Eksperimentas įrodė – pareiga mylėtis žlugdo bet kokį malonumą

Pora / Vida Press nuotr.
Pora / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Kiekvieną malonumą galima sugadinti, jei per daug stengsimės jį patirti. Jei vaikysimės kažkieno sugalvotų standartų ir „noriu“ paversime į „reikia“, tiesiog atimsime iš savęs džiaugsmą, teigia „The Guardian“ skiltininkas Oliveris Burkemanas.

Dažnas mylėjimasis nebūtinai suteiks daugiau malonumo, netgi atvirkščiai – bent taip teigia eksperimento autoriai, kurie pakvietė jame dalyvauti 128 poras. Pusė jų gavo užduotį mylėtis du kartus dažniau, nei įprastai. Be to, kasdien tris (!) mėnesius tiriamieji turėjo pildyti anketą su klausimais apie jų seksualinį gyvenimą ir pasitenkinimo lygį.

Įsivaizduokite situaciją: jei jums keturi mokslininkai iš „Carnegie Mellon“ universiteto Pitsburge lieptų dažniau mylėtis ir nuolat pildyti nuobodžias anketas, vargu ar labiau džiaugtumėtės gyvenimu...

Ilgainiui tai virstų dar viena nemėgstama veikla... Kitaip tariant, bet ką gali sugadinti žodis „pareiga“. Būtent dėl to, vertėtų gerai pagalvoti, norint mėgstamą hobį paversti darbu.

Laiminga moteris
Laiminga moteris / Vida Press nuotr.

Galbūt laisvalaikiu restauruojate antikvarinius baldus, bet jei paversite tai darbu ir nori nenori privalėsite imtis kadaise mėgstamos veiklos ne kada užsimanęs, o privalomai ankstyvais ir darganotais rytais, greitai pajusite, kad padarėte kvailystę: dabar turite darbą, kurio nekenčiate, ir praradote hobį, kuris šildė širdį.

Kai esame verčiami būti sąmoningi, mus tai labai erzina. Ir kartais gerą patarimą mes atmetame iškart. Iš principo. 

Kodėl taip atsitinka? Psichologų ne kartą įrodyta, kad kiekvienas mes siekiame autonomijos ir norime viską spręsti patys, todėl jautriai reaguojame kad ir į gerus patarimus. Jie gali būti pagrįsti ar kažkam naudingi („Dažniau mylėkitės“, „Paverskite mėgstamą hobį darbu“), bet kai pasijuntame, jog privalome tai daryti, viskas žlunga. Kai esame verčiami būti sąmoningi, mus tai labai erzina. Ir kartais gerą patarimą mes atmetame iškart. Iš principo. 

TAIP PAT SKAITYKITE: 4 veiksmų tipai, kai kenkiame sau, pačios to nesuvokdamos

Deja, norėdami išsaugoti savo savarankiškumą, kartais elgiamės nebrandžiai. Filosofas Matthew Crawfordas tikina, kad šiuolaikinis žmogus blaškosi nuo vienos prie kitos veiklos būtent dėl šios priežasties. Mes taip siekiame vidinės laisvės, kad kartais net kalbėdamiesi su draugais negalime atsispirti nepanaršę savo mobiliųjų, tarsi norėdami įrodyti savo nepriklausomybę.

Laiminga moteris
Laiminga moteris / Vida Press nuotr.

Bet juk egzistuoja ir svarbesni dalykai nei asmeniniai troškimai ir pataikavimas savo įgeidžiams. Norėdami patirti gyvenimo pilnatvę, turime išsiugdyti įprotį neatmesti dalykų, kurie mums atrodo kaip nuobodi pareiga (čia autorius neturi galvoje sekso...).

TAIP PAT SKAITYKITE: Treniruojame atmintį: paprastai ir veiksmingai