Floristės pataria, kaip teisingai išrinkti gėles skirtingoms progoms
Ar galiu vestuvėms padovanoti kalijas? Kokios gėlių spalvos madingos šią vasarą? Kokias gėles padovanoti viršininkui gimtadienio proga? Jeigu jums kyla tokie ir panašūs klausimai, pataikėte ten, kur reikia. Floristės Agnija Migūnaitė ir Julija Nazdriak dalinasi su jumis gėlių meno subtilybėmis.
Madingos tendencijos
Atrodytų, gėlė yra tiesiog gėlė: parinkai kelias, surišai kaspinėliu ir turi gražią
puokštę, tinkamą visiems gyvenimo atvejams. Tačiau akyliau stebintys puokščių pasiūlą parduotuvėse, vestuvinių puokščių derinimą, švenčių puošybą tikrai pamatys, kad floristikoje, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, egzistuoja mada.
Floristė Julija Nazdriak, salono „Julijos gėlės“ direktorė, atskleidžia, kad šį sezoną vyrauja 4 madingos tendencijos: „Pirmiausia, tai taip vadinamas „Lavish“ stilius, imituojantis natūralų sodo ir lauko gėlių grožį. Jame naudojami švelnūs atspalviai, natūralūs pluoštai ir tekstūrinė žaluma puokščių dekoravimui. Kitas – „Lustre“ stilius – yra prabangus, o kartais ir labai sodrus. Jame figūruoja daug metalo dirbinių, dažniausiai paauksuotų, blizgančių ir prabangiai atrodančių. Šiam stiliui tinkančios gėlės yra grafinių formų, tokios kaip kalijos, chrizantemos, baltos orchidėjos. „Sorbet“ yra šviežias šiuolaikiškas stilius, kuriam būdingos švelnių tekstūrų ir sodrių spalvų gėlės – bijūnai, jurginai, rožės, tulpės. Ir paskutinis stilius yra „Festivalis“ – ryškus, neformalus stilius su integruotais rankų darbo priedais.“
Floristė Agnija Migūnaitė, kalbėdama apie vestuvines puokštes, pastebi, kad pastaruoju metu išpopuliarėjo natūralistinis stilius. „Tai reiškia, kad komponuojant gėles vengiama dekoratyvumo. Nemadinga simetrija ir tvarka, kiekvienas gėlės stiebas ar šakelė turi būti palinkęs ten, kur jis nori, – sako Agnija. – Puokštės tampa gausios ir didelės, naudojama daug žalumos, itin populiari asimetrija. Dabartinė mada floristikoje reikalauja, kad kompozicija atrodytų taip, tarsi ką tik grįžai iš pievos ir, per daug negalvodamas, tiesiog skynei gėles ir dėjai jas vieną prie kitos.“ Tiesa, nereikėtų pamiršti, kad tokio harmoningo natūralumo įspūdžiui sukurti reikės gerai apgalvoti, kokias gėles ir kaip derinsite.
Jeigu norite sukurti madingą puokštę, atkreipkite dėmesį ir į gėlių spalvas. Kaip pasakoja Agnija, jau kelis sezonus madingiausios yra pastelinės, tarsi išblukusios spalvos: gelsva, melsva, rausva, levandų spalvos, persikinė ir šių spalvų deriniai.
Gėlių derinimo ABC
Abi mūsų kalbintos pašnekovės pabrėžia, kad komponuojant gėles puokštei, svarbu atsižvelgti į kultūriškai nusistovėjusias tradicijas ir tai, kiek jos svarbios žmogui, kuriam gėlės bus skirtos. Pavyzdžiui, daugeliui, turbūt, girdėta nuostata, kad šventėms tinkamas tik nelyginis gėlių skaičius, o dvi-keturias-šešias gėles galima nešti tik į laidotuves, tikrai būdinga mūsų kraštui, tačiau nebūdinga kitoms šalims. Visgi, kaip sako Agnija, „nenorėdami netyčia ko nors įžeisti arba būti neteisingai suprastiems, svarbu į tokias tradicijas atsižvelgti“.
Kalbėdama apie gėlių tarpusavio derinimą, Julija pasakoja, kad svarbiausia yra taisyklingai derinti spalvas, gėlių ilgį, formas ir ilgaamžiškumą. Komponuojant puokštę verta atsižvelgti į gėlių gyvavimo trukmę ir nedėti į vieną puokštę gėlių, jeigu vienos nuvysta per 2–3 dienas, o kitos gali gražiai atrodyti visą savaitę.
