Ekscentriškiausi turtuoliai: poelgiai, kuriais jie stebina ir šiurpina pasaulį
Šie žmonės turi tiek pinigų, kad tikrai gali sau leisti elgtis kiek neįprastai. Pernelyg didelis jų dosnumas arba, atvirkščiai, šykštumas, kartais peržengia net ir sveiko proto ribas. Kita vertus, savo rankomis uždirbtus pinigus juk galima leisti kaip tik širdis geidžia.
Markas Zuckerbergas
Socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas
Turtas: 13,3 mlrd. dolerių
Labai ilgai „Facebook“ vartotojai tikėjo, kad Marko keistenybės apsiriboja tuo, jog jis yra patologiškai drovus ir laisvalaikiu savo kolegas kviečia pasifechtuoti. Tačiau prieš porą metų didžiausio socialinio tinklo savininkas asmeniniame puslapyje pasiskelbė: „Aš ką tik nudobiau kiaulę ir ožį.“ Akimirksniu Zuckerbergo adresu pasipylė piktų komentarų kruša: daugybė jo „draugų“ kaltino Marką žiaurumu. Į visus išpuolius milijardierius reagavo ramiai, atsakydamas, kad jis viso labo susidomėjo gyvulininkyste ir nusprendė, kad maistui vartos tik tų keturkojų, kuriuos pats nudobė, mėsą. Pasak M.Zuckerbergo, naujasis hobis padėjo jam iš esmės praplėsti akiratį.
Clive‘as Palmeris
Angliakasybos magnatas, bendrovės „Mineralogy“ savininkas
Turtas: 0,9 mlrd. dolerių
Prieš metus Australijos angliakasybos magnatas pranešė apie savo ketinimus šalia Brisbeno (Australija) įkurti patį tikriausią Juros periodo parką, kuriame gyvens tikri tiranozaurai, triceratopsai ir kiti jau seniai išnykę gyvūnai. Atkurti dinozaurus C.Palmeris ketino pasitelkdamas į pagalbą klonavimo technologijas. Jis laikėsi teorijos, kad, neva, istorinių roplių DNR galėjo išlikti vabzdžių, siurbiančių kraują, organizmuose, kurie rasti įstrigę dervoje. Turtuolis netgi buvo pradėjęs derybas su mokslininkais, tačiau šie į tokią idėją pažvelgė skeptiškai ir pareiškė, kad jiems tiesiog nepavyks rasti kokybiškos genetinės medžiagos.
Tuomet verslininkas sugalvojo žymiai realesnį planą ir nusprendė įkurti tokį pat parką, tik po jį vaikščios ne tikri, bet mechaniniai dinozaurai. Maža to, šiuo metu Palmeris investuoja į Kinijoje statomą legendinio „Titaniko“ kopiją. Į vandenį šį laivą planuojama nuleisti 2016 metais. Jis turėtų atkartoti tą patį nelaimingą maršrutą, kurio nepavyko įveikti jo pirmtakui. Laivo ilgis – 270 m, svoris – 40 000 t, devyniuose deniuose bus įkurtos 850 kajučių. Antrasis „Titanikas“ talpins 2600 keleivių, kuriuos aptarnaus 900 ekipažo narių. Bilieto kaina kol kas neskelbiama.
Alki Davidas
„Coca-Cola“ kompanijos paveldėtojas, internetinio saito „FilmOn“ įkūrėjas
Turtas: 1,9 mlrd. JAV dolerių
Prieš kelerius metus britų multimilijonierius įkūrė tinklalapį „BattleCam.com“, kurio lankytojams buvo pasiūlyta nufilmuoti savo beprotiškiausius poelgius ir kelti į tinklalapį mainais už piniginį atlygį. Kad sukeltų didesnį susidomėjimą, Davidas pažadėjo 100 000 dolerių tam, kuris pražingsniuos nuogas prieš Baracką Obamą. Šis drąsuolis turėjo pasirodyti viešoje vietoje, jį privalėjo pastebėti prezidentas ir visa tai, savaime aišku, privalėjo būti nufilmuota. Kadangi ypatingo susidomėjimo šis pasiūlymas nesukėlė, Davidas padidino prizą iki 1 mln. dolerių. Po poros mėnesių nuo konkurso paskelbimo pradžios vienas niujorkietis pabandė laimę kovoje dėl milijono, tačiau beveik iš karto buvo sučiuptas policininkų ir Obama jo taip ir nepastebėjo...
