Gabrielė ir Gintarė – apie homofobišką lietuvių elgesį: gatvėje nusispjauna, internete blokuoja įrašus
Merginų pora, studentės bei modeliai Gabrielė Kaveckaitė (21) ir Gintarė Barpšytė (21) nevengia viešai rodyti savo jausmų ir meilės viena kitai. Tiesa, dėl to joms tenka susidurti su patyčiomis ne tik gatvėje, bet ir socialiniuose tinkluose. Visai nesenai merginų įamžintas bučinys buvo pašalintas iš „TikTok“ paskyros dėl daugelio lietuvių homofobiško požiūrio ir neigiamų reakcijų.
Gabrielė ir Gintarė pasakoja, kad jas sujungė jų meilė podiumui – merginos susipažino „Salanida“ drabužių kolekcijos pristatymo metu. Nors iš pradžių jos tapo tik draugėmis, visai netrukus atsiskleidė ir tikrieji jų jausmai. „Iš draugių tapti pora nebuvo sunku, nes niekada tik jomis ir nebuvome. Gintarei pasakiau, jog ji man patinka jau po pirmo mūsų realaus laiko praleidimo kartu“, – sako Gabrielė.
Nors merginos džiaugiasi meile viena kitai, joms tenka susidurti ir su nemalonia homoseksualų kasdienybe Lietuvoje. Apie tai, kokias realias bei virtualias patyčias tenka išgyventi, merginos pasakojo portalui Žmonės.lt.
Kaip į jūsų draugystę nuo pat pradžių reagavo aplinkiniai?
Gabrielė: Draugai apie mano ir Gintarės orientaciją jau žinojo, tad jiems nebuvo sunku patikėti mūsų draugyste. Iš jų kaip tik susilaukėme daug palaikymo, o ir kiti aplinkiniai taip pat nebuvo skeptiški. Mums pasisekė, kadangi jokių piktų komentarų iš pažįstamų nesulaukėme.
Gintarė: Mano atveju buvo šiek tiek sunkiau, nerimavau, kaip į mano santykius reaguos pažįstami, nauji draugai ar tiesiog gatvėje praeinantys žmonės, bet su laiku supratau, kad pati jausiuosi geriau, žinodama, kad būnu savimi. Atėjus šiam suvokimui – visos baimės išnyko (šypsosi).
Esate modeliai, tad tikriausiai teko daug keliauti aplink pasaulį. Galbūt tai kažkiek prisidėjo prie jūsų drąsos nebijoti rodyti savo jausmų?
Gabrielė: Negalėčiau sutikti, kad keliavimas po kitas šalis prisidėjo prie drąsos atskleisti savo orientaciją. Niekada nebijojau parodyti to, ką jaučiu, paprasčiausiai nematau prasmės to slėpti.
Gintarė: Manau, kad kelionės man padėjo nebijoti priimti tikrosios savęs, nes pamačiau, kad pasaulis labai spalvotas ir skirtingas, o laimingas jame jausiesi tik būdamas savimi, o ne mąstydamas apie tai, kaip įtikti kitiems.
Ar keliaudamos pastebėjote skirtumus tarp Lietuvos ir kitų šalių? Jautėtės laisviau, saugiau?
Gintarė: Keliaujant po užsienio šalis netenka susidurti su pagiežingais žvilgsniais, einant gatve susikibus rankomis – niekas neapšaukia, nenusispjauna. Deja, Lietuvoje su tuo susidurti teko. Žinoma, negalime sakyti, kad visos šalys yra tolerantiškos, išskyrus Lietuvą. Taip pat negalime sakyti, kad Lietuva visiškai netolerantiška, nes čia tikrai yra palaikančių ir pozityvių žmonių, tiesiog Lietuvoje su neigiamomis reakcijomis susidurti tenka dažniau.
Gabrielė: Puikiai atsimenu, kai lankėmės Šveicarijoje. Šalis pakerėjo ne tik savo nuostabiais gamtos vaizdais, bet ir tolerantiškumu LGBT bendruomenei. Keliavome ten kelios dienos po kasmetinio „Zurich Pride“ festivalio, tad matant vis dar po visą miestą iškabintas LGBT vėliavas, jautėmės ypač laisvai ir saugiai.
