Egzotiški skoniai – visuotinė mada ar nauja tradicija?

Sveikiausius vaisinius kokteilius pasidarysite namuose / „Shuterstock“ nuotr.
Sveikiausius vaisinius kokteilius pasidarysite namuose / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Pasak populiarių restoranų šefų, lietuviai – drąsūs ragautojai. Iš tiesų, nauji skoniai šiandien veržiasi ne tik į tautiečių lėkštes, bet ir gėrimų taures. Antai vasarą ragaujame mėtų ar melionų kokteilius, o žiemą – maišome juos su rudeniškomis spanguolėmis ir raudonais granatais. Ar tokios egzotiškų skonių paieškos tėra dar vienas mados klyksmas, o gal esame naujos tradicijos liudininkai? Pasiginčykime. Šįkart – su kokteilių baro „Alchemikas“ barmenu Edgaru Pranskevičiumi ir vienu iš kavinių tinklo „Coffee Inn“ įkūrėjų Nidu Kiuberiu.

N. Kiuberis: prieš atrandant savą skonį, norisi išragauti visą pasaulį

Kiekviena mada turi savų pliusų ir savų minusų – taip pat ir skonio srityje. Štai prieš keletą metų buvo madinga girtis, jog sekmadienio pietums valgai austres, ir kaip čia prisipažinsi, jog jų nė neragavai... Tačiau skonis, kaip ir tradicija, formuojasi bėgant laikui – kol esame jauni, norisi išragauti visą pasaulį ir sugerti į save visas jo žinias bei įdomybes, tačiau vėliau esame linkę pasikliauti jau gerai pažįstamais ir laiko patikrintais skoniais.

„Creative Breakfast #1“ Nidas Kiuberis
„Creative Breakfast #1“ Nidas Kiuberis / „TAG Kaunas“ nuotr.

Kalbant apie skonių derinius ir kavą, visada galima rinktis akivaizdžiai saugų variantą kaip riešutus ir karamelę, arba netikėtumą – pavyzdžiui, kas galėjo pagalvoti, kad mangai puikiai dera su aštriais prieskoniais?

 

Renkamės vis subtilesnius ir įdomesnius skonius, apie juos ne tik daugiau sužinome, bet ir vis geriau suprantame.

Renkamės vis subtilesnius ir įdomesnius skonius, apie juos ne tik daugiau sužinome, bet ir vis geriau suprantame.

Kita vertus, skonių pasaulyje lietuviai gana daug pažengę ir išprusę. Renkamės vis subtilesnius ir įdomesnius skonius, apie juos ne tik daugiau sužinome, bet ir vis geriau suprantame. Pavyzdžiui, gerdami kavą šiandien mėgaujamės visais jos skoniais, kurie kartais irgi netikėti – nuo riešutų iki mėlynių ar net gėlių, užuot greituoju būdu užsiplikę beskonį tamsų „birzgalą“. Juk pasirodo, kad vienoje kavos pupelėje susipina daugiau kaip 700 skirtingų skonių.

Ar nauji skoniai ilgainiui taps klasika? Sunku pasakyti. Kiekvienas skonis neatsiejamas nuo emocijų – vasarą norime ko nors gaivaus, žiemą ieškome šildančių aromatų ir skonių. Ir jei kiekvieną žiemą pasitiksime su prieskoniais ir moliūgais, tai ilgainiui taps tradicija. Kaip sakoma, visada yra kur tobulėti.

E. Pranskevičius: nauji skoniai – šiuolaikinio gyvenimo standartas

Naujų neragautų skonių paieškos iš tiesų populiarėja, nes plečiasi mūsų akiratis, tampame atviresni naujovėms. Šiandien daugiau keliaujame, susipažįstame su naujomis kultūromis, o kartu ir jų skoniais. Dėl to vis daugiau žmonių domisi įdomiu maistu ir gėrimais kaip savita kultūra. Ir tai ne koks išpuikimas ar paikas lėbavimas – tai naujas šiuolaikinio žmogaus gyvenimo standartas.

Šiandien – pats laikas pamatyti ir paragauti kažką nauja, juk tai kas vienoda tiesiog nuobodu. Juolab, kai tam turime visas galimybes, mat kasdien atsiranda vis daugiau neragautų egzotiškų produktų.

„Creative Breakfast #1“ Nidas Kiuberis
„Creative Breakfast #1“ Nidas Kiuberis / „TAG Kaunas“ nuotr.

Ar lietuviška tradicija suderinama su naujais skoniais? Manau – taip. Suderinti nesuderinama – tai iššūkis nusistovėjusioms tradicijoms ir tai matome ne tik šiuolaikinėje maisto ir gėrimų kultūroje, bet ir modernios architektūros sprendimuose, laisvalaikyje. Manau tai yra mūsų amžiaus bruožas – kuo daugiau sužinoti, išmokti pabandyti ir paragauti, net jei iki šiol niekam nešovė į galvą derinti iš pažiūros nesuderinamus skonius.

Beje, kalbant apie lietuviškus gėrimus – jie ne tik saviti ir autentiški, bet ir labai ryškaus skonio. Dėl to su jais praprasta eksperimentuoti. Man pačiam teko maišyti ne vieną itin egzotišką kokteilį, su natūraliais vaisiais iš tolimų kraštų ar neįprastomis skonių proporcijomis.

Egzotika ir tradicija – misija suderinama

Ilgaamžėmis gėrimų gamybos tradicijomis ir unikaliomis receptūromis garsėjantys šalies gėrimų gamintojai taip pat nesnaudžia. Savo skonių paletę papildo egzotiškomis naujienomis.

„Creative Breakfast #1“ Nidas Kiuberis
„Creative Breakfast #1“ Nidas Kiuberis / „TAG Kaunas“ nuotr.

Vieną tokių egzotiškų ir tradicinių skonių kokteilių savo vartotojams nuo šio rudens siūlo „Lithuanian Vodka“ gamintojai. Jos skonių degtinės asortimentą papildė inovacijų ir klasikos susijungimas, kuriame siūloma paragauti  prinokusių melionų ir tradiciškesnio mėtų bei klasikinių spanguolių ir egzotiškų granatų skonių derinių. Tai pirmasis tokių skonių derinys Lietuvoje, ypač tinkantis ir kaip kokteilių ingredientas, ir ragauti gryną.

Pavyzdžiui, granatų ir spanguolių skonio degtinę tinka maišyti su toniku, kokteilį paįvairinant žiupsneliu granatų sėklų ir įdedant keletą ledo kubelių.

Melionai ir mėtos – tradicijos ir egzotikos derinys. Galima šią degtinę maišyti su sultimis, sprite ir įdėti šiek tiek ledo kubelių.