Elizabeth II švenčia 70-ąjį valdymo jubiliejų: paradą iš balkono žiūrėjo be princo Harry ir M.Markle
Ketvirtadienį Jungtinė Karalystė pasitiko šventinėmis nuotaikomis – Londone prasidėjo 70-ojo karalienės Elizabeth II valdymo jubiliejaus iškilmės. Jų ne tik britai, bet ir visas pasaulis nekantriai laukė – prie Bakingamo rūmų sugužėjo minia šventiškai nusiteikusių žmonių.
Keturias dienas truksiančios iškilmės prasidėjo tradiciniu Vėliavos pagerbimo (Trooping the Colour) kariniu paradu, ištisus šimtmečius rengiamu britų monarchų gimtadieniams oficialiai paminėti. Jame dalyvavo apie 1,5 tūkst. karių, 400 kariuomenės orkestro narių ir 250 žirgų.
Maždaug 200 karių iš seniausio britų reguliariosios kariuomenės pulko išsirikiavo Pėsčiųjų take (Male), vedančiame į Bakingamo rūmus iš Trafalgaro aikštės.
Vidurdienį (13 val. Lietuvos laiku), minint birželio 11 dieną švenčiamą karalienės „oficialų gimtadienį“, visoje šalyje nugriaudėjo 42 salvės. Iš savo pabūklų saliutavo ir Karališkojo laivyno laivai, taip pat artilerijos dalinys, esantis Gibraltare šalia Ispanijos.
Dar po valandos iš Londono Tauerio nugriaudėjo dar ne mažiau nei 124 šūviai.
Visų ginkluotųjų pajėgų šakų paradą vainikavo daugiau nei 70 lėktuvų skrydis virš Bakingamo rūmų. Šia proga tarp dangumi praskrisiančių lėktuvų bus legendinių naikintuvų „Spitfire“, padėjusių 1940-aisiais laimėti Mūšį už Britaniją ir atremti nacių Vokietiją.
Lėktuvų paradą karalienė Elizabeth II ir kiti svarbūs karališkosios šeimos nariai stebėjo iš Bakingamo rūmų balkono.
Nors princas Harry ir Meghan Markle iškilmių išvakarėse atvyko į Britaniją, balkone jiedu nepasirodė. Čia dalyvavo tik „dirbantys karališkieji asmenys“, tad nebuvo ne tik už Atlanto išsikrausčiusio karalienės vaikaičio ir jo amerikietės žmonos, bet taip pat ir nešlovę užsitraukusio Elizabeth II antrojo sūnaus princo Andrew.
Paradas
Patriotinės keturių šventinių dienų nostalgijos kulminacija bus Edo Sheerano giedamas himnas „God Save the Queen“ priešais Bakingamo rūmus ateinantį sekmadienį.
Didžiulio viešo parado, kuris sekmadienį įvyks Londono centre, dalyviai bus atpažįstami visiems, susipažinusiems su britų populiariąja kultūra nuo 1952 metų.
Tuo metu Bolivudo šokėjai ir Karibų karnavalas atspindės nuo tada Britanijoje įvykusius pokyčius – daugiausia baltųjų krikščionių visuomenės virsmą daugiakultūre įvairių tikėjimų visuomene.
Britanijos Imperija užleido vietą Tautų Sandraugai, kur 14 iš 54 šalių vis dar laiko Elizabeth II valstybės galva. Tarp tokių šalių yra Australija ir Kanada.
Tačiau neseniai įvykę karališkųjų asmenų vizitai Karibuose labai aiškiai parodė augančią įtampą dėl britų monarchijos statuso tolimesnėje ateityje.
„Ši karalienė buvo reikšminga vienijanti jėga Sandraugoje, – sakė LSE tarptautinių santykių profesorius emeritas Michaelas Coxas. – Kaip Charlesui seksis vaidinti šį vaidmenį, nežinau.“
Laukia permainos
Sosto įpėdiniui princui Charlesui perimant vis daugiau savo motinos pareigų oficialiomis progomis, tvyro nuojauta, kad pirmasis per JK istoriją – ir galbūt paskutinis – Platininis valdymo jubiliejus žymi tam tikro etapo pabaigą.
Laikraščio „The Sun“ šios savaitės apklausa parodė, kad karalienės darbui pritaria 91,7 proc. britų. Tačiau Charlesas turi tik 67,5 proc. paramą – mažesnę nei jo sūnus princas Williamas, kuriuo patenkinti 87,4 proc. britų
Istorikas Anthony Seldonas per diskusiją Londono ekonomikos mokykloje (LSE) sakė, kad nereiktų nuvertinti monarchijos ištisus šimtmečius demonstruojamo sugebėjimo prisitaikyti ir išlikti. Vis dėlto jis pridūrė, kad gali laukti sunkus periodas.
Ne taip kaip princas Charlesas, karalienė retai viešumoje reiškia savo poziciją, o pats jos ilgaamžiškumas reiškia, kad ji buvo kone kiekvieno dabar gyvenančio brito neatsiejama gyvenimo dalis.
Elizabeth II modernizavo monarchiją, nors savo valdymo laikotarpiu išgyveno ir virtinę šeimos traumų, įskaitant labai viešą Charleso išsiskyrimą su princese Diana bei asmeninį sielvartą pernai mirus 99 metų sutuoktiniui princui Philipui.