Nicolas Berggruenas
Investicinės įmonės „Berggruen Holdings“ įkūrėjas
Turtas: 2 mlrd. dolerių
Vokiečių kilmės amerikietis mėgavosi visais turtingo žmogaus gyvenimo malonumais: pirko butus, automobilius, antikvarinius meno kūrinius. Tačiau sulaukęs 45-erių milijardierius suprato, kad materialinės vertybės jam nebeteikia malonumo. Susitelkęs ties dvasiniu ir intelektiniu tobulėjimu, N.Berggruenas greitai išpardavė savo turtą, taip pat ir tikrai prestižinius būstus, todėl šiuo metu jis oficialiai yra benamis. Jis keliauja po pasaulį, apsistoja įvairiuose viešbučiuose ir labai retai pasirodo biure, nes jam labiau patinka dirbti nuotoliniu būdu. Verslininkas benamis prisipažįsta, kad tiesiog dievina laisvę ir visiškai nenori užsikrauti bereikalingos atsakomybės net ir tuomet, kai kalbama apie daiktus.
Paulas Allenas
Korporacijos „Microsoft“ bendraautoris
Turtas: 15 mlrd. dolerių
Paului nuo vaikystės patiko mokslinė fantastika, todėl praturtėjęs pirmiausia jis pradėjo kolekcionuoti su šia tema susijusius daiktus. Šiandien jo kolekcijoje galima rasti kapitono Kirko krėslą iš serialo „Žvaigždžių keliai“ ir kostiumą, kuriuo vilkėdama Sigourney Weaver filmavosi juostoje „Svetimi“. Maža to, verslininkas investavo daugiau nei 30 mln. dolerių į ypatingą teleskopų sistemą, kuri skirta ateivių iš kitų planetų paieškai. Jo dėka San Fransisko šiaurės rytuose buvo pastatytos dešimtys ypač jautrių antenų, kurios geba fiksuoti signalus, skleidžiamus protingų būtybių iš kitų planetų. Allenas įsitikinęs, kad 2025 metais žmonija jau turės nenuginčijamų įrodymų, kad gyvybė Marse tikrai egzistuoja.
Ingvaras Kampradas
Kompanijos „Ikea“ įkūrėjas
Turtas: 38 mlrd. dolerių
Taupus milijardierius – gana dažnas reiškinys turtuolių tarpe. Generalinis holdingo „Berkshire Hathaway“ direktorius Warrenas Buffettas gyvena senutėliame namelyje, o naftos magnatas Paulas Getty savo laiku pagailėjo pinigų išpirkai už pagrobtą anūką. Tačiau visa tai smulkmenos, palyginus su Ingvaro Kamprado šykštumu. Pats turtingiausias švedas iš principo važinėja visuomeniniu transportu ir visuomet pateikia pensininko pažymėjimą tam, kad pasinaudotų lengvatiniu bilietu. Komandiruočių metu jis apsistoja kukliuose viešbutukuose ir jei tik pusryčiai įskaičiuoti į viešbučio kainą, jis prisikemša tiek, kiek telpa vien tik tam, kad nereikėtų taškyti pinigų restorane. Kampradas tikrai turi priežastį taip skrupulingai elgtis su pinigais, mat XIX a. pabaigoje jo senelis nusišovė dėl to, kad nepajėgė susimokėti skolų.
