Embrionus šaldytis nusprendusios D.Guobytės baimę dėl vakcinos infektologė vadina nepagrįsta

Deimantė Guobytė / „Scanpix“ nuotr.
Deimantė Guobytė / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-01-13 16:27
AA

Modelis Deimantė Guobytė (28) su savo sekėjais socialiniuose tinkluose pasidalijo neįprasta naujiena – moteris ketina išsaugoti apvaisintas savo kiaušialąstes (embrionus) – jas užšaldyti ir panaudoti ateityje. Toks sprendimas buvo priimtas baiminantis, kad naujoji vakcina nuo koronaviruso neva nėra saugi ir gali lemti besilaukiančios moters vaisiaus pakitimus. Žmonės.lt susisiekus su Vilniaus Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadove, infekcinių ligų gydytoja prof. Ligita Jančoriene, ši patikino – Deimantės baimė yra visiškai nepagrįsta.

Šiuo metu ir toliau koronaviruso, sukėlusio pandemiją, krečiamas pasaulis pamažu įgauna vilties, sukurta nauja vakcina nuo Covid-19, žmonės skiepijami. Tiesa, nors medikai skatina nedvejoti ir garantuoti saugią ateitį sau ir artimiesiems, kontroversiškos nuomonės dėl naujosios vakcinos – neišvengiamos.

Deimantė Guobytė skiepysis, tačiau vakcina nepasitiki 

Vakcinų tema neseniai pasisakė ir Lietuvoje žinoma moteris, modelis Deimantė Guobytė. Su savo tūkstančiais sekėjų socialiniuose tinkluose ji dalijosi žinia, kad su vyru ketina neva apsaugoti savo ateities vaikus ir užsišaldyti embrionus. Pasak Deimantės, vakcinos šalutinis poveikis bus aiškus tik po penkerių metų, o kadangi ji privalės skiepytis, geriau būtų apsaugoti būsimą vaiką nuo galimo šalutinio poveikio.

„Grįžtant prie vakcinos, kadangi ji nėra ištestuota, turi praeiti bent penkeri metai, jog žinotume, kad ji saugi, o mums vis tiek reikės vakcinuotis, nes mano darbas užsienyje, negalėsime kitaip skraidyti, mes su vyru nuprendėme užsišaldyti kiaušinėlius. Iš tikrųjų yra didelė rizika, kad vaikas gali gimti su išsigimimais ir mes labai to bijome“, – socialiniuose tinkluose paviešintame vaizdo įraše kalbėjo D.Guobytė.

Deimantė Guobytė / Irmanto Gelūno nuotr.

Brangi procedūra

Deimantė pristatė procedūrą atliksiančią gydytoją ir savo sekėjus informavo, kad norų įgyvendinimas kainuos nemažus pinigus.

„Dabar vaikų nenorime, bet norėsime vėliau, todėl pasiryžome užsišaldyti embrionus. Šiandien buvo padarytas pirmas žingsnis, reikės gerti vaistus, tyrimus darytis ir už mėnesio laiko turėsime užšaldytus embrionus“, – pridėjo ji.

„Paėmimas ir užšaldymas – 1600 eurų, papildomai kainuoja vaistai – 1000 eurų, pirmus du metus saugojimas kainuoja 400 eurų, o vėliau už kiekvienus du metus – 200 eurų“, – kalbėjo moteris.

Anot Deimantės, vaikui viskas persiduoda iki procedūrų – embrionų paėmimo dienos.

„Nėštumo metu, žinoma, negalima gerti, rūkyti. Šis sprendimas tikrai nebuvo priimtas per vieną dieną, labai daug konsultavausi, yra vakcinų, kurios pripažintos ir turi šalutinių poveikių, tačiau jie žinomi. Tuo tarpu ši vakcina – neištestuota. Neaišku, kas gali nutikti tau ar tavo kūdikiui“, – sakė Deimantė.

Trečiadienį sulaukusi daug dėmesio ir komentarų po viešo pasisakymo Deimantė socialiniuose tinkluose pridūrė, kad ją kankina dvipusiai jausmai – noras apsisaugoti nuo viruso, todėl ji tikrai skiepysis, tačiau tuo pačiu aplankė ir nerimas  dėl ateities vaikų.

Deimantė sakė priėmusi jai šiuo metu geriausią galimą sprendimą. 

„Noriu apsaugoti ateities vaikus nuo galimo vakcinos poveikio. Apsidraudžiu nuo to, kas būtų, jeigu būtų“, – kalbėjo D.Guobytė.

Deimantė Guobytė ir Lukas Baranauskas / Asmeninio archyvo nuotr.

