„Faberge“ šedevrai – amžina vertybė

„Faberge“ juvelyriniai kiaušiniai labai vertinami kolekcininkų / „Scanpix“ nuotr.
„Faberge“ juvelyriniai kiaušiniai labai vertinami kolekcininkų / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

„Google“ primena – šiandien (gegužės 30 d.) minimas Peterio Carlo Faberge 166-asis gimtadienis. Faberge pavardę bent probėgšmais tikriausiai girdėjo kiekvienas.

Peteris Carlas Faberge
Peteris Carlas Faberge

Legendiniai rusų juvelyro P. C. Faberge firmos kurti brangakmeniais inkrustuoti velykiniai kiaušiniai dar ir šiandien kaitina kolekcininkų ir turtuolių svajones. Taigi jo gimtadienio proga siūlome žiupsnį įdomių fakčiukų apie jo šeimos vardą išgarsinusius juvelyrikos šedevrus.

  • • „Faberge“ kompanijos istorijoje auksu įrašyti 1885 metai. Būtent tada Rusijos imperatoriškosios šeimos juvelyras P.C.Faberge sukūrė pirmąjį juvelyrinį kiaušinį. Tai buvo caro Aleksandro III velykinė staigmena žmonai Marijai Fiodorovnai ir... ilgametės „Faberge“ kiaušinių dovanojimo tradicijos pradžia. Pirmasis imperatoriškas kiaušinis buvo padengtas balta emale, jo viduje patupdyta auksinė vištelė, kurioje dar tilpo miniatiūrinė imperatoriaus karūnos kopija ir iš rubino sukurtas kiaušinio formos pakabutis.
  • • Istorija byloja, kad ši caro Aleksandro III dovanos idėja nebuvo originali – neva panašų juvelyrinį kiaušinį 1879 metais jis nusižiūrėjo Kopenhagoje vykusioje parodoje. Minėto kiaušinio lukštas buvo pagamintas iš dramblio kaulo, trynys – iš gryno aukso, o viduje tupėjo vištelė su  miniatiūrine karūnėle ir briliantu inkrustuotu žiedeliu. Dirbinys priklausė danų karališkajai šeimai. Aleksandras III taip juo susižavėjo, kad kaipmat užsidegė kažką panašaus padovanoti mylimai žmonai.
  • • Nuo 1885 iki 1916 metų „Faberge“ firma pagal imperatoriaus pageidavimus sukūrė 50 vėliau legendiniais tapusių juvelyrinių kiaušinių. Užduotis buvo ypatinga, nes kiekvienas kiaušinis turėjo būti unikalus ir nustebinti caro sutuoktinę Mariją Fiodorovną. Beje, nuo 1895-ųjų, kai soste jau buvo Nikolajus II, ši tradicija nenutrūko. Tik „Faberge“ turėjo dvigubai daugiau darbo – pagaminti po kiaušinį caro mamai ir žmonai.
  • Scanpix nuotr./`is carams priklausęs Faberge kiauainis sėkmingai grįžo į tėvynę Rusiją
    „Scanpix“ nuotr./Šis carams priklausęs „Faberge“ kiaušinis sėkmingai grįžo į tėvynę Rusiją
    • 1918 metų rudenį „Faberge“ kiaušinius, kaip ir visą kitą caro šeimos turtą, ištiko liūdna lemtis – juos pasisavino bolševikai. Kiaušiniai atsidūrė Kremliaus rūsyje ir kurį laiką dūlėjo tamsiose dėžėse. Vėliau jie buvo išbarstyti po įvairius užsienio aukcionus. Beje, šiandien jau neįtikėtinai skambantis faktas: 1932 metais viename Berlyne vykusiame aukcione, septyni „Faberge“ kiaušiniai buvo priskirti „menkai vertingų“ daiktų kategorijai.
  • • Nuo 1885 iki 1916 metų Rusijos imperatoriškajai šeimai iš viso buvo sukurta 50 „Faberge“ kiaušinių. Iki šių dienų išliko 42. Iš viso legendinėje „Faberge“ kolekcijoje yra 71 kiaušinis. Pagal specialius užsakymus tokių kiaušinių buvo pagaminta turtingiausioms tų laikų šeimoms: Nobeliams, Rothschildams, Jusupovams, net septynis kiaušinius žmonai Barbarai buvo užsakęs garsus to meto rusų pramonininkas Aleksandras Kelchas.
  • • Kai imperatoriškų juvelyrinių kiaušinių ir kitų dirbinių kolekcija buvo išbarstyta po pasaulį, ja pradėjo domėtis įvairūs turtingi kolekcininkai. Ypač aistringas „Faberge“ gerbėjas buvo multimilijardierius žurnalo „Forbes“ leidėjas Malcolmas Forbesas. Jis buvo sukaupęs didžiausią privačią „Faberge“ dirbinių kolekciją. Prieš aštuonerius metus M. Forbeso turto paveldėtojai šią kolekciją norėjo parduoti „Sotheby’s“ aukcione. Tačiau viešo aukciono ji nepasiekė, nes buvo nupirkta rusų oligarcho Viktoro Vekselbergo. Kiek jis paklojo už šį lobį – niekas nežino. Remiantis neoficialiais šaltiniais, suma buvo apie 90–120 mln. JAV dolerių. Taigi nemaža „Faberge“ grožybių dalis grįžo namo – ten, kur ir prasidėjo jų istorija...
  • • Beje, „Faberge“ kūrė ne tik nuostabiuosius kiaušinius. Ne mažiau įspūdingi bei vertingi ir kiti jų juvelyrikos šedevrai.

Šis įspūdingas sidabrinis portsigaras buvo sumeistrautas apie 1908 m. vieno nagingiausių „Faberge“ meistrų Feodoro Ruckerto. 

Peteris Carlas Faberge
Peteris Carlas Faberge

Jei žavitės „Faberge“, jums neabejotinai patiks  šis „Yuotube“ pasakojimas.

1 dalis

2 dalis