Evan Rachel Wood – prisiminimai apie patirtą prievartą padėjo sukurti ją išgarsinusį vaidmenį

Evan Rachel Wood  / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Evan Rachel Wood / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
2018-05-03 18:34
AA

Aktorė Evan Rachel Wood (30) ne tik liudijo JAV Kongrese apie patirtą seksualinę prievartą. Iš pirmo žvilgsnio trapi moteris ir serialo „Vakarų pasaulis“ žvaigždė sugebėjo asmeninę tragediją paversti kūryba.

Aktorė sakė, kad prisiminimai apie patirtus išgyvenimus savotiškai padėjo kuriant Dolores – androidės iš „Vakarų pasaulio“ – vaidmenį. Ir... būtent šis vaidmuo suteikė jai stiprybės prabilti apie patirtas kančias valstybės vyrų ir damų akivaizdoje. Sakydama emocingą kalbą Vašingtone, ji segėjo medalioną su savo herojės atvaizdu ir turbūt būtų galėjusi pakartoti jos žodžius (kultinio projekto antrojo sezono serijos pradedamos rodyti balandžio 22-ąją): „Mes ilgai gyvenome pagal jūsų taisykles. Mes galime išgelbėti šį pasaulį. Galime sudeginti jį iki pamatų ir iš pelenų pastatyti naują – mūsų pasaulį.“

Jamesas Marsdenas ir Evan Rachel Wood seriale „Vakarų pasaulis“ / HBO nuotr.

Wood liudijimas – ne pokalbis su žurnalistais, kuriuos kartais net per dosniai maitina #metoo era: Rachel ir kitos moterys, kurios tądien kalbėjo rūmuose ant Kapitolijaus kalvos, siekė konkretaus tikslo – paremti seksualinės prievartos aukų teises ginančio įstatymo pataisą, pagal kurią nukentėję žmonės turėtų teisę į nemokamus medicinos tyrimus, o nusikaltimo vietoje surinkti daiktiniai įrodymai būtų saugomi ne mažiau kaip 20 metų.

Apie dramatišką ir skausmingą savo patirtį ji kalbėjo ir anksčiau. 2016 metais duodama interviu žurnalui „Rolling Stones“, aktorė buvo labai konkreti ir nesislėpė po korektiškomis frazėmis apie priekabiavimą: „Aš buvau išprievartauta. Mylimo žmogaus, su kuriuo buvome kartu. Ir kitą kartą – baro savininko...“

Liudyti Kongrese – sunkiau, nei duoti interviu ar rašyti tviterio žinutes, ir Wood prisipažįsta kelias dienas virpėjusi it lapas. Ne dėl to, kad reikės kalbėti prieš auditoriją, juk yra profesionalė. Evan... bijojo būti pasmerkta už tai, kas jai nutiko. Bet vis tiek kalbėjo – apie depresiją, priklausomybes, agorafobiją, naktinius košmarus, mėginimą nusižudyti, diagnozuotą ilgalaikį potrauminio streso sindromą – emocinį sutrikimą, atsirandantį kaip reakcija į labai didelę psichinę traumą. O baigusi jaudinamą kalbą apsiverkė.

Nenuostabu, kad po tokio už širdies griebiančio liudijimo imta spėlioti – kas gi tas partneris, su kuriuo Rachel buvusi prieš dešimt metų. Daug kas mano, kad tai andainykštis jos sužadėtinis Marilyn Mansonas (49) – ekstravagantiškas dainininkas, poetas, fotografas, aktorius ir režisierius, priskiriantis save šėtono bažnyčiai.

Būtent su juo aštuoniolikmetė Wood (Mansonas – 18 metų vyresnis, ir tada, kai jie susitiko, buvo vedęs gražuolę burleskos šokėją Ditą Von Teese) susitikinėjo keletą metų (2010-aisiais jie net buvo susižadėję, tačiau po aštuonių mėnesių sužadėtuvės nutrūko). Viename interviu Marilyn yra prisipažinęs, kad, būdamas su Rachel, kiekvieną dieną fantazuodavo, kaip kūju suskaldo jai kaukolę, o dainos žodžiai „Noriu nužudyti tave, kaip tai daroma filmuose“ irgi skirti sužadėtinei.

Kaip ir uolūs bet kokio tikėjimo išpažinėjai, Mansonas dievina ritualus, taigi Rachel pasakymas, esą skriaudikas mėgęs suveržti virvėmis jai rankas ir kojas, kankinti fiziškai bei psichologiškai – visiškai tinka jam apibūdinti. „Kai mane surištą mušdavo ir sakydavo žodžius, kurių nedrįstu pakartoti, atrodydavo, kad išties galiu mirti. Ne tik dėl to, kad aiškindavo galįs mane nužudyti kiekvieną akimirką, tiesiog tuo metu dvasia palikdavo kūną. Bijojau bėgti. Jis būtų mane radęs.“

Antra vertus, pati Wood yra sakiusi, kad susitikimas su skandalinguoju dainininku sužavėjo absoliučios laisvės ir saviraiškos galimybe. Ji, užaugusi geroje šeimoje ir mokyta namuose, trokšte troško pavojaus bei jaudulio. Ir visko gavo su kaupu – pats Mansonas pasakojo, kaip per 2008 metų Kalėdas, kai jiedu su Rachel jau nebesutarė, skambino jai 158 kartus. Ir kassyk paskambinęs imdavo skutimosi peiliuką ir persipjaudavo veidą ar rankas – norėdamas parodyti mylimajai, kaip ši verčianti jį kentėti. Wood tuomet tebuvo devyniolika, ir jei tai buvo ne psichologinė ir emocinė prievarta – tai kas tada?!

Pirmiausia – tavimi gali nepatikėti, antra – prisipažinimas gali pakenkti tavo karjerai. Ir galiausiai teismai kainuoja milžiniškus pinigus. Ypač jei stoji prieš labai įtakingus žmones.

Turbūt neatrodo keista, kad, šiaip taip užlopiusi didžiausias sielos žaizdas, Evan septynerius metus apie tai nekalbėjo. O prasidėjus Weinsteino skandalui atvirai paaiškino, kodėl moterys (ir ji pati) tik dabar prabilo apie nederamus vyrų veiksmus. „Pirmiausia – tavimi gali nepatikėti, antra – prisipažinimas gali pakenkti tavo karjerai. Ir galiausiai teismai kainuoja milžiniškus pinigus. Ypač jei stoji prieš labai įtakingus žmones.“ Dėl baimės ji ir pati viešai neskelbianti savo prievartautojų vardų.

Šiandien Wood sako išmokusi susidoroti su tokia gyvenimo patirtimi. O jei kokią akimirką ima dvejoti, primena sau, kad viskas, ką išgyveno, – jos asmenybės dalis. Tam prireikė dešimtmečio, vaidmens „Vakarų pasaulyje“ ir kelerių metų Našvilyje. Čia persikraustė norėdama ramiai auginti sūnų – berniuko, kurio vardas neskelbiamas ir kuriam liepą sukaks penkeri, tėvas – britų aktorius Jamie Bellas (32), už jo Evan kurį laiką buvo ištekėjusi. Čia aktorę lanko tik seni draugai, čia jos beveik niekas nepažįsta, tad gali vaikščioti miesto gatvėmis be fotografų palydos, dėl visa ko pridengusi akis tamsiais akiniais. Draugiją jai palaiko tik devonreksų veislės katinas, vardu Smokey, – praėjusiais metais Rachel išsiskyrė su sužadėtiniu muzikantu Zachu Villa.