Filmo „Valstybės paslaptis“ kūrėjai: „Prezidentai irgi meluoja“

Kadras iš filmo „The Post“ / „Scanpix“/AP nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Sausio 26 dieną Lietuvos kino teatruose įvyks ypatinga premjera – didžiuosiuose ekranuose startuoja naujausia Steveno Spielbergo juosta „Valstybės paslaptis“. Tikrais faktais paremtos dramos pagrindinėmis žvaigždėmis tapo Meryl Streep bei Tomas Hanksas, o scenaristai teigia, kad jų pagrindinis tikslas buvo šiame melagingų „fake news“ naujienų fone parodyti tikrą istoriją, kaip vienas laikraštis nepabijojo atskleisti didžiulį ir visą pasaulį supurčiusį melą, kurį nuo tautos slėpė JAV prezidentas Richardas Nixonas.

„Šiuo metu, kai atskleidžiama vis daugiau gėdingų prezidento Donaldo Trumpo paslapčių, o šis pradėjo tikrą karą su žiniasklaida, filmas „Valstybės paslaptis“ tampa itin aktualiu. Būtent todėl Stevenas Spielbergas pasirinko juostą statyti dabar. 1971 metai šiandien atgimė visai kitokiu, tačiau ne ką mažiau aktualiu veidu“, – sako vienas iš dramos scenarijaus autorių Joshas Singeris.

Scenarijų filmui pradėjo rašyti niekam nežinoma scenaristė Liz Hannah, kuri tiesiog norėjo pademonstruoti savo talentą ir susirasti agentą. Scenarijus pateko į rankas S.Spielbergui ir šis nusprendė kurti filmą, užsibrėžęs, jog juosta kino teatrus išvys dar 2017-ųjų pabaigoje. Rankraštis buvo perduotas patobulinti J. Singeriui, kuris yra laimėjęs „Oskarą“ už scenarijų filmui „Sensacija“ (Spotlight), o po 10 savaičių prasidėjo filmavimai.

Tomas Hanksas ir Meryl Streep filme „Valstybės paslaptis“ / CLINIC 212 nuotr.

Scenaristai teigia norėję parodyti, kaip žinios pasiekdavo tautą 1971 metais – tai nuo dabartinių naujienų sklaidos skiriasi kaip diena ir naktis.

„Kurdami šį filmą supratome, kokią svarbią vietą užima žurnalistika ir šioje srityje dirbantys žmonės. Tuomet visi kovojo dėl to, kad naujienos apskritai pasiektų žmones, o dabar tenka kovoti dėl to, kad žmones pasiektų tikros, o ne melagingos naujienos“, – sako J.Singeris.

Drama „Valstybės paslaptis“ pasakos istoriją apie laikraščio „The Washington Post“ žurnalistus, gavusius ypač slaptus dokumentus, įrodančius net keturių JAV prezidentų veidmainiavimą Vietnamo klausimu. Juostos epicentre atsidurs žymusis Votergeito skandalas ir prezidento R.Nixono atsistatydinimas praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje.

Meryl Streep filme „Valstybės paslaptis“

Tuometinė laikraščio leidėja Katherine Graham (aktorė M.Streep) ir vyriausias redaktorius Benas Bradlee (akt. T.Hanksas) susiduria su milžinišku vyriausybės atstovų spaudimu, šantažu ir grasinimais, siekiant sustabdyti prieštaringas publikacijas. „The Post“ straipsniai, parengti nutekėjusių „Pentagono dokumentų“ pagrindu, tapo tikra bomba Amerikos politiniame gyvenime ir amžiams išliko kaip vienas sudėtingiausių ir pavojingiausių epizodų žiniasklaidos laisvės istorijoje.

„Mūsų tikslas buvo priminti žiūrovams, kad dažnai tai, ką jie mato per Žinių laidas – tik maža dalelė to, kas iš tiesų vyksta valdžios užkulisiuose. Prezidentai irgi meluoja. Ir kartais tik bebaimių žurnalistų dėka sužinome tai, ką valdininkai taip norėjo nuo mūsų nuslėpti“, – sako scenaristas.

Tikrais įvykiais paremta ir jau puikiai kino kritikų įvertinta istorinė drama „Valstybės paslaptis“ – didžiuosiuose ekranuose jau nuo sausio 26 dienos.

Skaitykite daugiau