Europa išgirdo „The Roop“: lietuviai – didžiajame „Eurovizijos“ finale

Elena Tsagrinou, Destiny, „The Roop“ / „Scanpix“ nuotr,
Elena Tsagrinou, Destiny, „The Roop“ / „Scanpix“ nuotr,
Šaltinis: Žmonės
A
A

Gegužės 18-oji buvo ilgai laukta visų „Eurovizjos“ gerbėjų tiek „Ahoy“ arenoje Roterdame, kur įvyko pirmasis pusfinalis, tiek prie televizijos ekranų. Lietuviai be galo laukė grupės „The Roop“ pasirodymo ir garsiai linkėjo jiems sėkmės. Pirmasis noras išsipildė – geltonoji banga nuvilnijo ir grupė pasirodys didžiajame „Eurovizijos“ finale. Gyvą pasirodymą stebėję žiūrovai neveltui sukėlė tokias emocijas, kad drebėjo tribūnos – „The Roop“ įrodė, kad šįmet jie nė neketino nusileisti kitų šalių atlikėjams.

Į finalą komisijos ir žiūrovų sprendimų šį vakarą pateko dešimt šalių. Tiek žiuri, tiek žiūrovų balsai sudarė po lygią dalį galutinio balo. Didžiajame finale išgirsime Lietuvą, Norvegiją, Izraelį, Rusiją, Azerbraidžaną, Maltą, Kiprą, Švediją, Belgiją ir Ukrainą.

2020-aisiais „Eurovizijos“ konkursas dėl pandemijos nevyko, tad po pertraukos jis sugrįžo su ryškiais dalyviais, didžiuliu šou bei puikiai pažįstamais veidais iš praėjusių metų. Roterdame surengtame konkurse iš viso varžosi 39 šalys, pirmajame pusfinalyje pasirodė – 16 šalių, tarp kurių dalyvavo ir Lietuvos grupė „The Roop“. 

„Euroviziją“ vesti šiais metaiis patikėta atlikėjams Janui Smitui ir Edsiliai Rombley, laidų vedėjai Chantal Janzen bei „YouTube“ žvaigždei Nikkie de Jager.

Edsilia Rombley, Chantal Janzen, Janas Smitas ir Nikkie de Jager / „Scanpix“ nuotr.
Edsilia Rombley, Chantal Janzen, Janas Smitas ir Nikkie de Jager / „Scanpix“ nuotr.

„Ahoy“ arena – viena didžiausių Nyderlanduose, o šiais metais ji išgarsės dar kaip ir  vieta, kurioje vyko didžiulis, kupinas šviesų bei originalių idėjų konkursas. Dėl galimybės paruošti sceną „Eurovizijai“ varžėsi galybė dizainerių, tačiau organizatoriai patikėjo šią misiją ilgamečiam savo srities asui, vokiečiui Florianui Wiederiui.

Gegužės 18 dieną vykusiame pirmąjame pusfinalyje savo dainas  atliko Lietuvos, Slovėnijos, Rusijos, Švedijos, Australijos, Šiaurės Makedonijos, Airijos, Kipro, Norvegijos, Kroatijos, Belgijos, Izraelio, Rumunijos, Azerbraidžano, Ukrainos ir Maltos atstovai. Visus juos stebėjo minia žiūrovų, kurie prieš renginį buvo testuojami. 

Dalyvaukite Žmonės.lt apklausoje ir išsakykite savo nuomonę:

Pusfinalio dalyviai, staigmenos ir išskirtiniai pasirodymai

Pirmuoju numeriu pasirodė „The Roop“, kurie dar prieš pusfinalį patikino besijaučiantys kuo puikiausiai. Lietuvių pamėgtame konkurse jie visa širdimi trokšta išplėšti pergalę. 

„The Roop“ nariai pasakoja, kad nostalgiško skambesio pripildytą dainą jie kūrė galvodami apie šokius ir vidinį išsilaisvinimą. Šie du elementai puikiai apibūdina visus grupės kūrinius – unikalų jų skambesį ir stilistiką.

„The Roop“ / „Scanpix“ nuotr,
„The Roop“ / „Scanpix“ nuotr,

„Discoteque“ mes kalbame apie vidinį išsilaisvinimą. Dažnai sakome, kad esame laisvi ir gyvename laisvame pasaulyje. Bet daugiausia suvaržymų turime savo viduje. Todėl šia daina ir judesiu norime išjudinti kiekvieno vidų, kuriame yra per daug kritikos sau, baimės atrodyti keistai. Kartais nenorime priimti savo kūno, netgi varžomės savo patrauklumo.

