Dirbančiųjų namuose gidas: jaustis kaip biure
Šiame pažangiame amžiuje mažai ką stebina žmonės, dirbantys namuose. Lankstūs darbo grafikai, modernios technologijos suteikia galimybę ištrūkti iš tradicinių biurų ir įsikurti sau jaukiose erdvėse.
Atrodytų, kad darbas namie gali suteikti vien privalumų: nereikės gaišti laiko spūstyse, anksti keltis ir keliauti į darbą siaučiant pūgai ar kaitinant vidurvasario kaitrai; užuot greitosiomis pietavę ne itin kokybišką maistą siūlančiose valgyklose, valgysite šviežią naminį maistą. Greičiausiai įsivaizduojate, kaip kada tik panorėję leisite sau gerti kavą jaukiose kavinukėse, per pačių susikurtas pertraukas skaitysite H. Murakami, svajosite ir kursite ateities planus (vartydamiesi lovoje).
Tikrovėje viskas yra kitaip.
Tradiciniame biure triukšmas ir bendradarbiai dažnai yra didžiausi pavojai jūsų produktyvumui. Kai dirbate iš namų, didžiausias trukdis esate jūs pats. Tad kaip susitvarkyti su darbo namuose iššūkiais?
Susidėliokite darbotvarkę. Įsigykite patogią darbo knygą ir susirašykite tai, ką privalote padaryti per savaitę arba mėnesį. Sąrašą darbų, kuriuos turite atlikti, surikiuokite į tris dalis: darbus, kuriuos privalote atlikti šiandien; neskubius darbus, kurie gali palaukti; asmeninius reikalus, kurie gali vogti jūsų laiką ir trukdyti produktyvumui (juk, šiaip ar taip, esate namuose). Pastaruosius palikite darbo dienos pabaigai.
Jei dirbate vienai kompanijai, pamėginkite apsibrėžti darbo valandas – net jei ir laikote save darboholiku, jos tikrai pravers, kai norėsite išvengti telefonų skambučių ar elektroninių laiškų laisvu nuo darbo metu.
Atskirkite darbo aplinką nuo namų. Svarbu turėti nustatytą darbo vietą: jei dirbate viename iš kambarių, lai ši vieta ir būna jūsų darbo vieta, kad, baigę darbą, galėtumėte pakeisti aplinką ir „išeiti iš darbo“. Įsigykite tinkamo aukščio stalą ir ergonomišką, patogią kėdę. Be to, jei tik įmanoma, turėkite du kompiuterius: vieną skirtą darbo reikalams, antrą – asmeniniams poreikiams.
Įsivaizduokite, kad dirbate tikrame biure. Nekalbame apie įprastą kasrytinį ritualą: dušas, kava, pusryčiai. Dirbdami namuose, pižamą pakeiskite darbo drabužiais – kostiumėlis ar kaklaraištis tikrai nėra būtini, bet patogūs rūbai leis rimčiau suvokti kasdienę rutiną. Verslo psichologė Helena Fisher teigia, kad egzistuoja ryšys tarp emocijų, mąstymo ir elgesio. Anot jos, dėvimi drabužiai gali turėti įtakos tam, kaip jaučiatės dirbdami: „Jei nubudote prastai nusiteikę ir apsivilksite rūbus, su kuriais visada jaučiatės patogiai ir pasitikite savimi, jie gali turėti įtakos jūsų savijautai ir darbingumui.“
Nepraraskite ryšio su žmonėmis. Bendraukite su kolegomis – užsidaryti tarp keturių sienų ir iškristi iš realaus gyvenimo ritmo dirbant namuose yra lengva. Susitarkite susitikti vakarais arba bent jau susirašykite elektroniniu paštu ar išmaniosiomis programėlėmis.
Sekti, kas vyksta biure, žinoti, kokios tvyro nuotaikos ir ko iš jūsų tikisi darbdavys – itin svarbu. „Pasakykite kolegoms, ką šiuo metu veikiate, kokias užduotis vykdote ar jau baigėte, – teigia psichiatras ir knygų autorius Nedas Hallowellas. – Tai itin svarbu ne tik jūsų karjerai, bet ir gerai savijautai.“ Pasistenkite nusistatytomis darbo valandomis visada būti pasiekiami.
Nepainiokite darbo su laisvalaikiu. Įspėkite draugus ir artimuosius, kad darbo valandomis net ir dirbdami namie esate nepasiekiami: nekviečiate jų užsukti puodelio kavos, nenorite, kad jie nuolat stovėtų už nugaros ir bandytų jus įtraukti į su darbu nesusijusius reikalus. Leiskite namiškiams suprasti, kad kol dirbate (t. y. tada, kai, tarkim, esate užsidėję ausines), jūsų „nėra namie“.
Smegenys, kaip ir bet kurie kiti kūno raumenys, privalo pailsėti
Nepamirškite pertraukėlių. Psichologas ir knygos „Pažangos principas“ autorius Stevenas Krameris primena, kad „smegenys, kaip ir bet kurie kiti kūno raumenys, privalo pailsėti“. Dirbdami tradiciniame biure greičiausiai buvote įpratę retsykiais pakilti nuo darbo stalo ir pramankštinti kojas. Tikriausiai sutinkate, kad dirbdami namie lanksčiau galite tvarkyti savo tvarkaraštį, tad šio įpročio nepamirškite. Pasigaminkite priešpiečius, trumpam išeikite į lauką ar tiesiog pavartykite laikraštį.
Rinkitės sveikesnį maistą. Jei žinote, kad dirbdami namie nuolat tikrinsite, ar šaldytuve „netyčia“ neatsirado ko nors skanaus (ne, greičiausiai neatsirado), po ranka turėkite sveikų užkandžių: vaisių, daržovių ar riešutų. Žinoma, nepamirškite gerti vandens ir arbatos (geriausia – be kofeino).
Savaitgaliai – šventas reikalas. Tam, kad darbas namuose nevirstų vienu ilgu pirmadieniu, branginkite savaitgalius. Jei norite (ir galite), ilsėkitės kad ir penktadienį bei šeštadienį – svarbu, kad jūsų laikas būtų skirtas vien poilsiui. Pamirškite darbą, antraip rizikuojate nuolat persidirbti ir nuvargti.