Pirmasis „Eurovizijos“ pusfinalis: Loreen ir Käärijä – finale, broliukai latviai neįveikė prakeiksmo
Ilgai laukta diena „Eurovizijos“ gerbėjams – antradienio vakarą įvyko pirmasis dainų konkurso pusfinalis. Jame savo pasirodymus pristatė 15-os šalių atstovai. Vakaro pabaigoje paaiškėjo, kurie dešimt labiausiai Europai patikusių pasirodymų keliaus į didįjį finalą.
Vakaro pabaigoje paaiškėjo, kurie 10 dalyvių iškovojo kelialapius į finalą, kuris vyks gegužės 13 dieną.
Tai – Kroatija, Moldova, Šveicarija, Suomija, Čekija, Izraelis, Portugalija, Švedija, Serbija, Norvegija.
Tuo tarpu broliukams latviams ir vėl nepasisekė – Latvija į „Eurovizijos“ finalą neprasibrauna nuo 2017-ųjų. Sėkmė nenusišypsojo ir Maltai, Airijai, Nyderlandams bei Azerbaidžanui.
Pirmame pusfinalyje iš viso pasirodė 15 dalyvių. Tai Norvegija, Malta, Serbija, Latvija, Portugalija, Airija, Kroatija, Šveicarija, Izraelis, Moldova, Švedija, Azerbaidžanas, Čekija, Nyderlandai ir Suomija.
Šiais metais tik žiūrovų balsai lėmė, kurios šalys pateko į finalą. Tai reiškia, kad dalyviams nereikėjo susidurti su teisėjais iki pat didžiojo etapo. Pirmą kartą per beveik septynis dešimtmečius trunkančią konkurso istoriją žmonės iš kitų šalių galėjo balsuoti internetu ir programėlėje. Jų balsai buvo perskaičiuoti į taškus, kurie pusfinalyje ir didžiajame finale turi tokį pat svorį kaip ir dalyvaujančios šalies balsai.
Monikos Linkytės gerbėjai kol kas dar galėjo būti ramūs – atlikėja pasirodo tik antrajame Liverpulyje vyksiančiame pusfinalyje ketvirtadienį.
Šiemet „Eurovizijoje“ iš viso dalyvauja 37 šalys, iš kurių į didįjį finalą automatiškai pateks 2022 m. nugalėtoja Ukraina ir vadinamasis „didysis penketukas“ – Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija, Italija ir Ispanija, kurios dėl savo finansinio indėlio į renginį gauna nemokamą kelialapį.
„Euroviziją“ šiemet veda Ukrainos dainininkė Julia Sanina, anglų aktorė Hannah Waddingham, ir anglų dainininkė, Britain’s Got Talent komisijos narė Alesha Dixon.
Petraukų metu pasirodė Liverpulio atlikėja Rebecca Ferguson ir atlieka dainą „Ordinary World“, ukrainietė Alyosha ir britų sesnacija Rita Ora.
Kokie jūsų favoritai? Išreiškite nuomonę apklausoje:
Pirma „Eurovizijos“ scenoje pasirodė norvegė Alessandra su daina „Queen of Kings“.
Dvidešimtmetė dainininkė ir dainų autorė Alessandra Mele kilusi iš italų ir norvegų šeimos. Didžiąją savo gyvenimo dalį praleido Italijoje, bet nusprendusi mokslus tęsti muzikos mokykloje atvyko į Norvegiją. 2022 m. dalyvavo Norvegijos „The Voice“, kuriame sulaukė daug palaikymo dėl savo unikalaus balso.
Dainos „Queen of Kings“ žodžiai yra apie rizikas gyvenime, buvimą savimi bei iššūkių įveikimą.
Antrieji į sceną žengė Maltos atstovai „The Busker“ su daina „Dance (Our Own Party)“.
„The Busker“ susiformavo 2012 metais. Grupę įkūrė Dario Genovese (vokalas, gitara) ir Jean Paul Borg (perkusija, būgnai). Šie du muzikantai jau ilgai yra geri draugai, ir jie muzikavo dar ir anksčiau, bet dėl savo muzikinių skonių panašumų bei sugebėjimo vienas kitą papildyti nusprendė įkurti grupę. Vėliau prie šių vyrukų prisijungė David Grech (bosinė gitara, klavišiniai) ir Sean Meachen (saksofonas). Grupės muzika yra įkvėpta praeito amžiaus septintojo dešimtmečio pop roko bei folk roko.
Trečias pasirodė serbas Luke Black ir atliko kūrinį „Samo Mi Se Spava“.
