Festivalyje „Yaga Gathering“ – vizualiųjų menų kūrėjai iš viso pasaulio: kviečia į nemirtingumo sanatoriją

Festivalio „Yaga Gathering 2021“ akimirka / Tomo Šalčio nuotr.
Festivalio „Yaga Gathering 2021“ akimirka / Tomo Šalčio nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
A
A

Šiemet Varėnos miškuose įsikūrusi festivalio „Yaga Gathering“ nemirtingumo sanatorija („Sanatorium Immortalitas“) atvers duris visiems, norintiems kokybiškai pailsėti ir susigrąžinti per sudėtingus pastaruosius metus prarastą energiją. Poilsio, persikūnijimo, atsinaujinimo temą atlieps ir renginio menų erdvė bei kino zona.

„Yaga Gathering“ vienas vizualiausių Lietuvos festivalių, kuriame renginio lankytojai kelioms dienoms pajunta kitų pasaulių alsavimą ir persikelia į maginę erdvę, plytinčią už įprasto regos lauko. Prie šių erdvių kūrimo prisideda vizualiųjų menų kūrėjai iš viso pasaulio.

Festivalyje – dar daugiau performanso meno

Vizualios festivalio programos kuratorė ir koordinatorė Ieva Tarejeva užsimena, kad į šių metų nemirtingumo sanatorijos temą kiekvienas menininkas žvelgs pro savo prizmę. Tarp meninių vyksmų netrūks asmeniškumo ir individualaus priėjimo prie temoje slypinčių idėjų.

Festivalio „Yaga Gathering“ akimirka
Festivalio „Yaga Gathering“ akimirka / Tomo Šalčio nuotr.

„Kiekvienas kūrinys žinutę perduos atskirai, tačiau ką supras ir priims stebėtojai priklausys tik nuo jų pačių. Nors paskutinių metų iššūkiai – pandemija ir Ukrainoje Rusijos pradėtas karas – sukrovė didžiulį neigiamų emocijų bagažą, kad ir kaip būtų sunku atsipalaiduoti, atotrūkis ir išėjimas iš probleminio lauko yra gyvybiškai svarbus. Gyvendami tokiu chaotišku ir grėsmingu laikotarpiu turime atrasti terpę ar priemones, kuriomis galėtume pasikrauti. Vizuali ir performansų programa kaip tik tai ir padės padaryti“, – pasakoja programos kuratorė ir koordinatorė.

Festivalio erdvėje viso renginio metu šiemet veiks 11 meninių instaliacijų, kurias kiekvienas panorėjęs galės aplankyti sau tinkamu metu, be to, numatyta dar gausesnė ir įvairesnė performansų programa, atsiskleisianti „Visionary“ scenoje.

Festivalio „Yaga Gathering 2021“ akimirka / Tomo Šalčio nuotr.
Festivalio „Yaga Gathering 2021“ akimirka / Tomo Šalčio nuotr.

„Šiemet rekomenduoju nepraleisti „Tylios pievos“ ir Kristinos Švenčionytės dieninių pasirodymų, taip pat užsukti „Open mic“ metu ir pasisakyti patiems. Sutemus tam tikrais laikais aktyvuosis „Visionary“ scena ir kartu su Kamile Dambrauskaite, Simonu Nekrošiumi, Gediminu Stepanavičiumi ves į garsines keliones.

Į aistringas asmenines erdves, kuriose tirps ribos tarp fikcijos ir realybės, leis pasinerti Adamo Christenseno ir Ramūno Liutkevičiaus pasirodymai, o visą performansų programą vainikuos Povilo Basčio alter ego „Miss Plastica“ inicijuotas ilgos trukmės performansas „Sanctum portalis“, kurioje puotą iškels fantasmagoriški personažai, jie mums primins, ką reiškia džiaugtis ir vertinti akimirką bei vienas kitą joje. Šios gausios skirtingų menininkų ir atlikėjų kompanijos („Bona dawn“ (burleska), „Miss Plastica“ (drag), „Umiko Saiko“ (queer drag), Aistė Noreikaitė (garso dizainas), Konstantin Kosovec (šiuolaikinis cirkas), Elena Kosovec (šiuolaikinis cirkas), Alena Klimovich (šiuolaikinis cirkas), Claudia Wawrzyńczyk (šiuolaikinis cirkas), Jarek Sadowski (šiuolaikinis cirkas) siūlau tikrai nepraleisti.“

Festivalio „Yaga Gathering“ akimirka
Festivalio „Yaga Gathering“ akimirka / A.Budriko nuotr.

