Endometriozė: antra pagal dažnumą ginekologinė liga moterims – vis dar mįslinga
Kiek kartų esate girdėjusios apie endometriozę? Kiek iš tikrųjų žinote apie šią ligą? Nors tai antra pagal dažnumą moterų liga, tačiau apie ją vis dar labai mažai kalbama. Pasaulyje milijonai moterų patiria endometriozės sukeliamus negalavimus, tačiau dėl sudėtingos diagnozės ilgai užtrunka, kol pradedamas teisingas šios ligos gydymas.
Sergant endometrioze, į gimdos gleivinę panašus audinys atsiranda ir veša už gimdos ertmės ribų, dažniausiai pilvo ertmėje, ant kiaušidžių ar šlapimo pūslės.
Sveikatos specialistai pateikia trumpą atmintinę, kuri moterims padės lengviau suprasti savo kūną ir laiku pradėti šios mįslingos ligos gydymą.
1. Simptomai. Skausmingos mėnesinės arba ovuliacija, stiprus nuovargis, skausmas lytinių santykių metu ar po jų – visi šie simptomai gali signalizuoti apie endometriozę. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, jei per mėnesines smarkiai kraujuojama, o viso ciklo metu kankina lėtiniai dubens skausmai. Ši liga paveikia ne tik moters fizinę savijautą, bet ir blogina psichologinę būseną.
TAIP PAT SKAITYKITE: Lytiškai plintančios ligos: grėsmingi signalai ir rekomenduojama apsauga
2. Ligos dažnumas. Endometrioze serga vidutiniškai 10 proc. vaisingo amžiaus moterų nuo 15 iki 49 metų. Skaičiuojama, kad pasaulyje su šia liga susiduria apie 176 milijonai moterų. Endometriozė gali prasidėti kartu su mėnesinėmis, o baigtis po menopauzės, tačiau net ir prasidėjus menopauzei, šios ligos simptomai gali toliau varginti moterį.
3. Ligos priežastys. Kol kas nėra nustatyta tiksli priežastis, kuri lemia endometriozės atsiradimą, tačiau manoma, kad šią ligą gali sukelti tam tikri genai. Moterys, kurių mamos ar seserys kentėjo nuo endometriozės, susiduria su didesne rizika susirgti šia liga.
Tikėtina, kad su endometriozės atsiradimu gali būti susijęs ir amžius – merginos, kurioms mėnesinės prasidėjo itin ankstyvame amžiuje, patenka į padidintos rizikos zoną. Ligos atsiradimą ir eigą paskatinti gali ir aplinkos veiksniai bei gyvenimo būdas.
4. Vaisingumas. Nors skaičiuojama, kad 30–40 proc. moterų, kurios serga endometrioze, gali turėti sunkumų, norėdamos pastoti, tačiau rašyti lygybės ženklo tarp šios ligos ir nevaisingumo negalima. Pabrėžiama, kad dauguma moterų, kurios serga šia liga, bandydamos pastoti nesusiduria su jokiomis problemomis, visgi kai kurioms gali prireikti šiek tiek daugiau laiko ar medicininės pagalbos.
TAIP PAT SKAITYKITE: Pienligė ir bakterinė vaginozė: ką derėtų žinoti?
5. Diagnozė. Kadangi apie endometriozę mažai informacijos turi tiek pačios moterys, tiek sveikatos specialistai, ligos diagnostika ir gydymas paprastai užtrunka. Visgi šiuo metu medicina moterims suteikia galimybę greitai ir neskausmingai pradėti kovą su šia mįslinga liga – viena jautriausių šiuolaikinių endometriozės diagnostikos priemonių – mažojo dubens magnetinio rezonanso tyrimas (MRT). Šis neinvazinis metodas apsaugo moterį nuo nemalonios laparoskopijos procedūros ir nesukelia jokio šalutinio poveikio, o rezultatai leidžia tiksliai įvertinti endometriozės židinius bei nustatyti jų išplitimą į gretimus audinius.
Lietuvoje endometriozės ligą nustatyti padedantis mažojo dubens MRT tyrimas atliekamas „Affidea Lietuva“ klinikose. Šiuo metu Lietuvoje veikia 7 „Affidea Lietuva“ diagnostikos centrai, įsikūrę Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje bei Druskininkuose.
TAIP PAT SKAITYKITE: Intymios moterų infekcijos: kaip įveikti užburtą ratą?