Prodiuseris, kompozitorius Gediminas Zujus per Onines sukvietė bendraminčius į Rumšiškes, Lietuvos liaudies buities muziejų. Čia visus pakerėjo naujas išeivijos jaunimo sukurtas miuziklas „Legenda apie...“, kuriame netikėtai nuskambėjo originalios aranžuotės lietuvių liaudies motyvais. Vakaro pabaigoje žiūrovai sulaukė siurprizo – G.Zujaus mokiniai pristatė kompozitoriaus kūrybos dainą, kurioje įprasminta viltis, reiškiamas tikėjimas ateitimi.
Pilnutėlė salė, ašaros akyse, dalinimasis patirtimi, bendraminčiai ir įvairių menų sintezė. Tai septynioliktą kartą G.Zujaus iniciatyva Lietuvoje susitiko jaunimas iš viso pasaulio. Šiemet vykstančioje kūrybinėje jaunimo stovykloje vokalo, šokio ir vaidybos įgūdžius lavino lietuviškų šaknų turintys atlikėjai iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Latvijos, Norvegijos, Prancūzijos, Malio, Airijos, Lenkijos ir Lietuvos.
„Šioje užsienio lietuvių lituanistinio ugdymo stovykloje pasitelkiame meninės raiškos priemones, o jas grindžiame lietuvių liaudies kūryba, tuo įprasmindami mūsų paveldą, tradicijas ir kalbą. Mūsų dalyviai yra beveik visi gimę svetur, taigi jiems ypač svarbu rasti jungtį, kuri padėtų nenutolti“, – pasakoja G.Zujus.
Užsienio lietuviai grįžta pasisemti patirties
Stovykla po truputį auga iš šiemet vietoje 16 dalyvių susirinko 22. Didelė dalis į Lietuvos liaudies buities muziejų semtis atvyksta jau ne pirmą kartą.
„Jie čia augo, tobulėjo, suaugo, ir po pertraukos vėl grįžo. Beveik visi dalyviai. Todėl Lietuva galės džiaugtis ir girtis jau subrendusiais kūrėjais, atlikėjais, kurių laukia išbandymai aukštosiose mokyklose ir pasaulinėse scenose“, – teigia kompozitorius G.Zujus.
Docentas G.Zujus – ne tik muzikos autorius ir prodiuseris, bet ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) bei Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos dėstytojas, tarptautinės „Scenos ir estetikos mokyklos“, pirmosios privačios profesionalios garso įrašų studijos Lietuvoje įkūrėjas, Vytauto Kernagio pakrikštytas „Geležiniu Gediminu“.
G.Zujus kartu su išeivijos lietuvių jaunimu miuziklus kuria nuo 2007 metų „Scenos ir estetikos mokyklos“ stovyklose. Iš viso nuo mokyklos įkūrimo stovyklose ir savo talentą lavino virš tūkstančio jaunuolių iš daugiau nei 20 šalių, dalis prisijungė per nuotolį. Šiemet draugystės tiltus tarp jaunų bei kūrybingų lietuvių čia ir užsienyje tiesė 16 jaunuolių iš 6 šalių.
Tikėjimas ateitimi
Stovyklą vainikavo folk-miuziklo premjera „LEGENDA APIE...“ premjera. Pasak G.Zujaus, miuziklas šiemet labiau filosofinis, nemažai scenų skirtų pamąstymui. Nors siužetas – tipinė pasaka, bet kūrėjai stengėsi užuominomis atskleisti žiūrovui, leisti jam pačiam susikurti, apie ką ta ,,Legenda..."
„Esam čia ir dabar, tai, ką darai, mintys yra dabartinėje pasaulio ir artimųjų kaimynų kontekste“, – apie per Onines nuskambėjusį kūrinį pasakoja G.Zujus.
Miuzikle skambėjo originalios aranžuotės lietuvių liaudies motyvais, o vakaro pabaigoje visų laukė netikėtumas – G.Zujaus sukurta daina „Aš tikiu“. Ją lietuviškai ir angliškai atliko stovyklos auklėtiniai.
„Šioje dainoje savo naivumu stengiamės per vaikus padėti ,,dėdėms“ – pasaulio galingiesiems priimti ryžtingesnius ir greitesnius sprendimus, kurie leistų greičiau ateiti šviesai, nes tamsa užsitęsė. Tuo pačiu, manau, visi tikime, o tą ir dainuojame, kad po nakties visada ateina rytas. Esame nemažų išbandymų etape, visame begaliniame informacijos sraute turime likti ramūs ir konstruktyvūs, būti labai vieningi, palaikyti vieni kitus ir tiesiog mylėti šviesą. ,,Turime širdyse didžiulę galią...“ Tikime, kad šiuo miuziklu įnešėme į mūsų širdeles dar vieną krislelį tikėjimo ir šilumos“, – kalba G.Zujus.
Premjerą stebėjo ir pilnutėlis Klojimo teatras, ir socialinių tinklų gerbėjai.
Miuziklą režisavo Oskaro Koršunovo kurso LMTA absolventas Deivydas Valenta, kuris daugelį metų buvo stovyklos dalyvis. Jam talkino Eimunto Nekrošiaus mokinė, režisierė Kotryna Siaurusaitytė, renginių režisierė Jurga Gailiūtė (prof. A.Savickaitės klasė) ir Dominyka Vosyliūtė.
Miuziklo „Legenda apie...“ atlikėjais tapo Emilija Balsevičiūtė, Milda Baltušnikaitė, Rytis Chodosevičius, Gabrielė Damarackaitė, Lukas Labanok, Kamilė Liubytė, Roberto Moonsam, Luknė Pajuodytė, Arija Stančiauskas, Ąžuolas Stančiauskas, Otilija Toločkaitė, Erikas Vaitkus, Kamilė Vaitkutė, Gintarė Vektoriūtė, Kleopatra Bruno, Adrijus Kvederavičius, Ieva Fernandez De Marcos Alytaitė, Laurynas Lamsodis, Kipras Diawara, Mangirdas Vektorius, Rimas Rekus, Marija Raimonda Liubšytė.
Akiratyje – akademinė muzika
G.Zujaus teigimu, jo kūryba pastaraisiais metais krypsta link akademinės muzikos. Santykis su ja, kompozitoriaus teigimu, prasidėjo dar Čikagoje, kuomet buvo pristatytas kūrinys ,,Trance4notes”.
„Šis kūrinys sulaukė pasisekimo. Vėliau jis buvo atliktas su kameriniu orkestru, varpais, skambėjo Filharmonijoje Vasario 16 koncerte su vargonais, 2 chorais ir trigubu simfoniniu orkestru. Tai mane įkvėpė ir pastūmėjo parašyti dar tokio žanro, akademinės muzikos kūrinių“, – pasakoja jis.
Tiesa, prodiuseris pabrėžia, kad daugybė veiklų vis neleidžia jam pasinerti į šią sritį, tačiau jau visai greitai iš G.Zujaus galima bus išgirsti žinių apie naujus projektus.
„Stengsiuosi susikoncentruoti ir fokusuotis ties akademine muzika. Esu jau pradėjęs porą kūrinių, tad greitu metu galima tikėtis naujienų“, – anonsuoja G.Zujus.