„Funky“ solistė Beata Wilkin-Judickienė ėmėsi gražios iniciatyvos: „Nerimą kelia nykstantys kaimai“
Viename iš pačių atokiausių Lietuvos miestelių, Nemunėlio Radviliškyje, grupės „Funky“ solistė Beata Wilkin-Judickienė ir dainininkas Igoris Jarmolenka nemokamu koncertu pradėjo socialinę akciją „Gyvuokit kaimai!“ Jos tikslas – atkreipti dėmesį į Lietuvos regionų problemas, kurios nesprendžiamos dešimtmečiais.
Nemunėlio Radviliškis jau senai nematė tiek žmonių – liepos 11-osios vakarą B.Wilkin ir I.Jarmolenkos koncertą dainų slėnyje stebėjo apie 700 žmonių. Kartu su jais Nemunėlio Radviliškyje pasirodė ir reperis Julian Verdee.
„Koncertuojant Lietuvos regionuose, tenka dažnai lankytis įvairiuose miesteliuose ir kaimuose. Išvykęs iš didžiųjų miestų, atsiduri tarsi kitoje realybėje – keliai neasfaltuoti, kaimeliai neapšviesti, nėra elementarių patogumų – vandentiekio ir nuotekų sistemos, nekalbant apie šildymą. Tačiau didžiausią nerimą kelia tiesiog nykstantys kaimai – jauni žmonės masiškai emigruoja, kadangi provincijoje nemato jokių perspektyvų. Trūksta darbo vietų, praktiškai nėra pramogų. Maža to, daugumoje rajonų savivaldybės, taupydamos lėšas, uždaro nedidelių miestelių bei kaimų bibliotekas, mokyklas, ambulatorijas, tuo pačiu palikdama šias gyvenvietes be ateities“, – sako Beata Wilkin-Judickienė.
Jos nuomone, kaimai gyvuoja tik aktyvių vietos bendruomenių dėka. „Koncerto Nemunėlio Radviliškyje metu įsitikinome, kad Biržų krašte gyvena puikūs žmonės. Nepaisant aibės neišspręstų problemų, jie išliko nuoširdūs, svetingi, geranoriški ir išsaugojo viltį, kad valdininkai atkreips dėmesį į kaimus ir mažus miestelius. Džiaugiamės, kad pavyko atvežti į Nemunėlio Radviliškį daug gerų emocijų ir džiaugsmo. Planuojame socialinę akciją tęsti ir ateityje“, – sakė „Funky“ solistė.
Dainininkas Igoris Jarmolenka pastebėjo, kad daugumą nedidelių Lietuvos miestelių ar kaimų praktiškai neįmanoma pasiekti viešuoju transportu.
„Rajonų priemiestiniai autobusai į gyvenvietes vyksta vos kelis kartus per savaitę. Aš jau nekalbu, kad kai kuriuose rajonuose iki šiol keleivius vežioja sovietų laikus menantys PAZ autobusai. Beje, nuvykti į kaimus asmeniniu transportu taip pat didžiulis iššūkis – keliai su žvyro danga prastai prižiūrimi ir pavasarį, rudenį, žiemą praktiškai nepravažiuojami. Vasarą gali visus dantis išbarstyti, kol pasieksi kelionės tikslą. Prieš Seimo rinkimus kandidatai į parlamentą prabangiais visureigiais važinėja po kaimus. Iš tikrųjų, prieš einant į Seimą, reikėtų jiems kokius penkerius metus pagyventi kaime, tada geriau suprastų paprastų žmonių problemas. Galbūt tada jas spręstų, o negaištų laiko ginčams dėl pliažo sostinėje ar kitoms politinėms rietenoms“, – teigė I.Jarmolenka.
Pasak jo, ypatinga problema Lietuvos kaimų gyventojams tapo lauko tualetų problema. Valstybė nepadeda gyventojams jos spręsti ir šiuolaikiškai sutvarkyti nuotekų sistemas. Vietoj to siunčia į kaimus aplinkos apsaugos inspektorius, kurie masiškai baudžia gyventojus už lauko tualetus. Kaip žinia, Lietuva nevykdo Europos komisijos nuotekų direktyvos reikalavimų. Dauguma miestelių, kur gyvena daugiau nei tūkstantis žmonių, neturi centralizuotos vandentiekio ir nuotekų sistemos. O ką kalbėti apie nedidelius kaimus.