Dainos unikalumą atskleidžia ir kiek neįprasta pagrindinė melodijos linija. Ji primena senas lietuvių liaudies dainas. „Kūrinio priedainį atliekame staccato formoje, jei pakeistume jį į legato, būtų labai aiškus tradicinių dainų motyvas. Liaudies muzikos skambesį pritaikėme šiuolaikiniam skoniui“, – apie dainos struktūrą pasakoja grupės vokalistas V.Valiukevičius.

„The Roop“ / „Scanpix“ nuotr.
„The Roop“ / „Scanpix“ nuotr.

Po lietuvių pasirodžiusi Slovėnijos atlikėja Ana Soklič savo karjerą pradėjo ankstyvame amžiuje. Nuo paauglystės ji pasižymėjo stipriu vokalu, šiuo metu ji padainuoja ir su savo šalies nacionaliniu orchestru. Ana net du kartus varžėsi dėl galimybės dalyvauti „Eurovizijos“ konkurse ir tris kartus „Slovenian Song“ festivalyje, kur žiuri ją įvertino už originalumą bei geriausią kūrinį. Praėjusiais metais neįvykus konkursui, atlikėja gavo antrą šansą ir šįmet ji pasirodė su daina „Amen“.

Ana Soklič / „Scanpix“ nuotr.
Ana Soklič / „Scanpix“ nuotr.

Rusijos atstovė Manizha Sangin šiųmetiniame konkurse atliko dainą „Russian Woman“. Joje giriama Rusijos moterų stiprybė, jos raginamos būti labiau nepriklausomos ir priešintis seksistiniam požiūriui į grožį, amžių ir vaikų gimdymą.

Ši daina atlikėjos šalyje iššaukė kontroversiją. Rusijos ortodoksių moterų sąjunga ragino uždrausti Manizhos dainos klipą ir neleisti jai dalyvauti „Eurovizijoje“, nes šios dainos žodžiais esą kurstoma „neapykanta vyrams, o tai pakerta tradicinės šeimos pamatą“.

Karo veteranams skirta svetainė „Veteranskije vesti“ ragino Tyrimų komitetą inicijuoti kriminalinį procesą dėl minimos dainos.

Neseniai duodama interviu naujienų agentūrai AFP Manizha sakė, kad jos daina yra himnas „prieš stereotipus“, su kuriais ji yra susidūrusi.

Manizha / „Scanpix“ nuotr.
Manizha / „Scanpix“ nuotr.

Švedijai šiais metais atstovauja Tusse, kuris gimė Konge. Prieš šešis metus į Švediją kartu su pabėgėliais atvykusio dainininko žvaigždė šalyje suspindo 2019 metais, kai atlikėjas laimėjo muzikinį šou „Swedish Idol“.

Prieš tai, 2018 metais, jis dalyvavo „Swedish Got Talent“. Tusse pateko į šou pusfinalį ir išleido debiutinį singlą „My Soul Is Calling You“, kurį skyrė mirusiai mamai.

Tusse / „Scanpix“ nuotr,
Tusse / „Scanpix“ nuotr,

Australijos atlikėja Montaigne pasirodė su daina „Technicolor“. Konkurse ji dalyvavo išskirtinėmis sąlygomis. Dėl įtemptos padėties, kurią lėmė pandemija, dainininkės gyvą pasirodymą pakeitė įrašas. 

Atlikėja iš Sidnėjaus – svarbi indie scenos figūra savame žemyne, gavusi ARIA apdonaojimą už Didžiausią Metų Proveržį 2016 – aisiais.

Talentingoji artistė Montaigne užaugo nuo jaunutės indie stiliaus grupės lyderės iki vieno dinamiškiausių ir įstabiausių Australijos vokalų. 

Montaigne / „Scanpix“ nuotr,
Montaigne / „Scanpix“ nuotr,

Išskirtiniu vokalu pasižymintis Šiaurės Makedonijos atstovas Vasilas Garvanalievas šiais metais taip pat, kaip ir Manizha į konkursą žygiavo lydimas skandalo. Savo tautiečių buvo sukritikuotas dėl neapdairumo.

