Floristas Andrius Plindinas: „Gyviesiems nešamas porinis gėlių skaičius, o mirusiesiems – neporinis“

Angelas / „Fotolia“ nuotr.
Angelas / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Artėjant Vėlinėms – šventei, skirtai pagerbti tuos, kurių tarp mūsų jau nebėra, dažnas susimąstome, kokiomis gėlėmis puošti amžinąją jų poilsio vietą.

Floristas Andrius Plindinas
Floristas Andrius Plindinas / Asmeninio archyvo nuotr.

Nors vieni besilaikydami tradicijų kapus, kaip ir kasmet, puošia jau nuo seno pamėgtomis chrizantemomis, anot floristo ir gėlių kolekcininkas Andriaus Plindino, vis dažniau pasitaiko ir tų, kurie mėgsta kiek pakeisti įsisenėjusius įpročius.

Kaip tvirtina gėlių žinovas, pamažu kinta ir lietuvių įprotis ant kapų nešti vien baltos spalvos gėles – anot jo, šiuo metu itin populiarios ir įvairių violetinių atspalvių gėlės – juk katalikams būtent violetinė spalva simbolizuoja atgailą, skausmą ir liūdesį.

Apie tai, kokiomis gėlėmis geriausia puošti artimųjų kapus, kaip išrinkti tinkamas jų spalvas ir kokį skaičių žiedų tinkamiausia nešti, Ji24.lt pakalbino floristą ir gėlių žinovą A. Plindiną.

– Kokios yra šiuolaikinės gėlių mados? Vestuvėse juk tikriausiai dažniausiai sutiktume bijūnus, o kokios populiariausios kapų gėlės? Ar viršūnėje vis dar išlieka chrizantemos?

– Priklausomai nuo sezono, gėles kapinėms žmonės renkasi įvairias. Jei kalbame apie rudenį, tai, žinoma, pačiomis populiariausiomis gėlėmis išlieka chrizantemos.

Floristas Andrius Plindinas
Floristas Andrius Plindinas / Asmeninio archyvo nuotr.

Vis tik pastaraisiais metais vis labiau mėgiami viržiai bei erikos, augalai, kurie būna gražūs visą žiemą. Net ir ilgą laiką mėgtos našlaitės baigia užleisti pozicijas anksčiau minėtiems augalams.

Pasižvalgius, kokias skintas gėles žmonės neša ant artimųjų kapų, drįsčiau teigti, kad chrizantemos nebėra favoritės, mėgiamos ir įvairios kitos, gerai išsilaikančios vazoje, gėlės.

– Kokia jūsų filosofija dėl ant kapų nešamų gėlių skaičiaus: ar būtina nešti porinį skaičių?

– Vaikystėje man atrodė, kad taip yra priimta ir teisinga, stebint suaugusiuosius, kad gyviesiems dovanojamas neporinis, o mirusiesiems nešamas porinis gėlių skaičius.

Kai pradėjau domėtis floristika, gėlių vartojimo kultūra, sužinojau, kad viskas yra atvirkščiai. Gyviems nešamas porinis gėlių skaičius, o mirusiems – neporinis.

Taip pat skaitykite: Kraštovaizdžio specialistė pataria: kaip dailiai sutvarkyti kapą ir kokiomis gėlėmis puošti

Filosofija labai paprasta – gimstame ir mirštame po vieną, o gyvenime dažniausiai gyvename poroje. Paprasčiausias pavyzdys – santuoka, dviejų žmonių sąjunga, simbolis – skaičius 2.

– Anksčiau buvo įprasta tamsesnės spalvos gėles nešti ant vyresnių žmonių kapų, o šviesesnėmis puošti jaunų žmonių kapus. Ar vis dar išlikusi tokia tradicija? Kokios apskritai gėlių spalvos yra tinkamiausios kapavietėms?

– Spalvų tradicija, atsižvelgiant į lankomo giminaičio amžių, jau nebeturi tokios reikšmės, kaip anksčiau.

