Dovydas Laukys – apie numestus 20 kg ir pokyčius gyvenime: „Man padėjo susitvarkyti sportas“
Žinomas aktorius, dainininkas, festivalių prodiuseris Dovydas Laukys neseniai ryžosi permainoms. Jis pasiekė užsibrėžtą tikslą – per metus numetė daugiau nei 20 kilogramų. Dovydas atskleidė, kodėl nusprendė jo siekti, kaip jam tai pavyko ir su kokiais iššūkiais susidūrė.
Sportas Dovydą Laukį lydi nuo pat mažens – jis sportuoja dar nuo šešerių metų, kai tėvų buvo nuvestas į karatė pamokas. Aktorius portalui Žmonės.lt pasakojo, kad vis užsiimdavo kokia nors aktyvia fizine veikla, tačiau pridūrė, jog prieš porą metų jo fizinė forma buvo ne pati geriausia.
„Mano kūno svoris laikėsi ganėtinai stabiliai ir visą laiką buvau patenkintas išorine išvaizda ir kaip jaučiuosi savo kūne. Bet buvo gyvenime periodų, kur aš paleisdavau vadžias ir plaukdavau pasroviui. Vienas iš periodų – kai prasidėjo karantinas. Tuo metu svėriau 108 kilogramus“ – neslėpė D.Laukys.
Tačiau šiuo metu vyras džiaugiasi, kad jaučiasi geriausiai per visus 30 savo gyvenimo metų ir sveria 86 kilogramus. Kokia gi to paslaptis?
Aktorius portalui Žmonės.lt pasakojo per 29-ąjį gimtadienį rimtai susimąstęs apie tai, kad iki 30-ies jam tik vieneri metai. Tuomet D.Laukys pagalvojo, kaip norėtų pasitikti savo 30-metį, o vienas iš jo tikslų buvo grįžti prie geresnės kūno formos.
„Neslėpkime to fakto, kad kai kūnas patiria papildomas apkrovas, jis prasčiau funkcionuoja. Ne tik pačiam sunkiau judėti, bet ir smegenys lėčiau veikia. Man patinka iššūkiai, tad nusprendžiau, kad per metus numesiu svorį ir vėl pradėsiu sau patikti“, – paaiškino Dovydas.
Viskas prasidėjo nuo sprendimo ir pasiryžimo. Pašnekovo teigimu, priklausomybė nuo cukraus, nesveiko maisto, persivalgymo, labai panaši į kitas priklausomybes – jeigu nori ką nors keisti, tu turi tvirtai apsispręsti, ir siekti tikslo iki galo, be jokių pasiteisinimų.
Kad galėtų pasiekti trokštamą rezultatą, D.Laukys nutarė imtis atitinkamų priemonių. Viena geriausių – bėgimas. Kaip pasakojo Dovydas, bėgant ilgas distancijas, „kūnas turi susiimti“ ir deginti riebalus.
„Aš pradėjau bėgioti po 10 kilometrų kiekvieną dieną. Vėliau didinau atstumą iki 15 kilometrų. Po pirmų bėgimų pradėjau matyti rezultatą. Tada nusprendžiau kiekvieną dieną eiti į sporto salę. Didelis diskomfortas „storuliukui“ eiti į sporto salę, todėl keldavausi anksti ryte, apie 5 valandą ryto, ir keliaudavau sportuoti, kai nebūdavo žmonių. Dabar pasižiūrėjus senas nuotraukas darosi juokinga, nes matosi, kaip kilogramai krenta nuo veido“, – su šypsena veide kalbėjo D.Laukys.
Prodiuseris sportuodavo visiškai vienas – be trenerio pagalbos. Žmonės.lt pašnekovo nuomone, jei jau priimi sprendimą, tai reikėtų sumažinti ir galimybes bei aplinkybes, kurie trukdytų tikslo siekimui. Be to, dirbdamas su savo kūnu vienas, treniruotę gali surengti bet kurioje pasaulio vietoje – tiek užsienyje, tiek kaime, tiek namuose. Tuomet norui sportuoti nebus jokių kliūčių. Aišku, kartais Dovydas dėl sporto su treneriais pasikonsultuodavo, šie jam duodavo patarimų.
„Manau, kad žmogaus kūnas gali atlaikyti daug daugiau streso ir krūvio, nei mes apskritai jam duodame“, – svarstė prodiuseris.
Pasiekęs norimą svorį, D.Laukys nenustojo bėgioti, o balandžio mėnesį netgi planuoja bėgti Paryžiaus maratoną. Todėl nuo Kūčių pradėjo treniruotis po 42 kilometrus ir juos jau įveikia per norimą laiką.
„Ilgų distancijų bėgimas yra įdomus dalykas. Ši veikla sustiprina ne tik kūną, bet ir protą – tai lyg meditacija ir savęs išbandymas tuo pačiu metu“, – pridūrė žinomas vyras.
Dovydas pabrėžė, kad pasportavus svarbu klausyti kūno, kiek jis reikalauja maisto. Nors pašnekovas neslėpė, kad mityba nebuvo pati griežčiausia, visgi maisto rutiną jis turėjo. Visų pirma, vyras atsisakė saldumynų, kuriuos anksčiau valgydavo daugiau, nei buvo galima. Jis pataria – jei nepavyksta visiškai atsisakyti cukraus, galima dėtis jo į arbatą.
Vis dėlto Dovydas pridūrė, kad jei įmanoma, saldumynų geriau visiškai atsisakyti. Kalbėdamas apie savo patirtį, jis teigė, kad nevalgydamas jų kūne pajautė didelį skirtumą nuo to, kaip jautėsi prieš tai – juk cukrus sukelia organizmo uždegimą, todėl visą laiką jautiesi blogai.
