Europos dizaino instituto meno vadovas Giovanni Ottonello: „Išsaugoti mūsų planetą turime vos keletą metų“

Tarptautinis jaunųjų dizainerių konkursas: paskaita / Organizatorių nuotr.
Tarptautinis jaunųjų dizainerių konkursas: paskaita / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

„Turėjome ne šiandien ir ne rytoj, o vakar, susimąstyti apie tai, ką mes darome su savo planeta. Vis dar galime jai padėti,“ – teigia architektas, dizaineris, Europos dizaino instituto (IED) meno vadovas Giovanni Ottonello, kalbėdamas apie šių dienų mūsų planetos problemas.

Liepos pradžioje, net tris dienas, Ukrainos sostinė alsavo mados ritmu. Į antrą kartą Kijeve vykstantį Tarptautinį jaunųjų dizainerių konkursą susirinko talentai iš 10 skirtingų šalių.

„Mados renginiai privalo kalbėti ne tik apie gražiąją šios industrijos pusę. Tikriausiai žinote, kad būtent ji yra antroje vietoje pagal tai, kiek teršia mūsų planetą, – teigė G. Ottonello. – Dažnai matome, kad klientai vis dar yra abejingi šiai statistikai. Ir tai liūdina. Visgi, reikia suvokti, kad už viso šito slypi kiekviena atskira šalis: su savo kultūra, mados industrija, mąstymu ir savo supratimu, kaip gali padėti planetai“.

Pasak dizainerio, jeigu norime padėti Žemei, privalome tai daryti šią sekundę. Mes nebeturime laiko ateities planų braižymams, nes jos tiesiog gali nebebūti.

„Mums liko vos 30 metų, kol dar galime kažką padaryti, siekdami išsaugoti mūsų planetą. Galima drąsiai teigti – mes neturime ateities. Kodėl? Nes trisdešimt metų reiškia rytojų,“ – konstatavo vyras.

Nors tvarumo sąvoka ir aplinkai draugiška mada dabar itin populiari, dizaineris šiame procese įžvelgia vieną minusą.

„Dabar dėvėti tvarios mados kūrinius yra tam tikras trendas. Deja, bet tai nėra gerai. Viskas labai paprasta – dažnai dėvime perdirbamus ir gamtą saugojančius drabužius visai ne todėl, kad mums nuoširdžiai rūpi mūsų planeta, o tik todėl, kad tai yra madinga ir gražiai atrodo socialiniuose tinkluose“.

Pasak Giovanni Ottonello, jį stipriai jaudina faktas, kad mes vis dar naiviai žvelgiame į aplinkos saugojimą. Europos dizaino instituto (IED) jis teigia bandantis įdiegti jauniesiems dizaineriams ir kūrėjams suvokimą, kad jie kuria ne tik sau, bet ir ateinančioms kartoms.

„Kiekvienais metais pas mus mokosi apie 10 tūkst. studentų. Tai didžiulė grupė žmonių, kurie yra mūsų planetos ateitis. Tai jie gyvens ir kurs tokioje aplinkoje, kokią paliksime mes. Todėl privalome kaip įmanoma ne tik patys prisidėti prie gerbūvio, bet ir įskiepyti šį svarbų dalyką ateities kartoms,“ – tikino G. Ottonello.

Ar kasdieniai mano veiksmai gali paveikti planetos likimą? Toks turėtų būti pagrindinis klausimas, kurį kiekvienas sau užduotume kasdien, tikina IED meno vadovas.

„Man jau 52-eji. Ir atsakyti į šį klausimą nėra taip lengva, tačiau negaliu nusimesti atsakomybės. Mes jau pavėlavome sukurti geresnę ateitį, tačiau dar galime spėti ją padaryti bent kiek šviesesnę, – teigė G. Ottonello. – Juk kiekvienas iš mūsų, įsigydamas naują drabužį, galime pagalvoti ar mums tikrai jo reikia, ir ar nuo jo nenukentės mūsų aplinka.“