Renkant gėles puokštei, Agnija pataria nepamiršti spalvų derinimo: „Siūlyčiau nekomponuoti ryškių spalvų su balta. Nors pas mus vis dar populiaru derinti baltą su raudona arba ryškiai mėlyna, toks derinys yra pasenęs. Balta gražiai atrodo komponuojama su balta, pavasariškai žalia arba pastelinėmis spalvomis. Jeigu nusprendėte daryti pastelinę puokštę, išlaikykite vieną spalvos toną, nemiksuokite pastelinių ir ryškių, rėkiančių spalvų. Jeigu esate ryškių spalvų mėgėjas, tuomet derinkite tarpusavyje ryškias kontrastingas spalvas, pavyzdžiui mėlyną ir geltoną, arba ryškias giminingas spalvas, tokias kaip raudona ir oranžinė.“
Kaip parinkti gėles skirtingoms progoms
Ir Agnija, ir Julija sutinka, kad pastaruoju metu Lietuvoje keičiasi anksčiau buvęs įsitikinimas, kad vienos gėlės skirtos šventėms, o kitos gedului. Pavyzdžiui, baltos lelijos, chrizantemos, kalijos lietuviams tradiciškai siedavosi su gedulu. Tačiau, kaip pastebi Julija, baltas kalijas galima vis dažniau matyti vestuvinėje ir korporatyviojoje floristikoje, o Agnija iš baltų karališkų chrizantemų kuria įspūdingas vestuvines puokštes ir salės dekorą. Tad renkantis gėles svarbesniu tampa žmogaus, kuriam jos bus dovanojamos, skonis. Tačiau gyvenime yra daug situacijų, kai dovanojame gėles žmonėms, kurių artimai nepažįstami. Į ką vertėtų atkreipti dėmesį tokiais atvejais? Vienu iš atspirties taškų gali būti žmogaus lytis.
Renkant gėles vyrui, floristės pataria atkreipti dėmesį į spalvą, mat vyrams dažniausiai yra būdingos tamsesnių atspalvių gėlės. Taip pat puikiai tiks griežtesnių formų ir egzotinės gėles: amarilės, irisai, gvazdikai, strelicija. „Jeigu vyrui nepatinka gėlės, padovanokite jam netradicinį augalą, pavyzdžiui, bonsa medelį arba bambukinę kompoziciją“, – sako Julija.
Moterims puikiai tiks gležnesnės gėles: ramunės, rugiagėlės, pakalnutės, vėdrynai, tulpės. „Neretai vyrai klysta, galvodami, kad moteriai tinkamiausia yra didžiulė raudonų rožių puokštė, – pastebi Agnija. – Nes moterys dažnai tikisi ko nors šilto ir mielo, vos ne pievoje skintų gėlių.“ Ji pataria atkreipti dėmesį ir į žmogaus amžių: „Jaunesnio amžiaus panelei puikiai tiks smulkiažiedės, lauko gėles primenančios, arba sezoninės gėlės. Vyresnio amžiaus moteriai reikėtų rinktis sodresnių, ryškesnių spalvų solidžias gėles, tokias kaip rožes, orchidėjas, lelijas ir pan.“
Kokias gėles geriausia dovanoti jauniesiems
Vasarą neabejotinai yra vestuvių metas. Jaunieji su puokštėmis ir dekoru jau seniai susitvarkė, todėl paprašėme mūsų pašnekovių padėti išsirinkti gėles svečiams.
„Patariu nedovanoti įvairių puokščių, apvyniotų siūlais, įdėtų į celofaną ir pan. Geriau padovanokite jauniesiems vienos rūšies ir spalvos kartu sudėtas gėles, – rekomenduoja Agnija. – Daug vienos rūšies gėlių atrodo gana prabangiai ir solidžiai, be to, tai yra labai praktiška: tokias gėles labai paprasta sustatyti į vazas arba butelius ir papuošti vestuvių salę arba kitą šventės vietą. Margaspalvės įmantrios puokštės gali būti ir užmirštos kur nors kampe, nes nesiderins prie bendro salės dekoro.“
„Dažniausiai vestuvių proga yra dovanojamos švelnių spalvų gėlės, – pastebi Julija. – Nepamirštamoji klasika – baltos rožės, kurios atrodo tyrai ir švelniai. Jeigu norisi ko nors šiuolaikiškesnio, padovanokite puokštę iš lauko gėlių arba baltų kardelių, surištų natūraliu pluoštu. Tuo tarpu lelijų geriau nedovanoti – dauguma lelijų rūšių turi stiprų kvapą, kuris patiks toli gražu ne visiems.“