„Prisimenu, kai prieš eidamas miegoti suvalgydavau ledų dėžutę ir atsikeldavau jausdamasis taip, tarsi visą savaitę gėriau alkoholį“, – situaciją komentavo Dovydas.
Mesdamas kilogramus, D.Laukys taip pat laikėsi protarpinio badavimo. Jis šią praktiką karts nuo karto naudoja seniai – apie 7-8 metus. Laikydamasis protarpinio badavimo, Dovydas nevalgė didžiąją dalį paros (apie 16-18 val.), o valgė tik 6-10 valandų laikotarpyje.
„Šį laiko tarpą gali valgyti daugiau nei įprastai, bet turi palikti laiko išsivalyti organizmui. Svarbu neprisivalgyti prieš einant miegoti, o atsikėlus nevalgyti pusryčių. Maistą į burną gali įsidėti tik per pietus.
Šis būdas ne tik padėjo atsikratyti svorio, bet ir leido efektyviau dirbti. Neužkraunant kūno maistu, jis neturi ką virškinti ir tokiu būdu pagrindinė energija gali keliauti į smegenis“, – žiniomis dalijosi prodiuseris.
Pats didžiausias malonumas D.Laukiui yra tuomet, kai įdėjęs pakankamai darbo pasiruošimui, sportui kiekvieną dieną, gali sau leisti valgyti, ką nori. Jis pats pusryčius dažniausiai praleisdavo, per pietus valgydavo vieną ar du didelius patiekalus – vienu metu suvartodavo daug kalorijų. Pavyzdžiui, racione būdavo mėsa, ryžiai, grikiai, avinžirniai, daržovės, salotos ir padažo tiek, kiek jis nori pats.
Aktorius pridūrė, kad daug informacijos apie mitybą ir sportą sužinojo iš mokslinių šaltinių, žiūrėdamas įrašus „YouTube“ platformoje. Tarp jų – Dr.Andrew D.Huberman, Dr.Rhonda Patrick, Dr.Eric Berg.
Bėgdamas apsiverkė
Didžiausi iššūkiai D.Laukiui kilo tada, kai pradėjo bėgioti. Jis prisiminė, kad bėgdavo ir galvodavo, ką su savo kūnu darė anksčiau.
„Tikrai nebuvo verta valgyti bet ką ir kišti į save dalykus, jeigu dabar turiu patirti tokius sunkumus. Man visiškai buvo atimta judėjimo laisvė. Nuoširdžiai galiu pasakyti, kad vieną kartą bėgdamas apsiverkiau, nes buvo labai sunku. Susigraudinęs pyksti ant savęs, bet bėgi toliau. Net yra pasakymas, kad verk ne tam, jog sustotum, bet tam, kad įveiktum“, – pabrėžė Dovydas.
Šiuo metu jis stengiasi palaikyti tą pačią rutiną. Jis keliasi iki 4 val. ryto, keliauja į sporto salę, pamedituoja ir stengiasi nevalgyti iki pietų. Be to, ruošiasi Paryžiaus maratonui, todėl ir toliau bėgioja.
Ateityje D.Laukys siekia pereiti iš sporto salės į kūno svorio treniruotes bei prie tokių dalykų kaip gimnastikos žiedai, kurie apjungia daug raumenų grupių.
Ne tik Paryžiaus maratonas Dovydo planuose. Jis taip pat ruošiasi tango čempionatui: „Tai labai padeda ir kūnui, ir judėjimui. Mano tikslas būtų lavinti kūno plastiškumą, tamprumą ir plėsti toliau savo galimybes.“
Be to, vyras siekia palaikyti raumenų tonusą, kad būtų tvirtas, jaustųsi stangrus ir kad tai jį motyvuotų daryti kitus dalykus gyvenime. D.Laukio nuomone, nuo kūno būsenos priklauso tai , ką tu apskritai sugebi, gali ir nori daryti gyvenime – kalbant apie darbus, kūrybą bei meilę.
„Psichologiškai padėjo susitvarkyti sportas“
Portalui Žmonės.lt pašnekovo pasiteiravus, ar permainų imtis bent kažkiek paskatino ir pokyčiai asmeniniame gyvenime, jis neslėpė: „Be jokios abejonės.“ Visgi pridūrė, kad kai įvyko išsiskyrimas su atlikėja Monika Marija, tuo metu jis jau apie pusmetį sportavo.
„Sportas – viena iš geresnių priemonių, kaip susitvarkyti savo psichologinę būseną. Kai tau sunku salėje – nebelieka nerimo, tu jį „išsportuoji“. Tu būni ramesnis bei psichologinė būsena tampa stabilesnė. Manau, kad man psichologiškai padėjo susitvarkyti sportas. Visiems kitiems patarčiau pradėti nuo miego režimo, savo kūno ir mitybos“, – teigė D.Laukys.
Visiems žmonėms, kurie neprisiruošia keliauti į sporto salę ar pabėgioti, Dovydas pataria pagalvoti apie tai, ką jie dar nori padaryti savo gyvenime ir į kokius klausimus nori atsakyti.
„Pajudėti iš taško, nenorėjimo nieko neveikti, padeda kažkoks noras, baimė arba nerimas. Kai mąstysi apie šiuos dalykus, kūnas pradės jausti stresą, kuris pradės tave veikti. Sportas ir susitvarkymas su savo kūnu yra pats pirmasis žingsnis ir lengviausias laiptelis pradedant siekti kažko, ko nori iš tikrųjų. Tai gali būti sveiki santykiai, šeima, namas kitoje šalyje, parašyta knyga ir t. t. Bet svarbu nuspręsti, ko nori iš tiesų ir dėl ko tu gyveni šį gyvenimą“, – patikino D.Laukys.