30-ies Luka Ivanović, geriau pažįstamas Luke Black pseudonimu, yra serbų dainininkas, prodiuseris ir kompozitorius. 2014 metais vaikinas surengė pirmą pasirodymą „Gruvlend Festivalyje“, o 2015 metais pasirašė sutartį su „Universal Music Group“ ir tapo pirmuoju Serbijos dainininku, bendradarbiaujančiu su šia pasauline muzikos kompanija. Netrukus dienos šviesą išvydo debiutinis Luke Black singlas „D-Generation“. 2016 metais vaikinas buvo vienas iš transliuotojo svarstomų kandidatų pasirodyti „Eurovizijoje“, tačiau nesulaukęs finalinio pakvietimo, išvyko koncertuoti į Kiniją.
Atlikėjas nuolat siekia išreikšti savo artistiškumą, todėl nebijo eksperimentuoti su stiliais ir garsais.
Ketvirtu numeriu skambėjo latvių grupė „Sudden Lights“ ir jų kūrinys „Aijā“.
„Sudden Lights“ savo konkursinį kūrinį „Aijā“ dar vadina „lopšine pasauliui“. Anot muzikantų, kūrinys buvo sukurtas kaip atsakas į 2022 metų pasaulio įvykius – konkrečiai, karą Ukrainoje.
„Matydami tamsius įvykius pasaulyje ir blogio sugriautus žmonių gyvenimus, negalėjome likti abejingi. Taip atsirado ši daina – kaip bandymas paguosti visus, kuriuos skaudina aplink vykstantys įvykiai“, – taip dainą pristato grupės vokalistas Andrejs Reinis Zitmanis.
Penktosios pasirodė Portugalijos atstovė Mimicat su daina „Ai Coração“.
Mimicat, kurios tikrasis vardas yra Marisa Isabel Lopes Mena, gimė 1989 metais Koimbros mieste. Ji yra pop ir soul muzikos atlikėja bei dainų autorė. Ji 2014 metais išleido savo pirmąjį singlą „Tell Me Why“, o tais pačiais metais ir pirmąjį albumą „For You“. Antrasis jos albumas – „Back In Town“ – išėjo 2017-aisiais. Dainą „Ai coração“ ji parašė pati, kartu su Luís Pereira. Verta paminėti, kad ji iškart buvo laikoma pagrindine favorite nugalėti nacionalinėje atrankoje ir važiuoti į Liverpulį gegužę.
Šeštu numeriu scenoje – airių grupė „Wild Youth“ ir daina „We Are One“.
„Wild Youth“ debiutavo 2017 metais ir iškart išgarsėjo tiek Airijoje, tiek už jos ribų – šie vaikinai turi daugiau nei 10 milijonų perklausų platformoje „Spotify“. Grupę sudaro keturi nariai, ir jie yra apšildę tokius žymius atlikėjus kaip Lewis Capaldi, Niall Horan ar „Westlife“. Jų pačių turai dažnai būna išperkami, be to, grupės narys Conor O’Donohoe yra parašęs ir hitų kitiems atlikėjams. Dainą „We Are One“ parašė Jörgen Elofsson – švedų kompozitorius, nominuotas „Grammy“ statulėlei.
Septintieji – skandalingoji Kroatijos grupė „Let 3“, atliekanti kūrinį „Mama ŠČ!“.
Daina „Mama ŠČ“ yra satyra, pašiepianti karą, autoritarinį valdymą, turi daug poteksčių, nurodančių į Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Pavyzdžiui, dainuojama: „Mama kupila traktora“, kas lietuviškai reiškia „mama pirko traktorių“, ir tai siejama su 2022-ųjų spalio įvykiais, kai Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenko gimtadienio proga padovanojo Vladimirui Putinui traktorių, ir neilgai trukus rusų armija įsiveržė į Ukrainą per Baltarusiją. Tačiau apskritai grupė teigia, jog „tai ne politinė daina, tai daina, nukreipta prieš karą“.
Aštuntu numeriu – šveicaras Remo Forrer ir „Watergun“.
21-erių Remo Forrer išgarsėjo laimėjęs 2020 metų televizijos šou „Šveicarijos Balsas“. Tais pačiais metais vaikinas išleido savo debiutinį singlą „Home“, o 2022 metais pasirodė vokiečių televizijos RTL laidoje „Parodyk savo balsą“. Anot SRF, šalies atstovu jį išrinko 100 bendrinės auditorijos atstovų grupė ir tarptautinė ekspertų komisija.
Devintoji scenoje visiems kraują kaitino seksualioji Izraelio atstovė Noa Kirel ir daina „Unicorn“.
