Eliziejaus laukų prospektas virs nauju nepaprastu Paryžiaus sodu

Eliziejaus laukų prospektas iki 2024 metų virs nauju Paryžiaus sodu / „Paris Futur“ nuotr.
Eliziejaus laukų prospektas iki 2024 metų virs nauju Paryžiaus sodu / „Paris Futur“ nuotr.
BNS, Žmonės.lt
Šaltinis: BNS
2021-01-11 14:45
AA

Garsusis Paryžiaus Eliziejaus laukų prospektas (Avenue des Champs Elysées) sulauks daugiau žalumos ir virs „nepaprastu sodu“, paskelbė Prancūzijos sostinės merė.

Prancūzai Eliziejaus laukus dažnai pavadina „gražiausiu prospektu pasaulyje“, bet aktyvistai jau ne vienus metus skundžiasi, kad dėl eismo ir daugybės parduotuvių jie virto triukšmingu ir nuobodžiu rajonu, kurio patys paryžiečiai vengia.

Apželdinimas vyks etapais. Pirmiausia pasikeis automobiliais užkimšta Santarvės aikštė, kurios tvarkymas turi būti užbaigtas iki 2024 metų Paryžiaus olimpiados, o vėliau – ir visas prospektas.

„Tai bus dar vienas nepaprastas sodas“, – laikraščiui „Journal du Dimanche“ sakė merė Anne Hidalgo.

Planas yra dalis socialistų merės pastangų kurti žaliąsias erdves tankiai apgyvendintoje Prancūzijos sostinėje, kur elegantiškas aikštes ir plačius bulvarus dažnai dusina automobilių eismas.

Projektą Eliziejaus laukų prospektui stūmusi lobistų grupė sakė, kad „džiaugiasi šiuo pranešimu ir sveikina merijos, kuri, regis, nori padaryti Eliziejaus laukų pagražinimą pagrindiniu savo urbanistiniu projektu šį dešimtmetį, sprendimą“.

A.Hidalgo vadovauja pastangoms mažinti mieste eismą. Jau uždarytos dvi pagrindinės eismo arterijos palei Senos upę, statoma nauja infrastruktūra dviračiams ir elektriniams paspirtukams.

2019 metais amerikiečių kraštovaizdžio architektei Kathryn Gustafson buvo pavesta pertvarkyti Eiffelio bokšto rajoną, kur gatvės taip pat bus paverstos pievelėmis ir želdiniais.

Eliziejaus laukų prospektas virs nauju Paryžiaus sodu (9 nuotr.)
+3

Gerų ir blogų Prancūzijos istorijos įvykių vieta

Eliziejaus laukų gatvė atsirado 1670 metais, bet XIX amžiaus viduryje ją pertvarkė urbanistas Georges'as Eugene'as Haussmannas, pakeitęs Paryžiaus veidą valdant Napoleonui III.

Ištisus šimtmečius Eliziejaus laukai buvo gerų ir blogų Prancūzijos istorijos įvykių vieta, kur vyko šventės, minėjimai ir protestai. 2018 ir 2019 metais čia vyko įnirtingi „geltonosiomis liemenėmis“ pramintų antivyriausybinių demonstrantų ir policijos susirėmimai.

Šiuo prospektu taip pat žygiuoja liepos 14-ąją švenčiamos Bastilijos paėmimo dienos kariniai paradai, jame baigiasi metinės dviračių lenktynės „Tour de France“.