės hormoną seratoniną. Taip pat nervinę įtampą padeda numalšinti žuvis, avinžirniai, grūdai, riešutai, pupelės, špinatai, kopūstai, šparagai, todėl jie gali būti valgomi pietų ir pertraukėlių metu.

Norintiems sveikai maitintis darbe, siūloma daugybė greitų ir organizmui naudingų pietų variantų. Vienas jų – per 15 min. paruošiama orkaitėje kepta vištiena su daržovėmis.

Vištiena su daržovėmis

Dietologė Eglė Šinkevičiūtė
Dietologė Eglė Šinkevičiūtė / Asmeninio archyvo nuotr.

Vienai porcijai pietų jums reikės: 200 g vištienos filė, 1 vidutinio dydžio paprikos, 50 g salotų, 60 g šviežio agurko, 10 g sezamo sėklų, 5 g alyvuogių aliejaus ir šiek tiek mėgstamų prieskonių (džiovinti bazilikai, malti baltieji pipirai, česnakiniai prieskoniai ir pan.).

Kaip gaminti:

  1. Vištieną įtrinkite alyvuogių aliejumi ir prieskoniais, apiberkite sezamo sėklomis ir kepkite apie 15 min., iki 200 laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje.
  2. Kol keps vištiena, į indelį supjaustykite papriką, agurką, suplėšykite pasirinktas salotas. Vėliau ant salotų uždėkite šviežiai iškeptą, sultingą vištieną. Jeigu neturite temperatūrą išlaikančio indelio, vištieną reikės šiek tiek pašildyti mikrobangų krosnelėje ir biure galėsite mėgautis skaniais, maistingais bei sveikais pietumis.