Daugumai iškilo dvejonių dėl dainos „Here I Stand“ vaizdo klipe vaizduojamos atributikos. Akyli žiūrovai pastebėjo, kad vienas meno kūrinys, rodomas vaizdo klipe, primena Bulgarijos vėliavą. Atlikėjas sugėdintas dėl nepagarbos savo šaliai. Dėl jo pašalinimo iš konkurso internete net buvo inicijuota peticija, kurią pasirašė tūkstančiai žmonių.

Netrukus Vasilas Garvanalievas feisbuke paviešino atsiprašymą ir iš vaizdinės medžiagos pašalino tiek kontroversijos iššaukusią vietą.

Vasilas Garvanalievas / „Scanpix“ nuotr,
Vasilas Garvanalievas / „Scanpix“ nuotr,

Airijos atstovės Lesley Roy sukurtas dainas atlieka tokios žvaigždės kaip Adamas Lambertas, Miss Montreal, Medina, Jana Kramer, Marlee Scott and Deorro.

Lesley – didžiulė „Eurovizijos“ gerbėja. Atstovavimas Airijai didžiojoje „Eurovizijos“ scenoje – vienos didžiausių jos gyvenimo svajonių išsipildymas, kurio ji pasiekė sunkiu triūsu.

Lesley Roy / „Scanpix“ nuotr,
Lesley Roy / „Scanpix“ nuotr,

Elena Tsagrinou pasirodžiusi su daina „El Diablo“ – viena talentingiausių graikų scenos atlikėjų. 

Elena gimė 1994-aisiais Atėnuose. Kai jai buvo 14 metų, ji dalyvavo muzikiniame projekte „Graikijos talentai“, kur nukeliavo iki pusfinalio. 2013 metais Elena prisijungė prie grupės „OtherView“, tačiau po metų nusprendė siekti solo karjeros.

Šiuo metu atlikėja – viena ryškiausių savo kartos žvaigždžių ne tik Graikijoje, bet ir Kipre, kurį jai leista atstovauti šių metų konkurse. Jos muzikiniai vaizdo klipai renka milijonines peržiūras. 

Elena Tsagrinou / „Scanpix“ nuotr.
Elena Tsagrinou / „Scanpix“ nuotr.

Andreas Haukeland, geriau žinomas TIX pseudonimu, kilęs iš mažo  miestelio šalia Oslo. Jis reprezentuoja savo šalį Norvegiją.

TIX yra vienas populiariausių Norvegijos atlikėjų. Muzikantas, prodiuseris ir dainų žodžių autorius savo pseudonimą pasirinko dėl to, kad visą gyvenimą augo su Tureto sindromu, kuris sukelia nevalingus tikus.

TIX / „Scanpix“ nuotr.
TIX / „Scanpix“ nuotr.

Kroatijos atlikėja Albina šįmet į konkursą žengė su kūriniu „Tick-Tock“.

„Manau, visi dainuos mano dainą, nes ji – labai įtraukianti. Turime visą paketą – kūrinį, šokėjas, puikią komandą“, – sako Albina. Deja, Kroatijai pusfinalyje sėkmė nenusišypsojo.

Albina / „Scanpix“ nuotr,
Albina / „Scanpix“ nuotr,

Belgijos grupė „Hooverphonic“ susikūrė dar 1995-aisiais. Nors pradžioje „Hooverphonic“ buvo pozicionuojama kaip triphopo grupė, ji išplėtė savo muzikines ribas ir į kitus stilius – jų muzikoje atsirado electropop, elektronikos, roko ir įvairių alternatyviosios muzikos žanrų stilistikos. Pusfinalyje jie atlieka dainą „The Wrong Place“.

„Hooverphonic“ / „Scanpix“ nuotr,
„Hooverphonic“ / „Scanpix“ nuotr,

Dar 2018-aisiais su Netta ir jos daina „Toy“ pergalę konkurse išplėšęs Izraelis šiais metais į Roterdamą atsiuntė Eden Alene su kūriniu „Set Me Free“.

Abu Eden tėvai – iš Etiopijos, mergaitė gimė Jeruzalėje. 11 metų ji studijavo baletą, kai staiga nusprendė savo jėgas išbandyti vokalo klasėje. Atskleisti Eden talento mokytojai netruko, tad ji greit persiorientavo į muzikantės, o ne šokėjos karjerą. 

Augant labiausiai Eden žavėjo soul ir pop žanrai. Savo mūzomis ji vadino Beyoncę ir Jennifer Hudson, taip pat žavėjosi Chrisu Brownu. Dabar Eden įkvepia skirtingi muzikos stiliai, kaip pati sako – „nuo arabiško folkloro iki operos“.

