Erika Umbrasaitė. Tinderela algoritmų džiunglėse
Susitinkate vakarienės, o draugės telefonas nuolat trūkčioja it vibratorius su perpetuum mobile varikliu. Kai ji be jokio „pardon“ pasižiūri į ekraną, akys nušvinta iš ekstazės, lyg būtų Šv. Bernadeta Subiru, pirmą kartą išvydusi Mergelę Mariją Lurde. Ji nepastebi nei žavaus padavėjo, nei vaikino nuo gretimo stalo į ją šaudomų kuklaus flirto strėlių, netgi galbūt ir jūsų.
Diagnozė – tinderis ar bet kuri kita programėlė, kurią pasitelkus susirasti jei ne meilę visam gyvenimui, tai bent partnerį vienam nuotykiui tapo patogiau, nei nusipirkti batus internetu. Šiuolaikinė Pelenė Tinderela brauko gyvenimo vyrus į kairę ir į dešinę, o meilė priklauso jau ne nuo likimo ar Eroto išdaigų, o nuo greitos reakcijos ir asmeninio pirštų miklumo.
Jeigu Tinderela žiūri į šią veiklą kaip į žaidimą, kuriame yra gal vos 1 % tikimybės sutikti Poną Tobuląjį, tuomet puiku – tik sugadinta draugių vakarienė, bet ko nepadarysi dėl svetimos laimės. Bet jeigu atradusi tinderio džiaugsmus ji puola kiekvienam saldžiabalsiui į glėbį ar patiki dažniausiai užjūrio princų serenadomis, didelė tikimybė, kad kita vakarienė bus aplaistyta ašaromis, o visi vyrai apšaukti keturkojais.
Net žilaplaukė stiliaus ikona Sophie Fontanel pasakė moralą jaunam sūnėnui, kai jis pasigyrė susikūręs tinderyje netikrą profilį, susitinkąs su mergina, apsukąs jai galvą, o paskui dingstąs lyg į vandenį. Pailsėjęs ir susikūręs kitą feikinį profilį, žvejoja toliau. Taip, vandenyne daug žuvelių. Bet vien dėl to nebūtina su jomis elgtis neelegantiškai. Beje, pabrėžė Sophie, moterys taip pat ne visada garbingai elgiasi tinderiaudamos.
Visai neseniai teko susidurti su Tinderela Paryžiuje. Laimei, ji apdovanota humoro ir sveiko proto deriniu, o į užklasinę veiklą žiūri kaip į gerą juoko bei vitamino C dozę. Moksliškai nepatvirtinta, bet žiūrint į švytinčias jos akis, akivaizdu – vitamino ima itin sparčiai gamintis gaunant laviną dėmesio nuo paslaptingų gerbėjų. Klausydamasi jos istorijų, jaučiausi, lyg prieš mane būtų buvusi stand up artistė, ir pati juokiausi iki ašarų. Tik, pasikartosiu, yra viena sąlyga: tinderis, kaip ir gyvenimas, – viso labo žaidimas. O išmintinga moteris ne tik flirtuoja, bet ir filtruoja.
Nes kosmose burzgiančių palydovų ir po vandenynais ištiestų laidų gijomis tekantys meilės syvai turi vieną paslaptingą ingredientą, apie kurį ne visi meilės ištroškę individai žino. Oficialiai pažinties programos poruoja žmones pagal amžių, lytį bei geografinį atstumą ir suteikia iliuziją, kad mes patys galime tai kontroliuoti, nes nusistatome ir geidžiamo partnerio amžių, ir kilometrus iki potencialaus kandidato į širdį arba kitus kiek mažiau romantiškus organus.
Deja, knygos „Meilės algoritmai“ autorė Judith Duportail šias programas vadina seksualiniu kapitalizmu. Ji atskleidžia, kad tinderio veikloje pilna paslapčių, seksizmo, diskriminacijos dėl amžiaus etc. Mat visai neseniai paaiškėjo, kad programos kūrėjai slapta įdiegė algoritmą, skaičiuojantį meilės ieškotojų geidžiamumo koeficientą, ir pagal tai nustato jų reitingą bei rodomumą tinkamiems kandidatams.
Vieša paslaptis: programos kūrėjai patentavo algoritmą (patento Nr. US 2018/0150205A1), kuris leidžia nustatyti kandidato intelektą, fizinį grožį, domėjimosi sritis skenuojant internete laisvai pasiekiamus duomenis – CV, feisbuko profilį, nuotraukas etc. Ir tuomet jau ne jūs, ne likimas, o algoritmas sprendžia, ar esate svajonių moteris (svajonių princas) ir kokių kandidatų esate verti.
Jūsų nešokiruoja faktas, kad algoritmas palankiau poruoja vyresnius vyrus su jaunesnėmis, mažiau pasiturinčiomis ir išsilavinusiomis moterimis, bet ne atvirkščiai? Programos kūrėjai tai neigia, bet mokslininkai, tyrėjai ir žurnalistai apie tai kalba jau ne pašnibždomis. Net Rusijos saugumo tarnyba susidomėjo tinderiu, tiesa, ne meilės labui. Rusai paprašė programos kūrėjų priėjimo prie savo piliečių, besinaudojančių tinderiu, duomenų, bet kūrėjai neva atsisakė. Kol kas. Sveiki atvykę į „Black Mirror“ pasaulį... Ir tegul nugali meilė!