Ekspertai siūlo leisti dėvėti tik medicinines kaukes, tačiau švelninti reikalavimus lauke

Oro tarša, smogas, Covid-19, respiratorius, veido kaukė  / Shutterstock nuotr.
Oro tarša, smogas, Covid-19, respiratorius, veido kaukė / Shutterstock nuotr.
BNS, Žmonės.lt
Šaltinis: BNS
2021-02-23 12:26
AA

Ekspertai siūlo Vyriausybei leisti dėvėti tik medicinines kaukes, švelninti jų dėvėjimo lauke reikalavimus.

„Siūlome, kad būtų pakeistas jų reglamentavimas dėl dėvėjimo lauke: palikti formuluotę, kad kaukės turėtų būti dėvimos atvirose erdvėse tik tada, kai šalia dviejų metrų atstumu yra kiti asmenys“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos vadybos katedros profesorius Mindaugas Stankūnas.

Taip pat ekspertai siūlo leisti dėvėti tik medicinines kaukes.

„Taip pat mes rekomenduojame, kad turėtų būti atsisakoma įvairių kitų veido dengimo pakaitalų – skarelių, skydelių ir turėtų būti dėvimos būtent medicininės kaukės arba respiratoriai“, – sakė jis.

Pasak jo, šie siūlymai turėtų būti teikiami Vyriausybei trečiadienį. Ekspertų vertinimu, ši priemonė galėtų įsigalioti pačiu artimiausiu metu.

„Mes manytume, kad tai turėtų būti kaip nurodymas. Tai neturėtų būti rekomendacija“, – sakė M.Stankūnas.

Jeigu Vyriausybė pritartų šiems siūlymams, viešumoje nebebūtų galima dėvėti skydelių, medžiaginių kaukių bei kitų panašių priemonių.

„Mes manome, kad jie yra nepakankamai efektyvūs ir tą rodo studijos ir mūsų konsultacijos su kitais ekspertais, kurie gerai žino visų tų priemonių fizikines savybes. Jie sako, kad jų efektyvumas yra labai nedidelis ir rekomenduoja jų atsisakyti ir mes tam pritariame“, – M.Stankūnas.

Pasak jo, ekspertai nenumatė kokių nors išimčių. Jų vertinimu, kaukės turėtų būti privalomos ir, pavyzdžiui, televizijos transliacijos metu, nes tai būtų „graži žinutė žmonėms“, kad kaukės turėtų būti naudojamos.

„Tie skydeliai suponuoja tokią mintį, kad jie irgi yra efektyvūs, galėtų būti naudojami. Tai aš galvoju, kad toks vienas bendras elgesys būtų stipresnis“, – kalbėjo ekspertas.

Jo teigimu, taip pat diskutuojama, kad tam tikrais atvejais, ypač teikiant artimo kontakto paslaugas, privalomi būtų respiratoriai. Tačiau jis pabrėžė, kad dėl šio aspekto dar bus tariamasi.

Šiuo metu visose viešose vietose vyresniems nei šešerių metų amžiaus žmonėms privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Tai gali būti kaukės, respiratoriai arba kitos priemonės. Išimtys taikomos neįgaliesiems, sportininkams ar esant už gyvenamųjų vietovių ribų.

Siūlo tęsti karantiną

Prie Vyriausybės veikianti ekspertų taryba siūlo tęsti karantiną. „Visa ekspertų taryba vienbalsiai pritarė, kad karantinas kaip tokia priemonė turėtų būti pratęsta“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė viešosios įstaigos Molėtų ligoninės direktorius Vaidotas Grigas.

Tai tikrai nėra toji trečioji banga, kas buvo ištransliuota, tačiau tai kelia nerimą.

Pasak jo, taip nuspręsta atsižvelgiant į tai, jog per dieną nustatomų naujų atvejų skaičius nebekrenta ir net rodo pakilimo požymių.

„Tai tikrai nėra toji trečioji banga, kas buvo ištransliuota, tačiau tai kelia nerimą“, – kalbėjo ekspertų tarybos narys.

V.Grigo teigimu, nors situacija ženkliai pagerėjo, tačiau tiek atvejų, tiek hospitalizacijų skaičiai nustojo kristi.

Pasak jo, konkrečios datos paliktos nuspręsti Vyriausybei.

„Mūsų siūlymas buvo neapsiriboti vienos savaitės laikotarpiu. Čia, aišku, sprendimas paliktas Vyriausybei. Mūsų rekomendacija – ilgesniam laiko tarpui“, – sakė V.Grigas.

Jis sakė, kad ši rekomendacija apima principinę nuostatą tęsti karantiną, tačiau jo sąlygos gali būti ir toliau švelninamos, svarbiausia tiesiog nerizikuoti iš karto atlaisvinti visus ar didžiąją dalį ribojimų.

„Kiekvieną savaitę yra svarstoma įvairiais sektoriais, kiek žinau, šią savaitę su kultūros sektoriumi bus bendraujama. Visą laiką Ekspertų taryba žiūri ir persvarsto, teikia pasiūlymus Vyriausybei, kaip būtų galima kurias priemones taikyti, o kurias – palengvinti“, – kalbėjo V.Grigas.

Šiuo metu karantinas Lietuvoje galioja iki vasario 28 dienos.