FOTOpasivaikščiojimai su Greta Skaraitiene: aplankykite Stirnių piliakalnį
„ŽMONĖs Foto“ fotografė Greta Skaraitienė kviečią į trečią pasivaikščiojimą po neatrastas Lietuvos vietas. Kviečiame skaityti, pamatyti ir bent kiek įkvėpti pavasario. Šįkart Greta lankosi Stirnių piliakalnyje.
Lietuvos teritorijoje žinomos 856 kalvos, ant kurių stovėjo mūsų protėvių pilys. Visai neseniai atradau Stirnių piliakalnį. Jo atsiradimo įstorija labai įdomi. Ilgą laiką piliakalnį nuo praeivių akių slėpė medžiai. Tik 1995 m. žinomas gamtininkas Ričardas Kazlauskas išaiškino, kad ši įspūdinga kalva – piliakalnis.
Stirnių piliakalnis archeologų kol kas netirtas, bet iš jo gynybinių įtvirtinimų sprendžiama, kad jis įrengtas prieš 1,5 tūkst. metų.
Važiuojant link piliakalnio, abiejose kelio pusėse stovi raudonų plytų vaiduokliai, kurie priverčia pasijausti tarsi Černobylyje, o ne Neries regioniniame parke.
Anksčiau čia buvo reabilitacijos centras, kuriame gydėsi ir žinomas gamtininkas R. Kazlauskas (čia besigydydamas jis ir padėjo atrasti Stirnių piliakalnį).
Visi čia atvykę pirmiausiai turi apsispręsti – pirmiau eiti prie Saidės ir Neries santakos ar patraukti link Stirnių piliakalnio.
Saidės pažintinis pėsčiųjų takas – tikras džiaugsmas akims. Čia per akmenis čiurlena Seidės upelio vanduo, šimtamečiai medžiai linguoja virš galvų, o jų šaknys sukuria slalomus. Čia gali prieiti medinį tiltuką per Seidę, dar kitaip vadinamą Moluvene. Paupyje ir šlaituose gausu šaltinių, todėl prieš tiltelį įrengtas medinių lentelių takelis.
Ties ta vieta, kur į Nerį įsilieja sraunioji Seidė, yra didelis akmenynas – Seidės rėva. Tai viena didžiausių ir klastingiausių Neries rėvų, kuri net ir per didelius šalčius neužšąla. Anais laikais sėlininkai sakydavo: „Jei Saidžius praplauksi – toliau keliausi“.
Užlipus ant piliakalnio, užplūdo džiaugsminga nuotaika. Nuo piliakalnio viršaus atsiveriančiame kraštovaizdyje, kiek aprėpia akys, žaliuoja Neries regioninio parko miškai, kurie yra tikra atgaiva akiai ir sielai.
Štai keli patarimai, kaip gražiau nufotografuoti vandenį:
- Išsirinkite kadrą, kad jame būtų ir judantis objektas (vanduo) ir stabilus (medžiai, akmenys)
- Norint išgauti bėgančio vandens efektą, fotografuokite kuo ilgesniu išlaikymu. Tam reikalingas trikojis. Jei tokio daikto neturite, fotoaparatą dėkite ant stabilaus paviršiaus (suolelio, žemės, medžio).
- Nuotraukoje naudokite vandens atspindžius, mirguliavimą.
- Eksperimentuokite fotografuodami. Ieškokite įvairių rakursų, kampų ir aukščių.
- Papasakokite savo pasivaikščiojimo istoriją nuotraukomis.