Eteriniai aliejai ir smegenų sutrikimai: ko mes nežinome?
Ar kada esate įėję į parduotuvę ar pas kažką į namus ir iškart pajutę atsipalaidavimo jausmą? Kai kuriems taip nutinka, kaskart įėjus į bet kurią sveiko maisto parduotuvę – iškart apima ramybės ir laimės jausmas. Nes tas kvapas pažadina vaikystės prisiminimus, kai, tarkim, su tėvais keliaudavote į parduotuvę.
Kvapo pojūtis yra labai galingas, nes būtent jis yra tiesiogiai susijęs su limbine sistema, rašoma davidwolfe.com. Limbinės sistemos centras yra smegenų dalis, kontroliuojanti emocines, fizines ir psichologines reakcijas. Kuomet eteriniai aliejai naudojami gydymui, jų aromatas vaidina didelį vaidmenį gijimo procese.
Sušvelnina nerimą, padeda susikaupti
Jazminų eterinis aliejus ramina nervus, padidina pasitikėjimą savimi ir skatina optimizmą. Jis taip pat grąžina energiją ir gerina atmintį.
Tyrimų, atliktų Vienos ir Berlyno universitetuose, metu mokslininkai atrado, kad seskviterpenai – natūralus junginys, randamas vetiverių, pačiulių, kedrų, santalmedžio ir frankincenso (smilkalinių bosvelijų) eteriniuose aliejuose, – gali padidinti deguonies kiekį smegenyse net 28 procentais. Šis deguonies kiekio padidėjimas padeda smegenims gyti ir spręsti daugelį problemų. Padidėjęs deguonies kiekis taip pat gali pagerinti mokymosi procesą ir susikaupimą bei palaikyti imuniteto bei hormonų balansą. Maloni pridėtinė vertė – padidėjęs energijos kiekis.
TAIP PAT SKAITYKITE: Aromaterapijos specialistės: 5 eteriniai aliejai padeda išvengti ligų visą žiemą
Tyrimas, atliktas su 11–12 metų moksleiviais, turinčiais DTHS (dėmesio trūkumo ir hyperaktyvumo sutrikimas), davė teigiamų rezultatų, kai buvo naudojami eteriniai aliejai. Buvo pastebėta, kad tiek eteriniai aliejai, tiek atsipalaidavimas pagerino susikaupimą. Mokiniai ilgiau išlikdavo ramesni, o susijaudinę greičiau nusiramindavo. Pamokų metu buvo mažiau trukdžių.
To paties tyrimo metu buvo padarytas frankincenso, ramunėlių, levandų, bergamočių ir mandarinų eterinių aliejų mišinys. Ši kombinacija padėjo palengvinti panikos bei nerimo priepuolius moksleiviams, turintiem DTHS.
Potrauminė terapija aliejais
9-to dešimtmečio pabaigoje buvo nustatyta, kad migdolinė smegenų dalis (lot. amygdala) atlieka vaidmenį kaupiant ir išliejant emocines traumas. Dabar eteriniai aliejai ir terapija gali būti naudojami kaip pagalbinė priemonė atsigauti po emocinės traumos. Palyginti su farmaciniais „kolegomis“, eteriniai aliejai turi mažiau šalutinių poveikių, o tai reiškia, kad yra saugesnė priemonė traumoms gydyti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Aromaterapijos specialistė Rima Balaišienė – apie eterinių aliejų rūšis ir veiksmingiausius derinius
Į bet kokią galvos traumą ar sužeidimą žiūrima labai rimtai, ir ne be reikalo. Ar tai lengvas sutrenkimas, ar operacija – gijimo procesas dažniausiai labai ilgas. Frankincenso eterinis aliejus gali švelniai pagelbėti smegenų gijimo procese, nes jis padidina deguonies, patenkančio į smegenis, kiekį. Kuo daugiau deguonies, tuo greičiau ir kokybiškiau vyksta gijimas.
Kai eteriniai aliejai padidina deguonies kiekį smegenyse, epifizė ir hipofizė taip pat patiria didžiulę naudą. Papildomas deguonis skatina atmintį ir geresnį emocijų išliejimą.
Populiariausias eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje – jazminų. Jo poveikis daug žadantis gydant depresiją. Vienas tyrimas parodė, kad jazminų eterinis aliejus ramina nervus, padidina pasitikėjimą savimi ir skatina optimizmą. Jis taip pat grąžina energiją ir gerina atmintį.
Eteriniai aliejai, tinkantys mažinti nerimą:
- levandų,
- bazilikų,
- kvapiųjų šalavijų,
- Frankincenso,
- kvapiųjų kanangų.
Eteriniai aliejai, padedantys gydyti depresiją:
- bergamočių,
- kvapiųjų šalavijų,
- jazminų,
- citrinų,
- mandarinų.
Eteriniai aliejai, padedantys malšinti stresą:
- pelargonijų,
- citrinų,
- santalmedžio,
- ramunėlių.
TAIP PAT SKAITYKITE: Raidė E produkto sudėtyje: kenksmingiausių maisto priedų sąrašas
Labai svarbu naudoti šimtaprocenčius terapijai skirtus eterinius aliejus. Aliejai yra patikrinti laboratorijose ir juose nėra jokių priemaišų. Tik terapiniai eteriniai aliejai turėtų būti naudojami gydymo tikslais. Taip pat atminkite, kad mažiausias dalykas gali daug ką pakeisti. Pasitarkite su gydytoju, jei problemos paaštrės.