G.Latvėnaitės patarimai tėvams, kaip suprasti vaiko pasaulį: „Reikia kantrybės ir pasitikėjimo savimi“

Aktorė Gintarė Latvėnaitė / Lauros Vansevičienės ir teatro „Pradžia“ nuotr.
Aktorė Gintarė Latvėnaitė / Lauros Vansevičienės ir teatro „Pradžia“ nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
2021-10-14 11:22
AA

Trijų vaikų mama, aktorė, pedagogė Gintarė Latvėnaitė pasakoja, jog vaiko pasaulis – kupinas pirmų kartų, kuriuos norint teisingai suprasti reikalinga tėvų pagalba. Ne vieną būdą ir priemonę, kuriančią artimą tėvų ir vaikų ryšį, išbandžiusi moteris teigia radusi sau pasiteisinusius metodus, kuriuos šiandien perteikia mažiausiems teatro žiūrovams skirtuose spektakliuose.

Tris vaikus auginanti aktorė Gintarė Latvėnaitė teigia susidurianti su tokiais pačiais tėvystės džiaugsmais ir rūpesčiais, su kokiais susiduria visi tėveliai. Moteris prisipažįsta atsakymų į įvairiausius klausimus, susijusius su vaikų pasauliu, ieškojusi ne vienoje knygoje, išbandžiusi ne vieną metodą, klydusi ir tik tokiu būdu atradusi teisingą kelią į ramų savo šeimos gyvenimą.

„Iš savo pačios patirties žinau, kaip yra nelengva suprasti, ko kūdikis nori, nes jis nemoka kalbėti, nemoka papasakoti. Tačiau tuomet imi ieškoti kitokių būdų, kaip sumažinti tą atskirtį ir nesusišnekėjimą. Daug ką teko išbandyti ir pats įdomiausias dalykas, ką atradau, jog galima jau su 6 mėnesių kūdikiu pradėti kalbėtis savo šeimoje sukurta ženklų kalba: tam tikrais tik jums suprantamais ženklais, reiškiančiais svarbiausius dalykus, kaip norą valgyti, gerti ar miegoti. Yra atlikti dideli pasauliniai tyrimai, įrodantys, kad taip vaikas greičiau ima bendrauti, greičiau pradeda kalbėti, o iki tol – tėvams tampa lengviau suprasti, ko vaikas nori“, – teigia G.Latvėnaitė.

Gintarė Latvėnaitė

Pedagoginę patirtį turinti aktorė pasakoja, jog vienas pagrindinių elementų, siekiant sukurti tvirtą ryšį su vaiku, yra bendravimas. Net ir nuo pačių mažiausių dienų savo minčių dar raiškiai išreikšti nemokantis kūdikis jau puikiai supranta jį supantį pasaulį, todėl tėvams tereikia apsišarvuoti kantrybe ir nuolatos šnekėtis su savo vaiku.

„Mažas vaikas nekalba ir atrodo, jog kalbant su juo, jis tavęs nesupranta. Tačiau realiai vaikai supranta viską ir su jais reikia kalbėtis. Jeigu yra pati pirmoji kelionė į teatrą, tai reikia apie tai kalbėti dvi savaites prieš. Tuomet turėsime mažiau įtampos, mažiau nežinojimo, nes vaikas jau žinos, kad eis į teatrą, kuriame bus viskas kitaip nei namuose. Šitokį metodą ne tik perskaičiau, bet ir pati išbandžiau augindama savo vaikus ir tai tikrai veikia“, – teigia aktorė.

Gintarė Latvėnaitė / Lauros Vansevičienės ir teatro „Pradžia“ nuotr.

Pasak G.Latvėnaitės, vaikų ir tėvų ryšį sutvirtinti padeda ir mažiausiems teatro žiūrovams skirti spektakliai. Improvizacijos teatro „Kitas kampas“ namuose aktorė kviečia į kūrybos, muzikos, šokių bei pasakų kupiną užsiėmimą „Vaikystės kambarėliai“, skirtą 1-3 metų vaikučiams.

„Yra labai daug skeptikų, galvojančių, ką mažas vaikas gali veikti ir suprasti tokiuose užsiėmimuose. Tačiau juk pirmuosius garsus jau girdime dar būdami mamos pilve. Mažiausieji teatro žiūrovai puikiai viską supranta, tik jie dar nemoka to išreikšti, nemoka pasakyti. Šis užsiėmimas ir yra apie tuos skirtingus vaikystės kambarėlius, kur viename jų gyvena muzika, kitame – šokiai, trečiame – spalvos, ketvirtame – daiktai, kuriuos galima paliesti ar net paragauti“, – pasakoja spektaklio vaikams autorė.

Aktorė prisipažįsta, jog reikėjo nemažai kantrybės, kol rado tinkamą būdą į savo pačios vaikų pasaulį, todėl puikiai supranta tuos tėvus, kuriems šių paieškų kelyje ima stigti pasitikėjimo savimi. Vis tik Gintarė primena, jog bandant suprasti vaiko pasaulį, kartais reikia į viską pažvelgti vaiko akimis, pabandyti viską gyvenime priimti kaip pirmą kartą ir nepamesti balanso tarp artimo kontakto bei būtinos kontrolės.

Gintarė Latvėnaitė / Asmeninio albumo nuotr.

„Vaiko pasaulyje yra daug skirtingų kambarėlių, daug skirtingų durų, daug skirtingų raktelių, todėl reikia turėti kantrybę ir ramybę. Kartais vienas raktelis tinka, kartais netinka, kartais reikia pas raktininką nunešti, kuris pataiso ir durelės atsidaro. Svarbu atsiminti, kad vaikams nėra paprasta, jiems viskas yra pirmas kartas, todėl tėveliai turėtų nepamesti kantrybės, ramybės ir pasitikėjimo savimi. Greta to turi išlikti ir po lygiai pasiskirstęs šiltas kontaktas, bet tuo pačiu ir rami, pasitikinti kontrolė“, – patarimu dalinasi aktorė.

Artimiausi G.Latvėnaitės užsiėmimai vaikams ir visai šeimai „Vaikystės kambarėliai“ improvizacijos teatro „Kitas kampas“ kavinėje-bare Malūnų g. 4, Vilniuje, spalio 17 ir 24 d.

Aktorė Gintarė Latvėnaitė (8 nuotr.)
+2