Fizinė veikla lieknėjant – nuo ko pradėti?

Projektas „Lieknėjame dviese“ / Organizatorių nuotr.
Projektas „Lieknėjame dviese“ / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Nekenčiu sporto! Šiuos žodžius „Burneika Fitness“ studijos įkūrėjas, asmeninis treneris Bronius Burneika girdi ne taip ir retai. Sporto specialistas sako, kad labai daug žmonių sportą vis dar lygina su kančia. Iš tiesų ji nėra sporto palydovė, jeigu žmogus supranta ką ir kodėl daro.

Sporto specialistas išskiria tris pagrindinius kraštutinumus, kurie lieknėti ar padailinti kūno linijas nusprendusius žmones ilgam atbaido nuo fizinės veiklos.

Viskas arba nieko

Pasak B.Burneikos, žmogus, pasiryžęs keisti gyvenimo būdą, dažniausiai, kaip jau įprasta, pradeda nuo pirmadienio. Prisiperka sveikų produktų, ateina į draugų rekomenduotą treniruotę ar įveikia savo pirmuosius kilometrus.

„Jau žinau, kuo baigiasi tokie eksperimentai. Salotos iki savaitės pabaigos sudžiūsta, o po treniruotės kitą dieną sunku net iš lovos išlipti. Žmogus jaučiasi taip blogai, kad jam tampa nebesvarbūs jokie pažadai ar priesaikos“, – šypsosi treneris.

Sporto specialistas pabrėžia, kad pokyčiai turėtų prasidėti nuo labai mažų, nuosaikių žingsnelių. Pradžioje užtektų vos keliomis minutėmis padidinti sau įprastą fizinį aktyvumą ar išeiti pasivaikščioti. Jeigu žmogus nori bėgioti, tačiau iki tol to nedarė – pirmiausiai užtektų įveikti ne daugiau kaip vieną kilometrą ir atstumą didinti palaipsniui.

Pokyčiai – čia ir dabar

Dar viena mąstymo klaida – noras pasikeisti per naktį. Žmogus ateina į pirmąją savo gyvenime treniruotę, o ryte nori atsikelti turėdamas pilvo presą. Treneris pabrėžia – jeigu kilogramus kaupėme daugybę metų, reikia turėti omenyje, kad jie ir tirpsta panašiu tempu.

„Žmonės, ypač turintys antsvorio, treniruotis turėtų prieš tai pasitarę su specialistais. Per savo karjerą esu matęs daugybę atvejų, kai neteisingi krūviai ar ne pagal galimybes pasirinkta sporto šaka ne tik kad nepadeda žmogui sutvirtėti, pagerinti sveikatą, bet ir ją žaloja“, – pastebi B.Burneika.

Geriausia ką galima padaryti – užsibrėžti aiškų tikslą ir protingą laiko tarpą, per kurį realiai galima įgyvendinti savo ketinimus. Jeigu tikslas labai didelis – jį reikėtų suskirstyti į tarpines stoteles. Tada žmogus nepraras motyvacijos ir noro tobulėti.

Pasikankinsiu, o tada – gyvensiu

Sportas – ne vaistų piliulė, kuri padeda greitai išspręsti problemas visam laikui. Pasak B.Burneikos, fizinė veikla turėtų būti kaip kasdieniai vitaminai. Naujų tiesų ieškoti nereikia – Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja bent 15 minučių aktyvios veiklos kiekvieną dieną.

„Judėjimas, o ne sėdėjimas ar gulėjimas yra natūrali žmogaus būsena. Fizinis aktyvumas kiekvienam yra būtinas kaip valgymas ar dantų valymas. Tai nėra išrinktųjų privilegija ar kokia nors prievarta. Judėdami, būdami aktyvūs mes darome gera sau. Kažkodėl daugelis tai vis pamiršta ir galvoja, kad sportuodamas daro gera medikams ar treneriams“, – sako B.Burneika.

Fizinio aktyvumo nereikia suvokti kaip kažko ypač sunkaus. Tai gali būti pasivaikščiojimai gryname ore, pasivažinėjimas dviračiu, ryto mankšta ar mėgstamas sporto žaidimas.

Projekto „Lieknėjame dviese“ dalyvėms ir visiems, kurie pasiryžo pokyčiams B.Burneika rekomenduoja pradėti nuo 15 minučių pasivaikščiojimo, kasdien laiką ilginant 2-3 minutes. Taip po 10 dienų sąmoningo judėjimo laikas pailgės iki pusvalandžio.

Be pasivaikščiojimų treneris rekomenduoja atlikti apie 20 minučių ryto mankštą. Ji neturėtų būti sunki. Labiausiai tinka įvairūs kūno raumenų tempimo ir lankstumą gerinantys pratimai.