E.Dragūnas vėl mina teismo slenkstį: prokuroras siūlo Selui skirti laisvės atėmimą
Sostinės policininkų kova teisme prieš atlikėją Egidijų Dragūną–SEL galėjo baigtis dar iki Joninių, tačiau šioje baudžiamojoje byloje netikėtai teko skelbti „vasaros atostogas“. Rudenį rezonansinio proceso dalyviai vėl grįžta į posėdžių salę – šią popietę vėl laukiama bylą kuruojančio prokuratūros pareigūno Dainiaus Kunigėlio baigiamosios kalbos.
Didelį atgarsį sukėlusioje baudžiamojoje byloje, kurioje prieš teismą stojo pastaruoju metu prieštaringai vertinamas atlikėjas Egidijus Dragūnas–SEL, ketvirtadienį turi būti sakomos baigiamosios kalbos. Prokuratūros reikalas – pasiūlyti teismui bylos baigtį, kaltinamojo ir jo advokato – išnaudoti paskutinį šansą apsiginti.
„Pasistengsiu pasisakyti konkrečiai, be didelės beletristikos“, – gavęs žodį, suskubo pažadėti valstybinį kaltinimą palaikantis pareigūnas.
Prokuroras priminė, kad, bylos duomenimis, E.Dragūnas su patruliais Livijumi Saukevičiumi ir Vitalijumi Vaitkevičiumi Vilniaus centre susikibo ir visą parą praleido areštinėje 2020 m. vasarą.
Garsų prabangaus automobilio vairuotoją policininkai norėjo nubausti už kalbėjimą telefonu prie „Bentley“ vairo, tuo metu Selas pažeidimą neigė, maža to, pats turėjo priekaištų pareigūnams dėl jų nedėvimų kaukių. Policija prieš atlikėją panaudojo jėgą, dujas, antrankius, bylos duomenimis, E.Dragūnas aršiai priešinosi, dėl to jam ir gresia baudžiamoji atsakomybė.
O jei Selui pareikšti du kaltinimai – pasipriešinus dviem pareigūnams ir nesunkiai sutrikdžius jų sveikatą, pasitvirtintų, teismas galėtų skirti E.Dragūnui baudą ar net laisvės atėmimą iki trejų metų. Vertindamas kaltinamojo vaidmenį byloje ir galimą atsakomybę, teisėjas atsižvelgia ir į prokuroro pateikiamus argumentus bei siūlymą dėl konkretaus bausmės dydžio.
„Kaltinamasis savo kaltę neigė, nurodė, kad tyčinių veiksmų pareigūnų atžvilgiu nenaudojo. Jis sako, kad tik bandė išvengti smaugimo, gynėsi. Tačiau manau, kad teismas turėtų vertinti įrodymų visumą. Visų pirma – nukentėjusiųjų parodymus“, – tvirtino prokuroras D.Kunigėlis.
Prokuratūros atstovas kartojo, kad pareigūnai veikė teisėtai, įgaliojimų neviršijo, o štai sulaikomas vairuotojas E.Dragūnas pasipriešino valstybės tarnautojams, tai padarė panaudodamas fizinį smurtą jų atžvilgiu: „Už ką ir numatyta baudžiamoji atsakomybė.“
D.Kunigėlis priminė, kad Selas formaliai yra neteistas, tačiau visuomenės tvarką pažeidžia palyginti dažnai. Į tai prokuroras siūlė atsižvelgti teisėjui, kuris skirs kaltinamajam bausmę. D.Kunigėlis paragino skirti E.Dragūnui 6 mėn. laisvės atėmimo bausmę ir įpareigoti sumokėti valstybės naudai 60 MGL dydžio baudą.
Vasarą teko daryti ilgą pertrauką
Užbaigti bylos svarstymą Vilniaus miesto apylinkės teismas planavo dar birželį, tačiau proceso dalyviai tam buvo nepasirengę. „Dėl užimtumo kitose bylose aš baigiamosioms byloms šiandieną nepasiruošęs“, – žlugusiame vasaros posėdyje teko prisipažinti Selo gynėjui Aidui Mažeikai.
Iš anksto žinodami šią situaciją, tądien nukentėjusieji policininkai net nebuvo atvykę į teismą, o kaltinamasis E.Dragūnas, pasirūpinęs teisėjo leidimu, apskritai buvo iškeliavęs vasaroti į Prancūziją.
Šį ketvirtadienį advokatas A.Mažeika, prieš baigiamąsias kalbas, dar turėjo kelis prašymus. Selo gynėjas prašė prijungti vieną spaudos publikaciją, jo požiūriu, charakterizuojančią nukentėjusįjį V.Vaitkevičių. Be to, advokatas siūlė dar sykį peržiūrėti E.Dragūno sulaikymo vaizdo įrašą ir įsitikinti, kurią tiksliai sekundę buvo pradėtas
„Norime įrodyti, kad aš nesmūgiavau anksčiau, negu buvau smaugiamas“, – pabrėžė kaltinamasis.
Nepaisydamas Selo nepasitenkinimo, teisėjas pastarąjį prašymą atmetė, motyvuodamas, kad filmuota medžiaga jau ne sykį analizuota, be to, teismas dar tai darys rašydamas nuosprendį. Tuo metu straipsnį iš vieno naujienų portalo teismas prie bylos medžiagos prijungė: tai pasakojimas apie vieno vairuotojo sulaikymą, kuriame pareigūnas V.Vaitkevičius esą elgėsi panašiai, kaip ir per atvejį su Selu: purškė dujas, trukdė filmuoti.