Džiazo šėlsmas paskutinį gegužės savaitgalį: pažintis su „Vilnius Mama Jazz“ programa
Tarptautinis džiazo festivalis „Vilnius Mama Jazz“ šiemet vyks gegužės 26-29 dienomis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Spalvingame šių metų repertuare – gausus būrys ryškiausių žvaigždžių, devynių Lietuvos grupių pasirodymai dieninėje programoje bei daugybė kitų veiklų ir renginių.
Festivalio pažibų kolekciją šiemet papildys garsiausių džiazo meistrų koncertai – „Vilnius Mama Jazz“ pradės nenuspėjamas šiaurietiška vėsa ir psichodelinio roko įtaka alsuojančios grupės „Rymden“ koncertas. „Rymden“ – trio, kurį sudaro vienas garsiausių Norvegijos džiazo muzikantų, klavišininkas Bugge Wesseltoft ir Dan Berglund bei Magnus Öström, daugeliui pažįstami iš „Esbjörn Svensson trio“ („e.s.t.“).
Nuo melancholijos iki triukšmo, dramos ir įtampos, nuo minimalizmo iki sudėtingų melodinių struktūrų – „Rymden“ groja tikrą XXI amžiaus džiazą, kupiną išminties ir atradimų, humoro ir rimties.
Festivaliui veržlų, bet švelnų ritmą užduos melomanų širdis ištirpdžiusi grupė „Ghost-Note“. „Ghost-Note“ – trimis „Grammy“ apdovanojimais įvertintos grupės „Snarky Puppy“ narių – būgnininko Robert „Sput“ Searight ir perkusininko Nate Werth suburta funk, hip-hop ir jazz fusion žanrų vandenyse naviguojanti grupė iš Dalaso (Teksasas).
Kiekvienas gyvas „Ghost-Note“ pasirodymas lankytojams dovanoja įtraukiančius šokio ritmus, užkrečiamą geros savijautos energiją ir bendrumą – tiek tarp klausytojų, tiek tarp muzikantų.
Antrąjį vakarą saksofonininkas Vladimiras Čekasinas 75-ąjį jubiliejų švęs kartu su publika – melomanų laukia didingas dviejų dalių maestro koncertas-intriga „Suite for free people“.
Legendinis menininkas į sceną užlips su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, vadovaujamu Modesto Barkausko, ir gausiu būriu bičiulių, mokinių ir ilgamečių scenos bendražygių tarp kurių – pianistas Petras Geniušas bei džiazo muzikantai: Larisa Stannow, Vytautas Labutis, Liudas Mockūnas, Neda Malūnavičiūtė, Leonidas Šinkarenka, Gediminas Laurinavičius, Arvydas Joffė, Richardas Banys ir kiti.
Šeštadienio vakarą LNOBT skambės išskirtinio talento pianisto Grégory Privat koncertas. Martinikoje gimęs Grégory Privat – leidyklos „Buddham Jazz“ įkūrėjas, pianistas ir kompozitorius, pripažinimo sulaukęs dėl jausmingų, ekspresyvių ir laisvų pasirodymų.
Prieš metus džiazo gurmanus „Vilnius Mama Jazz“ džiuginęs kartu su žymiojo švedų bosininko Lars Danielsson „Liberetto“ kvartetu, šiemet Grégory Privat pristatys solo programą „Yonn“.
Vėliau festivalio orbitoje sužibės „Ben Wendel Group“. Tai „Grammy“ apdovanojimui nominuoto saksofonininko Ben Wendel, pianisto Shai Maestro, bosininko Joe Sanders ir būgnininko Greg Hutchinson kvartetas iš JAV. Nuo drąsaus improvizacinio džiazo iki roko ar hiphopo elementų – „Ben Wendel Group“ koncertas „Vilnius Mama Jazz“ gali pasisukti pačia netikėčiausia kryptimi!
Paskutinį festivalio vakarą – Lietuvos būgnininko Vladimiro Tarasovo ir jo bendražygių iš Ukrainos – Volodymyro Solianyk bei Marko Tokar – trio kūryba. Koncertas simboliškai pavadintas „We stand with Ukraine“ – menininkai savo įspūdingo pasirodymo energiją skirs Ukrainos kovotojų už laisvę garbei ir pakvies klausytojus kartu išreikšti palaikymą.
Baigiamąjį 21-ojo VILNIUS MAMA JAZZ festivalio akcentą dovanos vienas žymiausių ir svarbiausių pasaulyje džiazo muzikantų Anthony Braxtonas. Tai pavardė, kurią pamačius festivalio afišoje tikriausiai ne vienam muzikos gurmanui iš jaudulio sudrebėjo rankos.
Anthony Braxtonas – pasaulinio pripažinimo sulaukęs saksofonininkas, kompozitorius ir džiazo revoliucinierius, kilęs iš Čikagos. Kūrybinį kelią pradėjęs nuo pamatinių džiazo ritmikos ir faktūros elementų, netrukus Anthony Braxtonas išėjo už žanro ribų derindamas džiazą su įvairiausiomis eksperimentinėmis kompozicijos technikomis – nuo grafinių notacijų iki serializmo.
Žodžiai „genijus“ ir „ikona“, kalbant apie gyvą, kuriantį ir į priekį žvelgiantį menininką, skamba kiek neįprastai. Tačiau Anthony Braxtonas jau turėjo prie jų priprasti. Amerikiečių saksofonininkas, kompozitorius, improvizatorius, ugdytojas, filosofas ir vizionierius – figūra, kurios reikšmės ir įtakos net neįmanoma apibūdinti.
Maestro įrašė virš šimto albumų, grojo su tokiais džiazo meistrais kaip Ornette Coleman, Chick Corea, Cecil Taylor, Max Roach ir daugeliu kitų bei sukūrė savitą muzikos sistemą, kvieste kviečiančią švęsti kūrybiškumą. Kartu su Anthony Braxtonu į festivalio sceną žengs vieni įdomiausių šiuolaikinių saksofonininkų: James Fei, Chris Jonas ir André Vida.
Festivalis tai – ne vien koncertai
Džiazo fiestos atmosferą kurs daugybė kitų veiklų ir, žinoma, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre šurmuliuosiantys lankytojai bei pokalbiai teatro bare.
Dieninėje „Vilnius Mama Jazz“ programoje – devynių Lietuvos grupių koncertai, kuriuos stebės ne tik lankytojai, bet ir įtakingiausi užsienio džiazo industrijos atstovai iš 14-os šalių, konferencija, pokalbiai ir susitikimai su žymiausiais džiazo meistrais, autografų dalybos, kino peržiūra, vinilinių plokštelių ir albumų mainai, festivalio paštas ir daugybė kitų veiklų.
Festivalio metu veiks retrospektyvinė Dainiaus Labučio fotografijų paroda ir „Lewben Art Foundation“ kuruojama šiuolaikinio meno paroda „Menas kaip ginklas / Visuomenė be ginklų“, kurioje bus eksponuojami Žilvino Kempino ir Pedro Reyes kūriniai. Gegužės 30 d. LMTA „Anthony Braxton Saxophone Quartet“ narys James Fei skaitys paskaitą „Navigacija po sistemas ir nežinomybę Anthony Braxtono muzikoje“.
Bilietus platina Bilietai.lt. Daugiau informacijos: www.vilniusmamajazz.lt