Dabar labiausiai mėgiamos šviesių spalvų gėlės: baltos, žalsvos, kreminės, įvairūs pasteliniai atspalviai. Paskutiniu metu ypač išpopuliarėjo violetinių atspalvių gėlės.

Aš pats dažniausiai patariu nešti tokio kolorito gėles, kokios žydi mūsų laukuose, pievose. Tokie atspalviai bus labiausiai priimtini mūsų akiai, pernelyg neišsiskirs iš aplinkos.

– Ar būtina gėlių kompoziciją ir spalvas derinti prie žvakių spalvos?

– Gražu, kai gėlių ir žvakių spalvos būna suderintos, tačiau niekada nežinome, kokių spalvų gėles ir žvakes atneš kiti žmonės, atėję lankyti kapo, todėl geriausias variantas žvakes visada pasirinkti skaidriame indelyje.

Ir nereikėtų persistengti su žvakės dydžiu. Nėra labai svarbu, kiek parų atnešta žvakė degs, daug svarbiau prisiminti išėjusiuosius, juos pagerbti aplankant ir uždegti kad ir nedidukę liepsnelę.

Floristas Andrius Plindinas
Floristas Andrius Plindinas / Asmeninio archyvo nuotr.

– Kiek šiais laikais populiarūs įvairūs gėlių vainikėliai ir krepšeliai? Kokių gėlių kompozicijos, jūsų manymu, atrodo tauriausiai?

– Gėlių vainikėliai ir gėlių krepšeliai vis dar labai populiarūs, tačiau jaunesni žmonės jau pamėgo paprasčiausiai surištas, vienos rūšies gėles. Ir mano manymu, tokios puokštės pačios tauriausios, gryniausios. Žinoma, žiedų turėtų būti keletas, kad atrodytų gražiai.

Labai puošniai atrodo įvairūs formos darbai: kryželiai, širdys, pagalvėlės, tačiau renkantis tokio tipo kompoziciją, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad ji ant kapo turi būti viena, nes jei bus padėta tarp kitų kompozicijų, prapuls ir neatrodys gražiai.

Kaip mėgstu sakyti – mažiau yra daugiau. Žinoma, jei bus mažiau, turėtų būti ir kokybiškiau.

– Ką manote apie kapų puošimą negyvomis gėlėmis: kiek ši tradicija dar populiari, kokios spalvos dažniausios ir kokiomis gyvomis gėlėmis siūlytumėte jas keisti?

– Kapų puošyba dirbtinėmis gėlėmis yra labai populiari. Labai paprasta – negalime kasdien lankyti kapų, todėl papuošus aukštos kokybės dirbtinėmis gėlėmis, nereikia vargti ir itin dažnai lankyti kapus, merkti gyvas gėles. Žinoma, gyvos gėlės – pačios gražiausios, bet yra ir labai kokybiškų dirbtinių, kurios nuo gyvų beveik nesiskiria.

Floristas Andrius Plindinas
Floristas Andrius Plindinas / Asmeninio archyvo nuotr.

Aišku, spalvos turėtų būti itin natūralios, kad dirbtinumas ne taip matytųsi, nors daugelis vyresnio amžiaus žmonių vis dar „puošia“ kapus iš toli matomomis deginančiai geltonomis, klykiančiai rožinėmis, akinančiai oranžinėmis dirbtinėmis gėlėmis...

Vėlgi, norėčiau priminti, kad gamtoje, mūsų aplinkoje esančios spalvos – pačios tinkamiausios. Esant galimybei, visada galima merkti ir gyvas gėles, ilgai išsilaikančios ir puikiai atrodančios būtų: alstromerijos, gvazdikai, tulpės, lelijos, chrizantemos.

Pamerkti galima bet kokias gėles, tačiau būtina atsižvelgti į oro temperatūrą. Jei prognozuojamos šalnos, gyvos gėlės praras dekoratyvumą jau po pirmos nakties.