Ekspertai įvertino Vyriausybės programą: mažai tikėtina, kad viską įgyvendins

Prof. dr. Arvydas Guogis, Prof. dr. Danguolė Jankauskienė, Prof. dr. Algis Krupavičius / Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr.
Prof. dr. Arvydas Guogis, Prof. dr. Danguolė Jankauskienė, Prof. dr. Algis Krupavičius / Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr.
Šaltinis: Remiamas turinys
A
A

Kaip naujosios Vyriausybės programa atrodo lyginant su ankstesnėmis? Kokios yra jos stiprybės ir silpnybės? Kaip programoje apibrėžtos dvi itin svarbios gyvenimo sritys – sveikata ir socialinė gerovė?

Į šiuos ir kitus klausimus laidoje „Kas bus rytoj?“ atsakė Mykolo Romerio universiteto (MRU) Vadybos ir politikos mokslų instituto profesorius dr. A.Krupavičius, MRU Viešojo administravimo instituto profesorius dr. Arvydas Guogis bei to paties universiteto Viešojo valdymo ir verslo fakulteto dekanė, profesorė dr. Danguolė Jankauskienė.

Kam reikalinga vyriausybės programa?

MRU Vadybos ir politikos mokslų instituto profesoriaus dr. A. Krupavičiaus teigimu, gerai parengta vyriausybės programa yra rimta valdymo priemonė, jei ji yra pragmatiška, tikslinga ir prisitaikanti. Anot jo, vyriausybės programa turėtų būti politikos vertybių ir tikslų kelrodis.

Deja, dalis visuomenės iki šiol iki galo nesupranta, kokia yra vyriausybių programų esmė. Pasak akademiko, mums visiems svarbu suvokti, kad tai – dokumentas, kuriame išdėstoma visa vyriausybės politikos vizija, numatomi prioritetai, tikslai ir galimi veiksmai, kuriuos vyriausybės nariai ketina padaryti per savo kadenciją.

Prof. dr. Algis Krupavičius
Prof. dr. Algis Krupavičius / Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr.

„Kadangi Lietuvoje mes turime ketverių metų kadenciją, tai paprastai programos numatytos tokiam laikotarpiui. Kitas dalykas, kad Lietuvoje vyriausybės programos jau yra standartinės politikos instrumentas. Vyriausybės programas mes turime nuo pirmos Lietuvos Respublikos Vyriausybės laikų. Tai yra nuo 1990-ųjų. Kiekviena vyriausybė, net ta, kuri dirbdavo nepilną kadenciją, teikdavo savo programas. <...>“, – kalbėjo dr. A.Krupavičius.

Ruošdamasis laidai jis išnagrinėjo trijų paskutinių Lietuvos Respublikos Vyriausybių programas ir palygino jas.

Pasak jo, sunkiausia įgyvendinti programoje numatytus konkrečius tikslus, nes tam pakišti koją gali ne tik objektyvios priežastys, bet ir nenumatytos aplinkybės. Pvz., pandemija.

„Niekas, pavyzdžiui, neprognozavo, kad 2020 m. prasidės pandemija ir jokia vyriausybė savo programoje negalėjo įrašyti kovos su pandemija. Lygiai taip pat, kaip karas Ukrainoje. <…> Nenumatysi ir kitų dalykų, kaip kad energijos kainų infliacijos. Tai buvo iš tikrųjų tas reiškinys, su kuriuo turėjo labai trumpą laiką susidoroti visos vyriausybės Europoje. O Lietuvos atveju smūgis buvo tikrai milžiniškas <…>“ – kalbėjo dr. A.Krupavičius, laidoje konkrečiai palyginęs I.Šimonytės, S.Skvernelio ir G.Palucko vyriausybių programas ir paminėjęs jų privalumus bei trūkumus.

Prof. dr. Danguolė Jankauskienė
Prof. dr. Danguolė Jankauskienė / Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr.

Dr. D.Jankauskienė kolegai antrino ir pridūrė, jog „nė viena vyriausybė nenori daryti ko nors blogo ar kam nors specialiai kenkti – visos siekė, kad gerėtų.“

„Skaitant dabartinę programą atrodo, kad labai nemaža dalis problemų, kurios dabar egzistuoja sveikatos apsaugoje, bus sprendžiamos. Numatytos ir konkrečios priemonės. Tai yra gerai ir reikia dėl to pagirti. <…> Remiantis neseniai atliktų tyrimų duomenimis, 76 proc. gyventojų teigia, kad patekimas pas gydytojus jiems yra problema, ir tai nestebina, nes pokovidiniu laikotarpiu susidarė tam tikras „butelio kaklelis“ sistemoje dėl to, kad žmonėms per kovido laikotarpį susikaupė labai daug problemų. Dėl pandemijos netekome ir maždaug 1000 gydytojų, kurie mirė. <...>“, – kalbėjo MRU profesorė.

E-sveikatos problemos, nenuoseklus bendradarbiavimas tarp gydymo įstaigų, neempatiškas medicinos darbuotojų elgesys – tai dar keletas problemų, kurias įvardino tyrimų dalyviai ir kurias, pasak pašnekovės, turės spręsti vyriausybė.

„Tai čia gyventojų nuomonė. O kitame tyrime dalyvavę ekspertai įvardino, kad iš tiesų kliūva pagrindinis dalykas – tai senėjanti populiacija. Mūsų gyventojai sensta ir jiems reikia daugiau paslaugų tiek sveikatos, tiek socialiniuose sektoriuose. Ir čia šitos dermės tarp abiejų sektorių bus esmė“, – pabrėžė dr. D.Jankauskienė.

Visi laidos dalyviai sutarė, jog vyriausybės programoje daug tikslų, bet trūksta dermės tarp skirtingų sektorių.

„Vyriausybės programa yra tokia, kaip pasakyti, kairioji, nes siūlo progresyvumą visoms pajamoms, nepriklausomai nuo jų rūšies. Tai yra naujas kokybinis dalykas, lyginant su kitom programom. <…>, – sake dr. A.Guogis.

Prof. dr. Arvydas Guogis
Prof. dr. Arvydas Guogis / Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr.

Laidoje „Kas bus rytoj?“ ekspertai aptarė konkrečias sritis, tikslus, veiksmus, kurie įvardinti vyriausybėje.

Visą laidą galite išvysti čia: