Garsios „1000 moterų projekto“ ambasadorės palietė skaudulį: „Nemažai daliai tenka šis gyvenimo išbandymas“

Lietuvoje yra daugiau nei 40 000 vienišų mamų. Beveik 60 proc. jų, negavusios papildomos pagalbos iš valstybės, gyventų skurdo rizikoje. Daugeliui trūksta ne tik finansinių galimybių, bet ir pasitikėjimo bei paramos, kad galėtų atsitiesti. „WoW University“ pakvietė žinomas moteris prisidėti prie kilnios „1000 moterų projekto“ idėjos ir drauge keisti vienišų mamų likimus.
Projekto ambasadorėmis tapo visas būrys žinomų moterų, tarp kurių ir Jurga Šeduikytė, Viktorija Macijauskienė, Medeina Andriulienė, Liucina Rimgailė, Agnė Grigaliūnienė, Daiva Žeimytė, Ieva Mackevičienė, Jurgita Jurkutė, Vaiva Rykštaitė, Liucina Rimgailė ir daugelis kitų. Visos jos šioje veikloje mato didžiulę prasmę.
Garsiai kalbėti apie sunkumus yra stiprybė
Sertifikuota integralios sveikatos mentorė ir funkcinės mitybos specialistė Viktorija Macijauskienė, vos išgirdusi apie „1000 moterų projektą“, nedvejodama nusprendė paskirti jam laiko savo užimtoje dienotvarkėje.
„Pati auginu tris vaikus ir suprantu, kaip sudėtinga būtų tai daryti vienai. Deja, nemažai daliai moterų tenka susidurti su šiuo gyvenimo išbandymu. Tokiais atvejais labai svarbus tampa palaikymas iš šalies, padrąsinimas, tam tikrų resursų suteikimas ir įgalinimas veikti“, – sako projekto ambasadorė.
V.Macijauskienė pabrėžia, kad garsiai kalbėti apie problemas yra tam tikra stiprybė, pirmasis žingsnis, ieškant pagalbos ir reikalingų įrankių.
„Norisi priminti sudėtingose situacijose atsidūrusioms moterims, kad kiekvienas žmogus pats turi labai daug galios, kaip savo gyvenimo kūrėjas. Net beviltiškiausiose situacijose yra šviesa tunelio gale, tik galbūt kartais reikalinga pagalbos ranka, kurią galime ištiesti visi. Kuo daugiau mūsų susiburia, tuo ta pagalba reikšmingesnė, didesnė. Užauginti žmogų reikia ne tik finansinių, bet ir vidinių resursų. Manau, kad į šią problemą turėtume žiūrėti plačiau, kaip į visuomeninę atsakomybę. Visų bendras siekis turėtų būti užauginti savimi pasitikinčias asmenybes, kurios prisidės prie bendros gerovės. Viskas prasideda nuo mamų, todėl turime jas padrąsinti, palaikyti, įgalinti žodžiais ir veiksmais“, – mintimis dalijasi žinoma moteris.
Kuo laimingesnė moteris – tuo sveikesnė visuomenė
Komunikacijos specialistė, knygų autorė ir nuomonės formuotoja Medeina Andriulienė pasakoja socialiniuose tinkluose vis dar sulaukianti komentarų, kuriuose vyrai skundžiasi, kad „dėl moterų šovinizmo jie atsidūrė priespaudoje“.
„Iš tiesų, reikėtų bent tūkstančio metų feminizmo, kad svarstyklės nors kiek išsilygintų. Moterys patiria beprotiškai didelį psichologinį ir fizinį krūvį net gyvendamos normaliomis sąlygomis namuose, nes didžioji buities darbų dalis tenka joms. Ką jau kalbėti apie sudėtingose situacijose esančias vienišas mamas. Stebuklas, kaip jos geba tiek padaryti, – sako pašnekovė. – Realybė tokia, kad gilinantis į bet kokią sritį, matyti, jog mergaitės (vėliau moterys) negauna tų pačių sąlygų ir įrankių. Būtent todėl labai svarbu palaikyti moteris, padėti joms pamatyti, kad jos gali daugiau, kad tiems dalykams, kurie atrodo neįveikiami, tereikia įrankių, kurių galbūt niekas nepasiūlė ir nesuteikė.“
Pasak M.Andriulienės, moterų įgalinimas yra reikšmingas ne tik joms asmeniškai.
„Kalbėdami apie modernią visuomenę, norime matyti kuo daugiau jos pilnaverčių narių, gebančių prisidėti prie ekonomikos, šalies gerovės. Kuo moterys jausis labiau galinčios, gebančios, tuo jos bus laimingesnės. O kuo laimingesnė moteris – tuo sveikesnė visuomenė.“
Moterys vis dar neišsilaisvina iš tam tikrų rėmų
Kalbėdama apie moterų įgalinimą, M.Andriulienė labiausiai akcentuoja išsilavinimą.
