Dziudo meistrė Lolita Dudėnienė: „Mokėjimas saugiai griūti pravers žiemą“
Atėjus žiemai gatvės greitai pasidengia ledu, o šaligatviai tampa tarsi čiuožykla. Jais vaikščioti, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, tampa pavojinga. Paslydę galime sumušti raumenis, o gal net patirti kaulų lūžius. Ką turėtume daryti, kad to išvengtume?
Jau ne kartą girdėjome specialistų patarimus, kad žiemą šaligatviu reikia vaikščioti neskubant, čiuožti išskėstomis rankomis, jeigu slystame – turime sulenkti kelius. Be šių patarimų, Lietuvos sporto universiteto (LSU) dėstytoja, viena žinomiausių dziudo trenerių dr. Lolita Dudėnienė siūlo ir kitus saugius būdus išvengti traumų bei jais pasidalijo vaizdo reportaže. Už lango spaudžiant šaltukui LSU dėstytoja kviečia visus mokytis saugaus griuvimo veiksmų, kuriuos galima panaudoti ne tik ant tatamio, bet ir lauke – ant kieto grindinio, asfalto.
„Per dziudo pratybas mokydamiesi kritimų technikos ant nugaros pirmiausia saugome galvą, ji turi būti sulenkta, smakras – kuo arčiau krūtinės. Rankas laikome sudėtas ant krūtinės, jos žemę turi pasiekti paskutinės. Griūvame ant minkščiausios kūno dalies“, – pataria L.Dudėnienė.
Griuvimai ant kairiojo ar dešiniojo šono irgi yra panašūs į kritimą ant nugaros. Tokiu atveju patariama galvą laikyti palenktą, koja turi būti ištiesta, o ranka – tiesi ir įtempta. „Jeigu krentame priekiu, turėtume nepamiršti, kad galvos lenkti nereikia. Ją pasukame į šoną arba užverčiame į viršų. Rankas lenkiame per alkūnes, delnus ištiesiame“, – sako L.Dudėnienė.
Trenerė užsimena, kad saugiems griuvimams kiekvienas gali pasirengti ir namuose. „Kritimų technikos veiksmų gali išmokti visi norintieji. Tereikia namuose turėti gimnastikos kilimėlį ir nebijoti bandyti ne kartą“, – teigia LSU dėstytoja.
Dziudo technikos veiksmus naudoja ne tik šios sporto šakos meistrai, bet ir dviratininkai, regbininkai ar futbolininkai. Tai populiari technika tiems, kurie nori išmokti saugiai kristi ir nepatirti traumų.