Visai neseniai vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas jūsų bučinys, buvo pašalintas iš „TikTok“ platformos dėl neva netinkamo turinio. Kaip reagavote į tai?
Gabrielė: Nusiminiau, bet ne dėl to, jog kažkam nepatiko mano keltas turinys, o dėl to, kad prarandu teisę kelti tai, ką noriu, kas man patinka ir prie ko aš praleidžiu daug laiko ir pastangų. Juolab, kai paprastas užfiksuotas bučinys iš tiesų visiškai nepažeidžia jokių vartotojų teisių. Tiesa, paliūdėjau kelias minutes ir įkėliau tą patį vaizdo įrašą vėl, tik šįkart į savo Instagram paskyrą (šypsosi).
Kaip manote, jei tokiu vaizdo įrašu būtų pasidalinta kitoje šalyje – jo likimas būtų toks pats?
Gintarė: Tokiu panašiu mūsų vaizdo įrašu kartą pasidalijo užsienio Instagram paskyra @universeloveislove. Šiai dienai šis vaizdo įrašas turi 2 milijonus peržiūrų ir surinko 341 tūkstančius „like“ paspaudimų, bei daugybę teigiamų komentarų. Tad palyginus mano ir Gabrielės kurtą vaizdo įrašą, kuris spėjo surinkti 100 tūkstančių peržiūrų Lietuvos rinkoje ir buvo išimtas dėl neva netinkamo turinio, galime daryti išvadas, jog pasidalijus tokiu vaizdo įrašu kitoje šalyje, tikriausiai, jo likimas būtų kitoks...
Ar dažnai sulaukiate neigiamų komentarų, ypatingai socialiuose tinkluose, kuomet nebijote viešinti savo meilės viena kitai?
Gabrielė: Neigiamų komentarų visada buvo, bet į tai stengiamės nereaguoti, o homofobiškus komentarus rašančius žmones paprasčiausiai blokuojame.
Nuo pat mažų dienų vaikai turėtų būti mokomi toleruoti žmones, nesvarbu, kokia jų orientacija.
Kaip manote, kodėl lietuviai vis dar nepasižymi tolerancija LGBT bendruomenei?
Gintarė: Galbūt neigiamas požiūris yra užsilikęs iš senosios kartos. Paimsime savo senelius ir tėvus, kaip pavyzdį. Jiems nėra suvokiama, kad egzistuoja kitokia, nei moters ir vyro santuoka, kad žmones gali fiziškai traukti tos pačios lyties atstovai. Manau, kad gimę mes su savimi neatsinešame netolerancijos, to išmoko mūsų aplinka, kuri neretu atveju Lietuvoje yra homofobiška.
Kaip manote, kokių priemonių reiktų imtis, kad mūsų visuomenė taptų tolerantiškesnė, sąmoningesnė?
Gabrielė: Manau, kad visa paslaptis yra edukacijoje. Lietuvos mokyklose visiškai nėra užsiminama apie LGBT+ bendruomenę, tos pačios lyties žmonių santuoką bei šeimas, nešnekama apie homofobiją, bifobiją, transfobiją. Pradėjus šviesti vaikus apie juos supantį pasaulį, jiems suaugus ir subrendus tai neatrodytų taip keista ir nenormalu. Nuo pat mažų dienų vaikai turėtų būti mokomi toleruoti žmones, nesvarbu, kokia jų orientacija. Juk tai žmogaus, kaip asmenybės, visiškai nepakeičia.
Savo ateitį dabartinėje situacijoje matote Lietuvoje, ar visgi planuojate bendrą gyvenimą kurti svetur?
Gintarė: Dabartinė netolerancija Lietuvoje mūsų tikrai netraukia. Pasvajojame ir apie šeimos kūrimą, santuoką. Kurdamos ateitį čia, atsižvelgiant į dabartinę padėtį, pasirašytume savo vaikams patyčių nuosprendį, taip pat kiltų nemažai problemų norint susituokti, o ir atlyginimai svetur labiau traukia. Tad savo ateitį kol kas matome tik užsienyje...
Daugiau Gabrielės Kaveckaitės ir Gintarės Barpšytės bendrų akimirkų rasite jų socialiniuose tinkluose: @_liute ir @qintaruliss.