Drąsius lietuviškųjų kolumbų pasiekimus vertinęs Algimantas Čekuolis: „Kelionės yra gyvenimo eliksyras“

Algimantas Čekuolis
Algimantas Čekuolis
Šaltinis: Žmonės
A
A

Virš galvos lava besispjaudantis ugnikalnis, ožkų draugija geležies rūdos prikrautame krovininiame traukinyje, kopimas į pavojingas viršukalnes, plaukimas baidare nuo paties Nemuno žiočių Baltarusijoje iki Lietuvos pajūrio, pavojingi susidūrimai su laukiniais gyvūnais... Tūkstančiai kilometrų žeme, vandeniu ar oru... Tai tik nedidelė dalis to, ką pernai patyrė 65 Lietuvos keliautojai, kiekvienas jų savo žygį pašventęs skirtingiems kraštams bei vidiniams iššūkiams.

Vaizdo darbus, nuotraukas, kelionių aprašymus jie pateikė jau šeštą kartą vykusiam konkursui „Kolumbas LT“. Pastarasis skirtas pagerbti po svečias šalis ir po gimtąją Lietuvą aktyviai keliaujančius asmenis. Konkurso metu būna išaiškinti labiausiai motyvuoti keliautojai, nebijantys iššūkių ir geriausiai pasidalinę savo įspūdžiais su kitais.

„Kelionės yra gyvenimo eleksyras“, – apie tai, kad reikia pažinti ir niekada nesustoti kalbėjo darbų vertinimo komisijos pirmininkas, žinomas žurnalistas bei keliautojas Algimantas Čekuolis.

Po ilgų diskusijų nuspręsta, jog paskatinamaisiais prizais įvertinamas Jonas Nekrašius ir Giedrius Meškauskas.

Už kolumbiškiausią istoriją, kaip ir visiems konkurso nugalėtojams, 300 eurų vertės „Hiatus“ dovanų čekis įteiktas Mykolui Juodelei. Vaikinas vienas Mauritanijoje keliavo dar tik nedaugelio pasaulio ekstremalų atrastu būdu – krovininiu geležies rūdos traukiniu. Jo maršrutas tęsiasi apie 700 kilometrų – nuo kasyklų iki uosto.

„Tai, galima sakyti, valstybinės reikšmės traukinys, nes pajamos iš to, ką jis gabena, siekia maždaug pusę šalies BVP“, – sakė netradicinį potyrių žygį pasirinkęs lietuvis.

Kartu su juo traukiniu keliavo daugybė vietinių, gabenančių kartu ir galvijus.

„Jei laukdavome, kol traukiniai prasilenks, nuobodžiaujančios ožkos imdavo šokinėti iš vagonų ir jas, skuodžiančias dykuma, tekdavo sugauti“, – prisiminė M. Juodelė.

Už nuotrauką seriją, padarytą Gambijoje ir Senegale, įvertinta Daiva Mikuckaitė.

„Tai – ne ekspozicinė Afrika. Į kai kurias vietas, norėdami susidraugauti su vietiniais ir geriau juos perprasti, grįždavome ir po tris kartus“, – pasakojo keliautoja.

Už Pamyro kalnuose susuktą filmuką apdovanotas Saulius Damulevičius. Vyriškis į kelionę, kurioje žygeiviai įvertina kiekvieną kartų pasiimamą gramą, gabenosi net droną.

Didžiausią įspūdį iš keliautojų po Lietuvą padarė Ramūnas Šukauskas, pradėjęs lankyti bei savo sudarytame žemėlapyje registruoti mūsų krašto pažintinius takus.

„Kartais juose aptinku netikėtų dalykų. Jūrų muziejų, kanjoną, vėjyje skambančių varpelių šilą, vietą, pasakojančią apie Vinco Kudirkos slaptą meilę, vienintelę Lietuvoje upę – gatvę, basų kojų eko pažintinį taką, apleistas sodybas, kraujasurbių antpuolį“, – dalinosi R. Šukauskas.

Garbingiausias metų titulas „Kolumbas LT“ konkurse atiteko Aurimui Valujavičiui – vaikinui, kuris vienas leidosi į kelionę upe nuo pat Nemuno žiočių bei kopė į veikiantį ugnikalnį Balio saloje.