„Moterys vis dar save mato labai ribotai, pavyzdžiui, mano, kad finansai, matematika, fizika yra „ne joms“. Labai dažnai atsakomybės perduodamos kitiems („aš netvarkysiu šeimos finansų“, „neįsuksiu lemputės“ ir pan.). Visuomenė vis dar linkusi skirstyti profesijas ir darbus į vyriškus bei moteriškus. Deja, nuo mažens mergaitės auginamos kitaip nei berniukai, jos neišmokomos „vyriškų darbų“ – skaldyti malkų, pakeisti lemputę, dirbti kompiuteriu ir kt. Vėliau per gyvenimą jos keliauja ieškodamos į ką galėtų atsiremti.
Mano nuomone, svarbiausias yra visapusis mergaičių ugdymas, kad jos suvoktų, jog gali išmokti ir padaryti absoliučiai bet ką. Tėvų užduotis turėtų būti suteikti vaikams visus įmanomus įrankius, kad ateityje jis galėtų pasirinkti, ką nori daryti, o ne apriboti kažkokiu nustatytu įrankių komplektuku. Kalbant apie jau suaugusias moteris, labai svarbu skatinti jas nebijoti būti atsakingomis už savo gyvenimą. Ne tik sakyti gražius lozungus „tu gali“, bet mentoriaujant suteikti joms techninius įrankius bei diegti gebėjimus, kurie yra būtini jų sėkmei“, – įsitikinusi pašnekovė.
Vienišoms mamoms reikia palaikymo
Dainininkė, TV laidų vedėja ir knygų autorė Jurga Šeduikytė prie „1000 moterų projekto“ prisijungė norėdama suteikti reikalingą paramą vienišoms mamoms. „Iš patirties žinau, koks sudėtingas etapas, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių byra šeima ir iš esmės keiti gyvenimą. Pradžioje man buvo labai sudėtinga, nors ir turėjau palaikymą iš kitų žmonių.
Tai labai sunkus etapas, kuriame reikia pagalbos, palaikančio žmogaus, kuris būtų šalia ir profesionaliai įrodytų, kad ir toliau tu gali pasitikėti savo jėgomis, – kalba projekto ambasadorė. – O jei dar socialinės aplinkybės sudėtingesnės, jei moteris neturi aukštojo išsilavinimo, gyvena mažame miestelyje – dar sunkiau neprisileisti minčių, kad likus vienai su vaikais padėtis tampa beviltiška. Būtent todėl norėjau prisidėti prie projekto ir būti parama sunkiame etape atsidūrusiai vienišai mamai.“
Prisidėti galime kiekvienas
Lietuvoje daugiau nei 40 000 moterų, kurioms tenka pagrindinė atsakomybė auginti vaikus. Beveik 60 % jų, negavusios papildomos pagalbos iš valstybės, gyventų skurdo rizikoje. Miestuose daugiau nei 70 proc. moterų pačios uždirba pajamas, kaimo vietovėse situacija kur kas sudėtingesnė – beveik trečdalis moterų gyvena iš pašalpų, nes neturi galimybės dirbti ar užsidirbti daugiau. Didžiausia skurdo rizika kyla moterims, neturinčioms aukštojo išsilavinimo ir gyvenančioms ne didžiuosiuose miestuose.
Ypač sunkioje padėtyje atsiduria moterys, kurios po motinystės pertraukos bando grįžti į darbo rinką: jos susiduria su pasikeitusiais darbo rinkos reikalavimais, ribotomis galimybėmis įsidarbinti, o dažnai – ir su pasitikėjimo savimi stoka. Daugeliui trūksta ne tik finansinių galimybių, bet ir pasitikėjimo bei paramos, kad galėtų atsitiesti.
Specialiai šiam projektui buvo sukurta unikali metodika, padėsianti visapusiškai sustiprinti ir įgalinti moteris sugrįžti į darbo rinką bei pagerinti savo finansinę gerovę. Iniciatyvos metu darbo rinkos ekspertai nemokamai suteiks mentorystę ir žinių 1000 mamų. Moterys dalyvaus asmeninės ir grupinės mentorystės programose, psichologinei sveikatai bei emociniam atsparumui didinti skirtose paskaitose, profesinio orientavimo ir pasiruošimo darbo rinkai dirbtuvėse.
Projekto metu bus siekiama, kad moterys taptų stipresnės, drąsesnės ir pasiruošusios naujam gyvenimo bei karjeros etapui. Projekto tikslas – suteikti ilgalaikius įrankius, padedančius moterims kurti tvarų finansinį pagrindą ir ugdyti emocinį atsparumą. Tokiu būdu užtikrinama ne tik jų, bet ir vaikų gerovė – šiandien ir ateityje.
Svarbu paminėti, kad kiekvienas – tiek verslo organizacija, tiek fizinis asmuo gali prisidėti prie šio projekto tiek palaikydami morališkai, tiek paremdami finansiškai. Siekiant padėti moterims, svarbus kiekvienas euras.