Fotografė Greta Skaraitienė Šimtmetį pažymėjo savaip: įamžino 100 žinomų žmonių portretų
Idėją surengti 100 portretų parodą „ŽMONĖS Foto“ fotografei Gretai Skaraitienei (47) pakuždėjo netikėtai užplūdusi emocijų banga. Gretos gyvenime niekada netrūko įdomių, gerumu spinduliuojančių žmonių, todėl norėjosi juos įamžinti. „Ne visi herojai žinomi, tačiau visi – ypatingi“, – teigia menininkė, Lietuvos šimtmetį nusprendusi paminėti įamžindama nesuvaidintos akimirkos grožį.
Fotografijos Greta mokėsi baigusi mokyklą, o kai gimė vyriausioji dukra Brigita (21), pasuko į spaudos fotografiją. Dvidešimt metų žiniasklaidoje ne tik suteikė vertingos patirties, bet ir išugdė akies žvitrumą. Visi parodos „100 tikrų žmonių portretų“ herojai užfiksuoti be repeticijų, pozavimo.
„Kai Lietuva pradėjo iškilmingai minėti šimtmetį, vis galvojau, kad ir pati norėčiau jį savaip atšvęsti, tik kurį laiką nežinojau kaip. Mano projektas prasidėjo nuo Daivos Drakickaitės – moters, globojančios likimo nuskriaustus vaikus. Pirmą kartą išgirdusi Daivos pasakojimą, kuris vėliau buvo išspausdintas žurnale „Laimė“, susigraudinau, mane užvaldė stiprios emocijos, o nuspaudus fotoaparato mygtuką atsirado pirmasis portretas. Ši gerumu užkrečianti asmenybė tapo viso projekto ir įkvėpimo šaltiniu.“
Tereikėjo mažo atsitiktinumo, lengvo postūmio ir Greta vieną po kito ėmė įamžinti tuos žmones, kurie jai sukeldavo emocijų. Menininkės portretuose – įvairių specialybių, tautybių veidai: nuo lietuvių aktorių, režisierių, muzikantų iki Holivudo žvaigždžių bei gatvėje sutiktų herojų. Savitas Lietuvos šimtmečio minėjimas ir paroda įtraukė ne tik mūsų kraštiečius – Greta pakilią nuotaiką skleidė ir už gimtinės ribų. Ne vienas užsienyje sutiktas parodos herojus iš fotografės lūpų išgirdo apie jos mylimą šalį, metus besitęsiančią gražią šventę.
„Pamenu, kaip su vyru keliavome po Italiją ir netikėtai gatvėje akį patraukė garbaus amžiaus moteriškė. Rankose ji laikė nediduką šunelį. Atrodė, tas gyvūnas – svarbiausias jos pasaulyje: aprengtas megztiniu, saugiose rankose, su šypseną keliančiu žaisliuku“, – prisimena Greta. Kadangi visuomet kartu keliauja ir fotokamera, menininkė netruko įtikinti italę papozuoti.
Keliose nuotraukose užfiksuoti gyvūnai, bet nuo pradžios iki pabaigos parodos tikslas buvo žmonės. „Pasaulis juk sukasi apie juos – gerus žmonių darbus, mintis, poelgius“, – sako fotomenininkė.
Dizainerio Juozo Statkevičiaus madų šou apsilankiusi „Oskaro“ laureatė, aktorė Helen Mirren taip pat nepraslydo pro Gretos fotoobjektyvą. „Vos tik pamačiau garsią moterį, iš karto pribėgau jos fotografuoti. Mažai kas iš pradžių suprato, kokia didžiulė žvaigždė atvyko į pristatymą. Tačiau, parodžius prideramą dėmesį, Helen Mirren pozavo kaip tikra profesionalė, o nuo jos sklido ta nepaaiškinama energija“, – prisimena Greta.
Buvo ir tokių herojų, kurių portretai taip ir liko fotografės kompiuteryje. Pavyzdžiui, įamžinusi vieną visuomenėje labai gerbiamą ir mėgstamą asmenį, Greta nusprendė to portreto nekabinti savo parodoje. „Nuostabi asmenybė, tačiau man nepatiko vienas populiarus darbas, kurio dalimi tapo“, – atvirauja fotografė ir pataria apsilankius parodoje perskaityti tekstus prie nuotraukų. Šiomis istorijomis autorė paaiškina, kodėl nufotografuoti būtent šie žmonės. „Rengdama „100 tikrų žmonių portretų“ projektą niekada per save nelipau. Galiojo tarsi nerašyta taisyklė, jog fotografuosiu tik tuomet, kai jausiu, kad atėjo reikiamas momentas. Kadangi savo nuotraukomis dalijausi socialiniuose tinkluose, sulaukdavau ir prašymų tapti herojais. Atsisakiau. Tai – labai nuoširdi, atvira paroda, į kurią sudėjau visą savo širdį. Aišku, būtent todėl išvysite visko: nuo žymių žmonių iki mano šeimos narių portretų.“
Paroda vyks kovo 14 – balandžio 30 dienomis Lietuvos teatro ir muzikos muziejuje.