Dainą „Unicorn“ parašė keli garsūs Izraelio kūrėjai, vienas jų – Doron Medalie, 2018-aisiais „Euroviziją“ laimėjusios dainos „Toy“ bendraautoris. Jis teigė, kad šiųmetinė paraiška yra itin stipri: „Mūsų šansai labai dideli, kitu atveju Noa Kirel nebūtų švaisčiusi savo laiko. Ji ateina laimėti. Mes neiname dalyvauti, mes einame laimėti.“ Prieš išleidžiant dainą, autorius dar teigė, kad daina visai kitokia, nei dauguma galėjo tikėtis, o dainos pabaiga apskritai yra tai, ko „Eurovizijoje“ dar niekas nėra girdėjęs.
Dešimtas – Moldovos atstovas Pasha Parfeni, atlikęs dainą „Soarele şi Luna“.
Daina „Soarele şi luna“, kurios muziką sukūrė pats atlikėjas kartu su Andrei Vulpe, o žodžius parašė Yuliana Scultaru, yra rumuniškai atliekama greita, kiek mistiška, etniška daina.
Vienuoliktu numeriu pasirodė švedė Loreen su daina „Tattoo“.
Loreen ne pirmą kartą dalyvauja „Eurovizijos“ dainų konkurso scenoje!
Dar 2012 m. Baku, Azerbaidžane vykusiame konkurse Loreen varžėsi su kūriniu „Euphoria“. Ši daina tą vakarą tapo pagrindine nugalėtoja ir vėliau – viena garsiausių ir komerciškai sėkmingiausių „Eurovizijos“ dainų konkurso dainų.
Dvyliktieji – Azerbaidžano atstovai „TuralTuranX“ ir daina „Tell Me More“.
„TuralTuranX“ – 22-ejų brolių dvynių Tural ir Turan Bağmanov duetas. Jie yra gatvės muzikantai iš šalies šiaurėje esančio Zakatalos miestelio. Juos pažįsta ir Baku gatvėmis vaikščiojantys Azerbaidžano sostinės gyventojai.
Duetas ne tik atlieka dainą „Tell Me More“, bet ir patys ją parašė. Tai tik antras kartas, kai Azerbaidžanui atstovaus daina, parašyta vietinių autorių. Iki šiol vienintelis toks kartas buvo debiutiniais 2008-aisiais.
Tryliktu numeriu scenoje – čekės „Vesna“ ir „My Sister's Crown“.
Šis kūrinys susilaukė didelio dėmesio jau nuo pirmosios išleidimo dienos ir Čekiją net šiek tiek pakėlė lažybininkų lentelėje. Kūrinys išsiskiria tuo, kad yra atliekamas keliomis kalbomis – čekų, ukrainiečių, bulgarų ir anglų. Daugeliui kūrinys asocijuojasi su kitomis neseniai „Eurovizijoje“ ar atrankose skambėjusiomis Ukrainos dainomis – „Stefania“, „Go_A“ ar Jamalos paraiškomis.
Kolektyvą „Vesna“ sudaro narės iš Čekijos, Bulgarijos, Ukrainos ir Rusijos. Dainoje „My Sister’s Crown“ jos dainuoja apie slavų šalių seserystę, vienybę ir palaikymą – žinutę taip pat galima interpretuoti kaip palaikymą Ukrainai. Deja, dėl savo sudėties, merginų grupė atsidūrė bręstančiame skandale – kai kurie konkurso gerbėjai ir ne tik ragina iš grupės pašalinti rusų tautybės atlikėją, nors ji yra viešai pasmerkusi Rusijos agresiją ir reiškia paramą Ukrainai.
Keturioliktieji pasirodė jausmingieji Nyderlandų atstovai Mia Nicolai & Dion Cooper su daina „Burning Daylight“.
Duetas susikūrė vos prieš porą metų, kuomet jų potencialą pastebėjo „Eurovizijos“ nugalėtojas Duncanas Laurence'as ir dainų autorius Jordanas Garfieldas – keturiese jie ir sukūrė šią dainą.
Mia ir Dion yra jauni atlikėjai, tik neseniai pradėję savo muzikines karjeras. Mia savo debiutinį singlą „Set Me Free“ išleido 2020 metais, o Dion savo pirmąjį EP albumą išleido 2021-aisiais.
Pirmąjį pusfinalį uždarė suomiai Käärijä ir kūrinys „Cha Cha Cha“.
29-ių Jere Pöyhönen, profesionaliai žinomas kaip Käärijä, yra suomių reperis ir dainų autorius. Savo pašaukimą Jere atrado besimokydamas groti būgnais, tuomet 2014 m. ėmė kurti muziką. Iki 2017 m. savo kūrybą atlikėjas leido savarankiškai, tada pasirašė sutartį su įrašų kompanija „Monsp Records“, kurios pagalba išleido du singlus – „Koppi tules“ bei „Nou roblem“. Ir vėliau, 2020 m. jis išleido savo debiutinį albumą, pavadinimu „Fantastista“.
Antrasis „Eurovizijos“ pusfinalis – gegužės 11 dieną.