Fotografas Dainius Ščiuka: „Fotografija mano gyvenime užima pirmąją vietą“
Šiais laikais tapti fotografu neatrodo itin sudėtinga – tereikia nusipirkti fotoaparatą ir imti fiksuoti kadrus. Tačiau, nors šiandien šios srities atstovų pasiūla didelė, žinomumu ir užsitarnauta sėkme džiaugiasi vienetai. Vienas jų – jaunas, mados ir reklamos pasaulyje garsus fotografas Dainius Ščiuka. Kokia jo sėkmės paslaptis bei kaip lengvai užfiksuoti dėmesio vertą kadrą, vaikinas atskleidė interviu.
Dainiau, papasakok, kaip prasidėjo tavo kaip fotografo kelias? Kada supratai, kad ši profesija būtent tau?
Kartą eidamas gatve atradau šviesos grožį, kaip ji sklinda, atsispindi ir visaip kitaip žaidžia gatvėje, gamtoje, visur aplink mus. Fotografija atsirado tik po to, kaip priemonė fiksuoti šviesą. Tada atsirado noras fotografuoti, kaip šviesa krenta ant žmogaus ir kuria istoriją apie jį. Taip viskas prieš vienuolika metų ir prasidėjo.
Daugiausia fotografuoji žmones, portretus. Ar tai reiškia, kad kiti žanrai tau ne prie širdies?
Taip, daugiausia fotografuoju žmogų, tai mane labai domina ir ši tema beveik neišsemiama. Šiuo metu, žmogų fotografuoti man įdomiausia. Tačiau tai nereiškia, kad kiti fotografavimo žanrai man ne prie širdies, gali būti, kad ateis noras atrasti ir kitus, aš to neatmetu.
Esi garsus fotografas mados pasaulyje, ne taip seniai sulaukei sėkmės su paroda „Natural Women“. Kokia tavo sėkmės paslaptis? Kaip manai, kokie tavo veiksmai ar savybės atvedė iki to, kur esi dabar?
Aš fotografuoju su didžiule meile ir džiaugsmu, tai yra lengviausias būdas komunikuoti man kaip kūrėjui, fotografui. Kai myli savo veiklą, atiduodi visą save ir savo laiką tam, tada ir rezultatas džiugina mano vidinį kūrėją, žinoma, ir aplinkinius. Tai lyg tobulas vidinių tikslų suderinimas su išorine veikla. Kalbant apie veiksmus ir savybes, sunku kalbėti, o ypač apie savo gerąsias puses. Svarbiausia – užsibrėžti tikslai ir tikslingas judėjimas jų link, žinoma, daug valandų praleista siekiant geriausio rezultato. Stengiuosi mokytis kiekvieną dieną, kuo daugiau sužinoti ir išmokti šioje srityje. Dar yra labai daug ko išmokti.
Kas fotografijoje svarbiau – techninės žinios ir priemonės ar momentinis situacijos, aplinkos ar žmogaus pajautimas?
Nežinodamas technikos ir neturėdamas pakankamo techninių žinių bagažo, negalėsi maksimaliai pajausti aplinkos ir žmogaus, nes galvosi kaip techniškai atlikti darbą, o kai techniškai jautiesi tvirtai ir nereikia dėl to nerimauti, tada gali koncentruotis į fotografuojamą subjektą, aplinką ir šviesą. Tad nė vieno iš šių dėmenų negalima laikyti svarbesniu už kitą.
Kas tau asmeniškai yra fotografija? Ką ji tau reiškia?
Fotografija mano gyvenime užima pirmąją vietą. Kažkada mano mėgstamas fotografas Helmut Newton savo žmonai yra pasakęs, kad jo pirmoji žmona visada bus fotografija. Aš jaučiuosi panašiai, fotografija mano gyvenime man atvėrė labai daug kelių ir daug ko išmokė. Fotografija – tai mano gyvenimas, savirealizacijos būdas, darbas ir hobis.
Fotografija – tavo kasdienis darbas. O ar užsiimi ja laisvu laiku?
Taip, tokie projektai kaip „Natural Women“ yra mano asmeniniai projektai, kuriuos darau savo laisvu laiku. Kai turiu laiko, mėgstu fotografuoti kūrybinius projektus sau, eksperimentuoti su technika, naudoti analoginius procesus.
Ar fotografuodamas savo malonumui taip pat kartu nešiojiesi fotoaparatą ar užtenka telefono?
Su savimi dažnai turiu savo juostinę muilinę, kurią naudoju fiksuoti buitį, gyvenimą aplink, kai keliauju. O dažniausiai laisvalaikiu fotografuoju telefonu, ši priemonė labai patobulino fotografavimą kasdienybėje. Šiuo metu naudoju „Galaxy Note9“, kuris mane maloniai nustebino su savo fotografavimo galimybėmis ir kokybe. Turiu planą atsispausdinti A3 dydžio telefonu darytų nuotraukų seriją, nes, manau, kad jau galima drąsiai naudoti šį telefoną ir spausdintoms fotografijoms.
Ar fotografo darbo kokybė priklauso vien nuo jo įgūdžių, ar didelę reikšmę turi technika?
Žinoma, kad tobulėjanti technika, telefonai, vis mažėjantys fotoaparatai, kurie puikiai fotografuoja ne tik geriausiomis sąlygomis, bet ir tamsoje ar prastomis oro sąlygomis, labai palengvina fotografo darbą ir suteikia platesnes galimybes. Geras fotografas gali ir žvakės šviesoje padaryti puikią nuotrauką, nenaudojant geriausios įrangos. Tobulėjanti technika įpareigoja fotografus daryti geresnes techniškai fotografijas, taigi šis derinys – gera technika ir profesionalus fotografas, yra būtinas, ypač komerciniame darbe. Meninėje fotografijoje techninės savybės nėra prioritetas.
Ar šiais laikais galima susimaišyti, kur nuotrauka daryta telefonu, o kur fotoaparatu?
Žinoma, ypač šiame socialinių tinklų laikotarpyje, kai fotografijas žiūrime mažuose telefonų arba nešiojamų kompiuterių ekranuose. Kartais netgi programiškai pagamintas vaizdas ar išlietas fonas gali atrodyti labai panašiai kaip fotoaparato. Dėl to ir savo fotografiją noriu eksponuoti didesniais formatais nei mums įprasta matyti.
Gal gali pasidalinti keliomis gudrybėmis, kaip neprofesionalui išgauti įspūdingą kadrą telefonu?
Svarbiausia – gera šviesa, gebėti valdyti ekspoziciją – tamsinti ir šviesinti, fokusuoti į subjektą ir daryti lėčiau nei su fotoaparatu.
Ką patartum jauniesiems fotografams? Ką svarbiausia reikia išmokti ar ugdyti, norint tapti sėkmingu?
Rekomenduočiau daug fotografuoti, atsiduoti fotografijai ir kūrybai, domėtis, būti smalsiems. Sako, kad vieną dalyką reikia daryti 10 tūkstančių valandų, kad tai darytum gerai. Linkiu skirti kuo daugiau savo valandų fotografijai ir koncentruotis į šią akimirką, ją stebėti ir fiksuoti.