Dizaineris Kęstutis Lekeckas: „Kostiumas praeityje prilygo treningams“
Spalio 13-ąją pasaulyje minima kostiumų diena.„Per pastarąjį šimtmetį kostiumas lieka tarsi šalia mados – pastoviai atsinaujina savo ilgiais, laisvumais, proporcijomis, tačiau iš esmės nesikeičia“, – pasakoja dizaineris Kęstutis Lekeckas, už tvarius vyriškus kostiumus pasaulinio lygio konkurse „A‘ Design Award & Competition“ pelnęs pirmąją vietą.
Anot kūrėjo, šiuolaikinio kostiumo pradininkas buvo Viktorijos laikų laisvalaikio „lounge suit“ – jis labai panašus į šiandieninį kostiumą ir galėjo būti siuvamas iš lygaus ar raštuoto, dažniausiai languoto, sunkesnio audinio.
„Kostiumai buvo dėvimi visada su liemene. Dabar mes tokio tipo drabužį suprantame kaip labai oficialų ir pakankamai puošnų. Tačiau tais laikais tai buvo kasdienė, atsitiktinė apranga – pagal paskirtį galbūt net galėtumėme prilyginti šiandienos namų treningams“, – su šypsena sako KTU Dizaino centro docentas, medžiagų inžinerijos, technologijų mokslų daktaras K.Lekeckas.
Tuo laiku, XIX amžiaus viduryje, oficialus drabužis, pasak pašnekovo, buvo frakas, o mažiau oficialus specialioms progoms – smokingas. XX a. pradžioje, dar vadinamojoje Edvardian eroje, įvyko lūžis, kai ilgi švarkai užleido vietą šiek tiek paprastesniems, o laisvalaikio variantai pradėjo skverbtis į oficialaus gyvenimo įvykius.
Po Pirmojo pasaulinio karo, pasak dizainerio, populiarus tampa uniformų įkvėptas tradicinio kostiumo modelis, kuris vis dar šiek tiek ilgesnis, tačiau labai artimas dabartiniam kostiumui – siluetas prigludęs, o kišenių tipas, atlapų ir apykaklės proporcijos, kelnių siluetas ir ilgiai per dešimtmečius kinta labai nedaug.
„XXI amžiuje pastebimas susidomėjimas individualia apranga. Vis daugiau žmonių nori nešioti idealiai tinkantį kostiumą arba specialiai jiems sukurtą eilutę“, – kalba K.Lekeckas.
Anot jo, mados tendencijos ir tvarių judėjimų populiarėjimas lemia tai, kad dabar ypač madingi modernūs ir personalizuoti kostiumai, kurie turi savo istoriją, prisideda prie planetos išsaugojimo, turi savyje originalių sprendimų – kartais labai subtilių ir vos pastebimų, o kartais labai ryškių ir drastiškų.
„Siekiant prailginti kostiumo dėvėjimo laikotarpį ir praplėsti panaudojimo galimybes, jis dažnai iškomplektuojamas ir jo elementai panaudojami ne tik iškilmingomis progomis, bet ir kasdien. Kostiumas tampa vis dažnesniu vyrų pasirinkimu ir išgyvena naują, tvarios mados periodą“, – įsitikinęs K.Lekeckas.
Fotogalerija: