Duonos diena: 5 įdomesni receptai

Duona / Shutterstock nuotr.
Duona / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Taip, taip, taip... Atsiverčiame virtualų kalendorių ir matome, kad vasario 5-oji – Duonos diena. Klysta tas kalendorius, nes lietuviui kiekviena diena yra duonos diena!

Davė Dievas dantis – duos ir duonos. O jeigu neduos? Tuomet visada yra receptų skrynelė portale Ji24.lt, kuriame galima rasti įvairiausių duonos rūšių.

Duonos išsikepti tikrai nesudėtinga. Visa esmė yra raugas.

Kaip pagaminti ruginį raugą?

Tikras raugas gaminamas iš miltų ir vandens. Pasigaminti raugo nesunku, tačiau užtrunka. Tiesa, jei tinkamai laikysite jį ir vis „pamaitinsite“ – užteks ilgam.

Moliniame arba stikliniame inde sumaišykite 50 g viso grūdo arba rupių ruginių miltų ir 100 ml kambario temperatūros vandens. Maišykite, kol neliks miltų gumuliukų ir masė taps grietinės tirštumo (jei reikia, dar įpilkite vandens). Uždenkite indą švaria šluoste ir laikykite maždaug 25 °C temperatūroje. Antrą dieną pamaišykite ir „pamaitinkite“ raugą: įberkite 50 g rupių ruginių miltų, įpilkite 50 ml vandens ir vėl laikykite šiltai. Tą patį pakartokite trečią ir ketvirtą dieną. Jei masė suskystėjo, joje susidarė oro burbuliukų ir atsirado salsvai rūgštus kvapas, vadinasi, raugas jau išrūgo. Penktą dieną jau galite kepti duoną.

Laikymo režimas ir maitinimas

Nuo raugo kokybės priklauso duonos skonis. Jei raugas nebus laikomas tinkamai, užmaišyta su juo tešla kils prastai, o iškepusi duona įgaus nemalonų kvapą ir skonį. Išrūgusį raugą reikia laikyti stikliniame arba moliniame inde. Uždenkite indą maistine plėvele arba dangteliu. Beje, būtinai subadykite dangtelį, kad raugas galėtų „kvėpuoti“, ir dėkite į šaldytuvą (tik nestatykite šalčiausioje jo vietoje). Kartą per savaitę pamaitinkite raugą: įmaišykite 50 ml šilto vandens ir 50 g rupių ruginių miltų, 3–5 val. palaikykite šiltai, o kai išrūgs, vėl dėkite į šaldytuvą.

Prieš kepdama duoną, išimkite raugą iš šaldytuvo, įberkite porą šaukštų rupių ruginių miltų, įpilkite šlakelį vandens, išmaišykite ir 12 val. palaikykite šiltai. Praėjus tiek laiko, jau galite ruošti duonos tešlą. Prieš maišydama raugą, nepamirškite į tešlą dalį jo atidėti kitam kartui. Pasemkite porą šaukštų gerai išrūgusios masės, įmaišykite 50 ml šilto vandens ir 50 g rupių ruginių miltų, 3–5 val. palaikykite šiltai, kad išrūgtų, ir dėkite į šaldytuvą.

Jei raugas „pavargo“ ir duona nebekyla, atnaujinkite jį. Paimkite 1–2 valgomuosius šaukštus raugo (likusį galite išpilti), įberkite 50 g rupių ruginių miltų, įpilkite 50 ml vandens ir pastatykite raugą šiltai 5 valandoms. Kai išrūgs, paimkite valgomąjį šaukštą raugo (likusį išpilkite), įberkite 50 g miltų, įpilkite 50 ml vandens ir vėl pastatykite raugą šiltai 5 valandoms. Kartokite šią procedūrą 3–4 sykius. Išrūgusį raugą laikykite šaltai.

O dabar – duonos receptai (su raugu ir be):
{recipe|2683}
{recipe|2735}
{recipe|2702}
{recipe|2737}
{recipe|308}