Eklektiškoje kino erdvėje – naujausi dokumentiniai ir kultiniais tapę filmai

Ne mažiau įvairiapusė bus ir festivalyje transliuojama kino programa. Ją kuriant, pasak kino erdvės kuratoriaus Karolio Žuko, taip pat buvo atsižvelgta į nemirtingumo sanatorijos temą.

„Dėliojant programą tokiam renginiui nesinori atrinkti pernelyg rimto kino, tačiau nesinori ir kito kraštutinumo – lengvo pramoginio kelio. Todėl šių metų programoje bus visko. Programa labai eklektiška, vizualiai įspūdinga ir kelianti iššūkius žiūrovui. Auditorija galės tikėtis tiek rimtų diskusijų ekologijos, klimato krizės temomis, žmogiškų, egzistencinių istorijų apie priklausomybes ir pilnatvės paieškas senatvėje bei siaubo komedijų apie tai, kaip sveikatingumas kartais gali pasisukti siaubinga linkme“, – paslapties šydą praskleidžia Karolis.

Festivalis „Yaga Gathering“
Festivalis „Yaga Gathering“ / Organizatorių nuotr.

Šių metų kino erdvę pats kuratorius siūlytų skirti į dvi dalis – aktualią dokumentiką ir kultinį kiną. Festivalio metu žiūrovams bus pristatyti keturi nauji dokumentiniai filmai įvairiomis temomis. „Tiems, kurie neabejingi gamtai, ekologijos, klimato kaitos problematikai, rekomenduoju nepraleisti filmų „Newtopia“ ir „A Shape of Things to Come“. O tiems, kas nori beprotiškos patirties, siūlau pažiūrėti „Lost Boys“. Šis filmas – tai pagrindinių veikėjų kelionė po tamsiausius Bankoko užkaborius, kuri gerai nesibaigia nei filmo herojams, nei filmo kūrėjams. Dar vienas ypatingas kūrinys programoje – dokumentinis filmas „Some Kind of Heaven“, kuriame pasakojama apie didžiausią JAV senjorų bendruomenę Floridoje, kurioje ne visi pritampa prie savotiškos utopinės komunos gyvenimo“, – rekomendacijomis dalijasi filmų programos kuratorius.

Visų filmų peržiūros bus pritaikytos prie paros laiko ir festivalio nuotaikos, todėl kasdien seansus pradės aktualiosios dokumentikos filmai, o paryčiais programa baigsis aštresniais kultiniais kinematografijos šedevrais ir siaubo komedijomis, kuriose persipina ironiškas požiūris į sveikatingumą ir galimus jo kulto pavojus.

Festivalio „Yaga Gathering 2021“ akimirka / Tomo Šalčio nuotr.
Festivalio „Yaga Gathering 2021“ akimirka / Tomo Šalčio nuotr.

Festivalio metu pristatomuose filmuose į „Sanatorium Immortalitas“ temą bus žvelgiama iš skirtingų pjūvių. Visai kaip ir realiame gyvenime, filmų herojai balansuos tarp grožio ir sveikatingumo kulto, kuris kartais gali tapti toksišku, iki sanatorijos, kaip sergstinčio gamtos prieglobsčio, suvokimo bei blaškysis tarp savidestrukcijos ir amžino gyvenimo bei laimės paieškų.

Daugiau informacijos apie festivalio meno programą ieškokite www.yaga.lt interneto svetainėje.