Europos improvizacinės muzikos pulsas – įrašų studijos širdyje

Frank Gratkowski  /  Kurto Rade'o nuotr.
Frank Gratkowski / Kurto Rade'o nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-09-11 09:37
AA

Lietuvos kompozitorių sąjungos pašonėje, Žvėryne, A. Mickevičiaus g. 29 įsikūrusi įrašų studija „MAMA Studios“atveria duris klausytojams. Įrašų studija – mistiška vieta klausytojui, kur už uždarų durų gimsta muzika. Tačiau pavasarį pradėti rengti improvizacinės muzikos koncertai sulaukė sėkmės ir peraugo į koncertų ciklą. Rugsėjo 14 d., ketvirtadienį, klausytojai susitiks su multiinstrumentininku, kompozitoriumi Franku Gratkowskiu, būgnininku Daliumi Naujokaičiu ir saksofonininku Liudu Mockūnu.

Ciklo iniciatorius ir daugelio koncertų dalyvis, Liudas Mockūnas teigia, kad koncertus neįprastoje erdvėje rengti paskatino keli veiksniai. Vienas jų - šiuolaikinės ir improvizacinės muzikos magistrantūros studijų programos atsiradimas Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje, į kurią dėstyti improvizacijos meno nuolat atvyksta dėstytojai iš įvairių Europos šalių. Šalia paskaitų ir meistriškumo kursų studentams, jie rengs koncertuos visuomenei. „Koncertai vyksta pačioje įrašų studijos širdyje, tai tarsi kūrybinė laboratorija, ne klubinė erdvė, kurioje betarpiškai susitinka improvizacinės muzikos atlikėjai ir jos sekėjai,“- teigė Liudas Mockūnas. Šiuos koncertus ketinama įrašyti ateities leidybiniams projektams. „Mama Studios“ įrašų vadybininkas ir garso režisierius Arūnas Zujus yra pats prisilietęs prie daugelio lietuviškos leidybinės kompanijos „NoBusiness Records“ išleistų improvizacinės muzikos įrašų.

Frankas Gratkowskis – įvairialypė asmenybė, garsėjanti savita grojimo technika ir muzikiniu mąstymu, Europos ir JAV improvizacinės muzikos žemėlapyje užtikrintai įsitvirtino praėjusio amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje. Hamburge gimęs muzikas, po saksofono studijų gimtojo miesto konservatorijoje ir Kolne, tobulinosi pas tokius didmeistrius kaip Charlie Mariano, Salas Nistico ir Steve Lacy. Kaip solistas jis daug bendradarbiavo su Grubenklango, Klauso Koenigo orkestrais, Tonio Oxley „Celebration Orchestra“, WDR bigbendu ir daugeliu kitų. Tačiau jo unikalumą išryškino solinės programos, atliktos JAV, Kanadoje ir daugelyje Europos festivalių. Solinius albumus „Artikulationen“, išleistą 1991 m. ir „Artikulationen II“ skiria beveik vienuolika metų. Kiti ryškūs projektai - duetas su pianistu Georgu Graewe, trio su bosistu Dieteriu Mandersheidu ir būgnininku Gerry Hemingwėjumi, išsišakojo į dešimtis naujų muzikinių sandarų ir apdovanojimus pelniusius albumus.

F. Gratkowskis dalyvavo beveik visuose Vokietijos džiazo ir improvizacinės muzikos festivaliuose, ryškiausiuose Europos ir JAV muzikos podiumuose. Menininkas daug laiko skiria pedagoginei veiklai, dėsto Kolno, Berlyno ir Arnhemo konservatorijose, veda meistriškumo kursus visame pasaulyje. Tarp daugybės scenos partnerių - istorinės džiazo ir improvizacinės muzikos asmenybės, tokios kaip Louisas Sclavis, Johnas Betschas, Johnas Lindbergas, Michaelis Formanekas, Ernstas Reijsegeris, Fredas van Hove, Theo Jörgensmannas, Philas Mintonas, Peteris Brötzmannas, Markas Dresseris, Markas Feldmanas, Hamidas Drake, Michielas Braamas, Hanas Benninkas, Misha Mengelbergas.

Vienas Lietuvos džiazo skiriamųjų ženklų Liudas Mockūnas ir avangardinės eksperimentinės muzikos bei laisvojo džiazo būgnininkas Dalius Naujokaitis – laisvos nuo bet kokių rėmų muzikos autoriai. Kaip duetas jie įsiminė „Vilnius Jazz“ festivalio klausytojams. Abu menininkai yra pelnę šio festivalio apdovanojimą už nuopelnus Lietuvos džiazui. Liudo ir Daliaus „Traffic Trio“ su Eugenijumi Kanevičiumi įamžintas vinilinėje plokštelėje „Kablys. Live at 11:20“ (Nobusiness records, NBLP 26).

Iki naujųjų „Mama Studios“ ketinama surengti šešis koncertus. Rugsėjo 28 d. improvizuos estų kilmės danų saksofonininkė Maria Faust ir būgnininkas Dagas Magnusas, antroje koncerto dalyje – Juozas Milašius ir Liudas Mockūnas. Kituose koncertuose numatoma pristatyti gitaristą Marcą Ducret, pianistą Anto Pettą, trio „Ąžuoliniai Berželiai“, kontrabosininką Adamą Pultz Melbye ir būgininką Raymondą Stridą.