Donaldas Trumpas
Žiniasklaidos ir nekilnojamojo turto magnatas, kazino „Taj Mahal“ ir konkurso „Mis Visata“ savininkas
Turtas: 3,2 mlrd. dolerių
Tas faktas, kad JAV prezidento postas atiteko Demokratų partijos lyderiui Barackui Obamai niekaip nedavė ramybės žiniasklaidos magnatui Donaldui Trumpui, kuris, kaip žinia, palaikė respublikonus. Bandydamas diskredituoti Obamą D.Trumpas į tinklalapį „YouTube“ įkėlė provokacinį vaizdo kreipimąsi, kuriame milijardierius žadėjo paaukoti 5 mln. dolerių labdarai, jei tik valstybės galva pateiks dokumentus, įrodančius, kad jis tikrai studijavo Kolumbijos universitete, ir prašymą gauti JAV piliečio pasą. Taip verslininkas norėjo įrodyti, kad B.Obama nesimokė jokiame universitete, o pasas jam buvo išduotas Kenijoje, kas reikštų, jog jis nė neturi teisės būti JAV prezidentu. Barackas Obama šios provokacijos nesureikšmino, manydamas, kad tai dar vienas iš Trumpo bandymų pritraukti visuomenės dėmesį.
Peteris Thielas
Sistemos „PayPal“ įkūrėjas, rizikos draudimo fondo „Clarium Capital“ prezidentas
Turtas: 1,6 mlrd. dolerių
Šis turtuolis – aistringas liberalizmo šalininkas, manantis, kad kiekvienas žmogus turi teisę savo gyvenimą ir turtus valdyti pats. Tiems, kurie pritaria jo požiūriui, milijardierius nusprendė įkurti „Laisvės salas“ – plaukiojančias autonomines mini valstybes, kurios dreifuos Ramiajame vandenyne. Šio projekto įgyvendinimą turtuolis patikėjo organizacijai „Seastealing Institute“ ir pats asmeniškai finansuoja jos veiklą. P.Thielas mano, kad 2019 metais turėtų atsirasti pirmoji sala, kurioje galės apsigyventi 270 žmonių. Jie turėtų tapti nauja tobula visuomene, kurios nariai patys spręs, kokia valdžia jiems prie širdies, kokiems įstatymams paklusti ir kokiais moralės principais vadovautis.
Leona Helmsley
Viešbučių tinklo „Helmsley Hotels“ valdytoja
Turtas: 2,5 mlrd. dolerių
Ši turtuolė ne veltui buvo pravardžiuojama Šykštumo karaliene. Skirtingai nuo kitų turčių šykštuolių, sau ji niekuomet nieko negailėjo, tačiau iš principo niekuo nesidalijo su savo artimaisiais. Vienintelė būtybė, kuriai ji nieko negailėjo, buvo Maltos bišonė, vardu Trouble. 2007 m. L.Helmsley mirė, palikdama išties originalų testamentą, kuriame buvo skelbiama, jog 12 mln. dolerių atitenka jos mylimam šuniui. Du iš keturių milijardierės anūkų paveldėjo po 5 mln. dolerių, o du išvis liko be nieko. Tiesa, vėliau L.Helmsley giminaičiams pavyko iš Maltos bišonės prisiteisti 10 mln. dolerių, įrodant, kad tuo metu, kai buvo sudarytas testamentas, senutė buvo neveiksni.
Richardas Bransonas
Korporacijos „Virgin Group“ įkūrėjas
Turtas: 4,6 mlrd. dolerių
Milijardierius niekuomet nesiliauja stebinti visuomenės savo ekscentrišku elgesiu: tai jis leidžiasi į kelionę aplink pasaulį oro balionu, tai išbando jėgos aitvarus su apsinuoginusia manekene, tai į jaunavedžių salono atidarymą ateina vilkėdamas nuotakos suknele. Šiemet R.Bransonas persikūnijo į stiuardesę. Tai jis padarė ne savo noru. Turtuolis tiesiog pralošė lažybas aviacijos įmonės „AirAsia“ savininkui Tony Fernandezui. Verslininkai susilažino, kuri „Formulės 1“ komanda išsilaikys iki sezono pabaigos ir parodys geresnius rezultatus. Sėkmė šįkart išdavė R.Bransoną ir jis privalėjo apsivilkti stiuardesės uniformą bei aptarnauti keleivius, kurie skrido reisu „Pertas (Australija) – Kvala Lumpūras (Malaizija)“. Milijardierius sugebėjo pasidaryti sau ir kitiems pramogą net ir iš šio, atrodytų, jo statusui visiškai nederančio darbo. Per visas šešias skrydžio valandas jis linksminosi ir mielai pozavo fotografams.