„Džokeris“ jau pasiekė ir Lietuvos kino teatrus: kodėl Amerikoje šis filmas vertinamas dviprasmiškai?

Filmo „Džokeris“ premjera Los Andžele/Vida Press nuotr.
Filmo „Džokeris“ premjera Los Andžele/Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Šią savaitę Lietuvos kino teatrų ekranus pasiekusi režisieriaus Toddo Phillipso juosta apie „DC Comics“ pasaulio blogiuką Džokerį Venecijos kino festivalyje jau laimėjo apdovanojimą už geriausią metų filmą. Žiūrovai, ilgai laukę šios premjeros, pagrindinio aktoriaus Joaquino Phoenixo vaidybą vertina ypač teigiamai, kai kurie jam net prognozuoja pakartotiną aktoriaus Heatho Ledgerio sekmę – „Oskarą“ už Džokerio vaidmenį. Tačiau ne visi šį filmą sutinka su džiaugsmu. Kodėl?

Naujausias filmas „Džokeris“ pirmą kartą leidžia žiūrovams susipažinti su piktadario Džokerio praeitimi, pažvelgti į jį iš kitos pusės. J. Phoenixas įkūnija ir Arthurą Flecką, problematišką komedijos meistrą, kuriam gyvenime ypač nesiseka. Viena po kitos užgriūvančios nesėkmės atveria jau visai kitą, tamsiąją, iš pažiūros paprasto nelaimėlio pusę – jis tampa Džokeriu. 

Pasaulis šį filmą vertina kontroversiškai. DC gerbėjų tikrai netrūksta, todėl premjera buvo ypač laukiama, tačiau siužeto kritikai taip pat netyli – vieniems jų kelia baimę praeities įvykiai Kolorado valstijoje. 

„Juosta su J. Phoenixu pasakoja žmogaus, kuriam be galo nesiseka, gyvenimo istoriją. Vėliau, kaip daugumai žinoma, jis tampa klounu-žudiku. Pasak CNN žurnalisto Briano Lowry, kino kūrėjai skatina empatiją šio veikėjo atžvilgiu.

2012 metais per filmo „Tamsos riterio sugrįžimas“ premjerą „Aurora“ kino teatre Kolorade buvo sušaudyti 12 žmonių. Ir nors naujausios Christoperio Nolano visi laukė užgniaužę kvapą, toks nusikalstamos veikos aktas sukrėtė visuomenę.

Filmo „Džokeris“ premjera Los Andžele/Vida Press nuotr.
Filmo „Džokeris“ premjera Los Andžele/Vida Press nuotr.

Būtent todėl iš pradžių į naująjį Džokerį žiūrėta su baime. Šią savaitę vykstant premjeroms šalia kino teatrų Jungtinėse Amerikos Valstijose ir visame pasaulyje yra stiprinima apsauga.

Juk patys filmo kūrėjai net neslepia, jog naujojo Džokerio įvaizdį įkvėpė grėsminga serijinio žudiko Johno Wayne’o Gacy išvaizda. Pastarasis žinomas ne tik dėl šaltakraujiškų jaunuolių žmogžudysčių, bet ir dėl liguisto pomėgio persirenginėti klounu ir organizuoti vakarėlius, ieškant naujų aukų.

Teigiama, jog kuriant grimą meistrai konsultavosi ir su profesionaliais klounais, kurių patarimas buvo dažant veidą vengti griežtų linijų. Tarp klounų egzistuoja tokia taisyklė, nes manoma, jog griežtos linijos gali išgąsdinti vaikus.

Nepaisant dalies visuomenės nuogąstavimų, filmas vertinamas puikiai, o jo pagrindinis aktorius sako, kad sunkiausia užduotis jam buvo... laikytis griežtos dietos. Prieš filmavimą jis numetė daugiau nei 23 kilogramus!

„Kai žinai, kokius skaičius turi pasiekti, stengiesi iš paskutiniųjų. O vėliau prisideda ir kiekvieno ryto paranoja... kaip dar numesti 300 gramų“, – apie sudėtingą dietą yra sakęs aktorius.