Garsiausias pasaulio šykštuolis – IKEA įkūrėjas Ingvaras Kampradas
„Šykštumas prasideda tada, kai baigiasi skurdas“, – pasakė garsus prancūzų rašytojas Honoré de Balzacas. Santaupos suteikia saugumo ir stabilumo pojūtį, tačiau, kai pinigai tampa garbinimo objektu, gaila net sudilusio skatiko...
„Kuo daugiau žmogus turi pinigų, tuo mažiau nori dalytis“, – įsitikinęs Kalifornijos universiteto (JAV) dr. Paulas Piffas. Paradoksas, tačiau turtingiausi pasaulio žmonės nėra išlaidūs. Tarp milijardierių pasitaiko asmenybių, stebinančių akibrokštais. Nors ir sėdi ant pinigų maišo, jie jaučiasi nelaimingi leisdami santaupas.
Švedijos baldų koncerno „Ikea“ įkūrėjas ir savininkas Ingvaras Kampradas vadinamas didžiausiu kada nors žinomu šykštuoliu. Nors jo bendrovė valdo daugiau kaip 190 parduotuvių 30-yje pasaulio šalių, o kompanijoje pluša daugiau kaip 85 tūkst. darbuotojų, vienas turtingiausių planetos žmonių stebina kuklumu ir taupumu.
„Aš, kaip vadovas, turiu rodyti pavyzdį. Be to, esu paprastas žmogus, kaip ir mano klientai“, – kartą pasakė vyras.
Apie turtuolio keistenybes sklando įvairiausios legendos. Pasakojama, kad I.Kamprado darbo kabinetas buvo apstatytas ne pirmos jaunystės baldais, tikrai ne tokiais, kokie puikuojasi „Ikea“ kataloguose.
Vyras važinėjosi parūdijusiu „Volvo“ automobiliu, nevengė naudotis ir viešuoju transportu, o taksi paslaugos buvo tabu. „Ikea“ savininkas iki šiol skraido tik ekonomine klase, apsistoja trijų žvaigždučių viešbučiuose, o per švediškus pusryčius valgo tiek, kiek telpa, kad nereikėtų pietauti.
I.Kampradas visiems prieš akis mosikuoja pensininko pažymėjimu ir reikalauja jam priklausančių nuolaidų. Dėl pirkinių kainos jis derėdavosi net savo tinklo parduotuvėse. Apvali I.Kamprado sąskaita banke leidžia jam įsigyti prabangius ir komfortiškus namus, tačiau šykštuolis glaudžiasi senoje kaimo sodyboje Šveicarijoje.
Kalbama, kad šią šalį švedas pasirinko dėl palankios mokesčių sistemos. Pinigus į nagą suspaudęs turtuolis neišlaidauja ir aprangai. Ne paslaptis, kad 89-erių vyras garderobą atnaujina labai retai ir apsiperka tik per išpardavimą.
Plačiau apie priklausomybę nuo pinigų skaitykite 48-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!