„Disney+“ Honkonge nerodo „Simpsonų“ epizodo, kuriame minimas priverstinis darbas Kinijoje

„Simpsonai“ / Vida Press nuotr.
„Simpsonai“ / Vida Press nuotr.
Šaltinis: BNS
2023-02-07 18:38
AA

Didėjant susirūpinimui dėl cenzūros Honkonge, paaiškėjo, kad srautinio transliavimo paslauga „Disney+“ šiame mieste nesuteikia galimybės pamatyti garsiojo animacinio serialo „Simpsonų“ (The Simpsons) epizodo, kuriame minimos priverstinio darbo stovyklos Kinijoje.

Honkongas, palyginti su žemynine Kinija, kadaise pasižymėjo kaip daug laisvių meno ir kultūros sferose suteikianti rinka, tačiau po 2019-ųjų prodemokratinių protestų valdžios institucijos pradėjo slopinti bet kokią kritikos valdžiai išraišką, be kita ko, sugriežtino filmų cenzūrą.

JAV animacinio hito 34-ojo sezono 2-ajame epizode buvo tokia eilutė: „Stebėk Kinijos stebuklus. Bitkoinų kasyklas, priverstinio darbo stovyklas, kur vaikai kuria išmaniuosius telefonus ir romantiką.“

Naujienų agentūra AFP patvirtino, kad serija „Viena pikta Liza“ (One Angry Lisa), kuri pirmą kartą buvo parodyta praėjusių metų spalį, yra nepasiekiama per „Disney+“ naudojant Honkongo ryšį, tačiau yra prieinama kitur.

Tai jau antras kartas per trejus metus, kai šios srautinių transliacijų paslaugos Honkongo versija savo platformoje uždraudė „Simpsonų“ epizodą, kuriantį satyrą apie Kiniją.

Anksčiau atsisakytame epizode Simpsonų šeimyna apsilankė Pekino centre esančioje Tiananmenio aikštėje, kurioje 1989-aisiais buvo žiauriai susidorota su protestuotojais už demokratiją. Ten serialo veikėjai rado užrašą: „Šioje vietoje 1989 metais nieko neįvyko.“

Animacinio serialo „Simpsonai“ personažai / Vida Press nuotr.

„Disney“ iš karto nepateikė komentarų, o Honkongo vyriausybė pareiškė, kad nekomentuoja atskirų įmonių sprendimų.

2021-aisiais Honkongas priėmė cenzūros įstatymus, draudžiančius transliacijas, galinčias pažeisti platų nacionalinio saugumo įstatymą, kurį miestui primetė Kinija.

Nuo to laiko cenzoriai liepia režisieriams apkarpyti savo filmus, o kitų neleidžia rodyti.

Nors šios taisyklės nepriskiriamos srautinio transliavimo paslaugoms, valdžios institucijos įspėjo, kad interneto platformoms vis tiek taikomas nacionalinio saugumo įstatymas, kuriame numatyta baudžiamoji atsakomybė už plačiai apibrėžtus ardomosios veikos, atsiskyrimo, terorizmo ir sąmokslo su užsienio jėgomis nusikaltimus.

Pastaraisiais metais Holivudas kaltinamas tuo, kad norėdamas išnaudoti didžiulį pelną kuriančią vartotojų bazę, paklūsta Kinijos cenzūros režimui.

Demonstracijos Honkonge / „Scanpix“ nuotr.

Neseniai paskelbtoje Jungtinių Tautų ataskaitoje nustatyta, kad įtarimai dėl kankinimų ir priverstinio darbo Kinijos tolimųjų vakarų Sindziango regione yra patikimi, bet Pekinas šiuos kaltinimus neigia.

Teisių gynimo grupės teigia, kad daugiau nei milijonas uigūrų ir kitų musulmonų mažumų patiria tai, ką JAV valstybės departamentas ir kiti prilygina genocidui.

2020-aisiais „Disney“ sulaukė kritikos dėl to, kad animacijos „Mulan“ perdirbinį filmavo Sindziange, o titruose buvo dėkojama vietos valdžios agentūroms.