Futbolo žvaigždė Megan Rapinoe JAV laimi apklausose dėl prezidento rinkimų
Futbolininkė Megan Rapinoe (34) – naujoji Amerikos moterų judėjimo diva. Ji kandžiai kritikuoja Donaldą Trumpą, reikalauja tokio pat dydžio atlyginimo už moterų darbą ir... laimi apklausose dėl 2020 metų prezidento rinkimų.
Jie pernelyg arti, kad rimtai įsivaizduotum, jog Ovaliojo kabineto šeimininke galėtų tapti lesbietė sportininkė trumpai kirptais rožiniais plaukais. Bet socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame ji rėžia įkvepiančią kalbą gerbėjų miniai ir bent šiandien visi pametę galvas dėl vienos iš JAV moterų futbolo rinktinės kapitonių.
Liepos pradžioje amerikietės laimėjo pasaulio čempionatą. Nyderlandų atstovėms finale Lione nepadėjo net karaliaus Willemo Alexanderio ir princesių Amalios ir Ariane moralinė parama, o Rapinoe po varžybų tapo daugiau nei žvaigžde.
Tai ketvirtoji tokia Amerikos futbolininkių pergalė, bet būtent šių metų triumfas toks visuotinis. Ir visų dėmesys krypsta į Rapinoe – puikią vidurio gynėją bei krašto puolėją, moterų judėjimo įkvėpėją ir amžiną protestuotoją prieš bet kokią neteisybę.
Megan, čempionate pelniusi „Auksinio kamuolio“ ir „Auksinio futbolo batelio“ apdovanojimus, šiandien – viena geriausių moterų futbolo žaidėjų. O jos aštuonių minučių trukmės kalba Niujorke prieš renginį pasaulio čempionėms pagerbti išties uždegė minią. Ji kalbėjo kaip tikra politikė – arba... nuoširdus žmogus, primenantis, jog mes visi atsakingi už tai, kad pagerintume pasaulį. Mes – tai pirmiausia ji pati ir jos komanda.
Savigalbos stiliaus kalbos skamba pernelyg akivaizdžiai. Bet Rapinoe – nenuobodi oratorė: nesirenka žodžių (stiprių – irgi), šneka laisvai, kaip geriausia draugė, yra mirtinai žavi ir atrodo jokių apribojimų ir autoritetų nevaržomas, principingas žmogus. Dar iki pergalės čempionate ji pareiškė nė už ką nevyksianti į „sukruštus Baltuosius rūmus“ (pridūrė, kad niekas ir nekviestų.) Prezidentas Trumpas savo ruožtu atkirto, kad nedera niekinti valstybės simbolių ir pirma reikia laimėti, o paskui – kalbėti. Megan atsiprašė už žodį sukruštas, bet visuose interviu kartojo, kad nei ji, nei komanda nežengs į Trumpo teritoriją.
Dar niekada pasaulio moterų futbolo čempionate nebuvo tiek LGBT atstovių: varžybose dalyvavo bent 40 netradicinės orientacijos neslepiančių žaidėjų ir trenerių. O kur tos, kurios dėl kokių nors priežasčių apie tai nekalba (pavyzdžiui, šalių, kuriose už homoseksualumą gresia bausmės, atstovės).
Pati Rapinoe dar 2012 metais pasiskelbė „žaidžianti kitoje lygoje“ – nors tiesą apie save suprato dar koledže. Ir išvis tai nebuvo jokia paslaptis: sportininkė ilgai draugavo su kolege iš Australijos Sarah Walsh (36). Tiesa, netrukus po to, kai ši informacija išėjo į viešumą, mylimosios, kartu praleidusios beveik penkerius metus, išsiskyrė. Dar trejus metus Megan susitikinėjo su devyneriais metais vyresne dainininke ir dainų kūrėja Sera Cahoone (43), damos net buvo susižadėjusios, tačiau vestuvės taip ir neįvyko, o 2017-aisiais futbolininkės gyvenime vėl atsirado sportininkė – krepšininkė, „Seattle Storm“ žaidėja Sue Bird (38). Pernai jos tapo pirmąja tos pačios lyties pora, pozavusia „The Body Issue“ – specialiam žurnalo „ESPN The Magazine“ numeriui. O šiemet Megan pakvietė ir „Sports Illustrated“ – tobulą fizinę formą demonstruojanti sportininkė tapo pirmąja homoseksualios orientacijos moterimi, pozavusia „Swimsuit Issue“ – kasmetiniame leidinio priede, skirtame maudymosi kostiumėliams.
Net meilė savo lyties atstovėms Rapinoe – ne asmeninis reikalas. Ji – LGBTQ aktyvistė ir atkakli kovotoja už lygias lyčių teises, stoja prieš moterų futbolo diskriminaciją. Reikalauja, kad abiejų lyčių žaidėjams būtų mokama vienodai ir jie turėtų tokias pačias sąlygas žaisti (šiuo metu moterys beveik visada treniruojasi ir žaidžia stadionuose su dirbtine danga – kas lemia dažnesnes traumas).
Atlyginimų klausimu Rapinoe ir kolegėms pavyko užspeisti į kampą FIFA prezidentą Carlosą Cordero – moterys padavė federaciją į teismą. O kovoti su kuo nors, kaip ir ginti savo vertybes, reikia drąsos. „Protestai visada nemalonu“, – pripažįsta ji. Ir gieda himną klūpodama – kaip 2016 metais, kai palaikė juodaodžio futbolininko Colino Kaepernicko protestą prieš rasinę diskriminaciją. Arba visai tyli, kai komandos draugės gieda, – kaip 2015-aisiais, kai protestavo prieš prezidentą Donaldą Trumpą. Bent šis karas tikrai asmeninis; tai patvirtina ir Megan, kuri yra sakiusi, kad dabartinė administracija įkūnija viską, su kuo ji kovoja. Beje, sportininkė neturi iliuzijų dėl savo galimybių prezidento rinkimuose (nauja apklausa, atlikta demokratams palankios apklausų bendrovės „Public Policy Polling“, parodė, kad dabar už Rapinoe balsuotų 42 procentai rinkėjų, už Trumpą – keturiasdešimt vienas). Ji sako neketinanti dalyvauti rinkimuose – ir be politikos reikalų pakanka.