Šiuo metu Eden ne tik rengia koncertus su savo grupe, bet ir tarnauja Izraelio kariuomenėje. 

Eden Alene / „Scanpix“ nuotr,
Eden Alene / „Scanpix“ nuotr,

Rumunijos atstovė Roxen gimė mažame, bet kosmopolitiškame Rumunijos miestelyje, dainuoja ji nuo 7 metų.

Nuo mažens Roxen skina pergales įvairaus žanro muzikiniuose konkursuose. Kiekvienas pasirodymas ant scenos Roxen prilygsta kelionei į kitą dimensiją. Jos muzikinė aura – lyg burtažodis, sukuriantis naują, neatrastą pasaulį.

ROXEN / „Scanpix“ nuotr.
ROXEN / „Scanpix“ nuotr.

Azerbradžano atstovė Samira Efendi, išpopuliarėjusi įvairiuose skirtinguose talentų šou, kur visuomet užimdavo trečią vietą, ne kartą savo sėkmę bandė ir atrankose į „Euroviziją“ – penktasis bandymas jai buvo sėkmingas. 2020 – aisiais  Efendi turėjo pasirodyti su daina „Cleopatra“, tačiau šiemet Roterdame ji atlieka naują kūrinį „Mata Hari“. 

Efendi / „Scanpix“ nuotr,
Efendi / „Scanpix“ nuotr,

Dėl išskirtinio pasirodymo giriami „Go_A“ – ukrainiečių grupė, susiformavusi 2016 metais, specializuojasi electro-folk stiliuje, kurio dėka sujungia tradicinę ukrainiečių muziką ir modernius garsus. Go_A šifruojama kaip ėjimas atgal prie savo šaknų. Grupė populiarumo sulaukė po dainos „Vesnyanka“ išleidimo – ši daina laimėjo geriausios Ukrainos dainos konkursą.

„Go_A“ / „Scanpix“ nuotr.
„Go_A“ / „Scanpix“ nuotr.

Paskutinė pusfinalyje dainuoja Matos atstovė Destiny Chukunyere. Maltai „Eurovizijoje“ ji turėjo atstovauti dar 2020 metais, tačiau dėl pandemijos didžiojoje scenoje taip ir nepasirodė. Šiemet šalies transliuotojas nusprendė dainininkę į konkursą siųsti be naujos atrankos.

Destiny / „Scanpix“ nuotr,
Destiny / „Scanpix“ nuotr,

Maltos atstovė turi įspūdingą sceninę patirtį, nors jai vos aštuoniolika, ji jau yra išbandžiusi save vaikų „Eurovizijoje“, kurią laimėjo 2015 m., o užpernai dalyvavo suaugusiųjų „Eurovizijoje“ kaip Maltos atstovės Michaela‘os Pace pritariančioji vokalistė. Destiny Chukunyere taip pat yra dalyvavusi britų TV šou „Britanijos talentai“, kuriame pasiekė pusfinalį.

„Eurovizijos“ lažybininkų lentelės pirmoje vietoje atsidūrusi Destiny daina „Je Me Casse“ jau sulaukė didelio populiarumo. Pati atlikėja yra sakius, kad daina skirta visoms moterims, kurios jaučiasi nustumtos į šalį: „Viską galime padaryti pačios. Galime ir kalnus nuversti, reikia tik pasitikėti savimi ir pradėti veikti dabar“.

1. „The Roop“ – „Discoteque“ (Lietuva)

2. Ana Soklič – „Amen“ (Slovėnija)

3. Manizha – „Russian Woman“ (Rusija)

4. Tusse – „Voices“ (Švedija)

5. Montaigne – „Tecnicolor“ (Australija)

6. Vasilas – „Here I Stand“ (Šiaurės Makedonija)

7. Lesley Roy – „Maps“ (Airija)

8. Elena Tsagrinou – „El Diablo“ (Kipras)

9. TIX – „Fallen Angel“ (Norvegija)

10. Albina – „Tick-Tock“ (Kroatija)

11. „Hooverphonic“ – „The Wrong Place“ (Belgija)

12. Elen Adene – „Set Me Free“

13. Roxen – „Amnesia“ (Rumunija)

14. Efendi – „Mata Hari“ (Ažerbraidžanas)

15. „Go_A“ – „Shum“ (Ukraina)

16. Destiny – Je Me Cesse (Malta)