Gydytoja prof. Ligita Jančorienė: tokios kalbos – absurdiškos

Vilniaus Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė, infekcinių ligų gydytoja prof. Ligita Jančorienė baimę vakcinuotis dėl neva ateityje galimų nėštumo komplikacijų ar kūdikio apsigimimų vadino visiškai nepagrįsta. Ji taip pat neigė vakcinos ir galimo nevaisingumo sąsajas, nes tokių įrodymų, anot specialistės, tiesiog nėra.

„Manyčiau, kad tai yra absurdiškos mintys. Tokių svarstymų ar abejonių dėl galimų gimsiančio vaiko apsigimimų, jeigu moteris dar prieš pastojant buvo pasiskiepijusi nuo koronaviruso, nėra. Man keista, kodėl iš viso kyla tokios kalbos? Nesilaukianti moteris, bet norinti turėti vaikų, gali drąsiai skiepytis ir tai nepadarys jokios įtakos jos kažkada atsirasiančiam nėštumui ar būsimam kūdikiui – nėra jokių įrodymų, kad kažkada prieš nėštumą įvykęs skiepijimas gali padaryti įtaką vaisiui. Tokios kalbos yra visiškai nepagrįstos mokslu“, – Žmonės.lt teigė medikė.

Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė prof. dr. Ligita Jančorienė

Gydytoja pasakojo, kad po dviejų savaičių organizme jau aptinkami koronaviruso antikūnai, imunitetas savo darbą šiuo klausimu jau būna padaręs, taigi procesas įvykęs ir jis nedaro jokios įtakos būsimo nėštumo planavimui, vaisingumui ar neva galimam kūdikio apsigimimui.

„Visi rodikliai rodo, kad vakcina yra saugi. Nėra jokių ženklų, kurie keltų nerimą. Tūkstančiai žmonių paskiepyti vieno gamintojo kurta vakcina, kiti – kito gamintojo, tačiau abiem atvejais jokių sensacingų duomenų nėra – nei kad vakcina nesaugi, nei kad nebūtų galima skiepytis ateityje vaikų planuojančioms turėti moterims. Jos niekaip nėra išskiriamos iš bendros skiepijamų asmenų kategorijos, net nėra tokių svarstymų ar abejonių“,  – patikino pašnekovė.

Šioje diskusijoje ji išskyrė tik vieną svarbų ir pagrįstą aspektą – jeigu moteris jau yra nėščia, tuomet sprendimą dėl vakcinacijos nėštumo metu būtina aptarti su gydytoju ir prieiti prie bendros išvados.

„Svarstymas yra tik dėl jau besilaukiančių moterų, nes, kaip minėjau, tos, kurios dar nesilaukia, gali drąsiai skiepytis. Pavyzdžiui, medicinos srityje yra daug dirbančių moterų, tarp jų – ir besilaukiančių, tad jos teiraujasi, ar gali skiepytis nėštumo metu. Atsakymas kol kas yra toks – klinikiniai tyrimai su nėščiosiomis, žindančiomis ir vaikais iki 12 metų dar nėra atlikti, todėl įrodymais pagrįstų atsakymų duoti negalime, tačiau ekspertų grupėje nutarta, kad jeigu nėščioji turi didelę riziką užsikrėsti virusu, vis dėlto ir jai patartina skiepytis. Blogiausiu atveju – atidėti vakcinaciją iki kol pagimdys“, – teigė L.Jančorienė.

Koronaviruso vakcina nėra išskirtinė

Medikė pridūrė: „Ir kitų ligų atžvilgiu viskas vyksta analogiškai – jeigu norite pasiskiepyti nuo raudonukės ar hepatito, skiepai atliekami ne nėštumo metu, tad koronaviruso vakcina nėra niekuo išskirtinė. Jokio pagrindo nerimauti nėra.“

Gydytoja teigė, kad užtenka to, jog 70 procentų žmonių būtų įgiję imunitetą – ar persirgę koronavirusu, ar paskiepyti – kad sergamumas būtų suvaldytas ir sumažėtų iki minimumo. „Tie likę 30 procentų tegu apsisprendžia patys – suaugę žmonės yra atsakingi už savo sveikatą, tad jeigu jie nori rizikuoti savo sveikata ar net gyvybe, persirgti ir nesiskiepyti, tegu. Svarbu, kad ta didžioji dalis yra sąmoningi, žmonės laukia ir nori vakcinuotis, klausinėja ir nekantrauja, laukia skiepo dėl savo artimųjų. Jų dėka, tikėkimės, ir pavyks suvaldyti pandemiją“, – sakė L.Jančorienė