Garsūs Lietuvos ir užsienio žmonės apie emocinę sveikatą – be gėdos ir baimės

Filmo „Išgyventi vasarą“ užkulisių nuotraukos/Vismantės Ruzgaitės nuotr.
Filmo „Išgyventi vasarą“ užkulisių nuotraukos/Vismantės Ruzgaitės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Jau spėję pamatyti Marijos Kavtaradzės debiutinį filmą „Išgyventi vasarą“ skuba dalintis ir savo asmenine patirtimi, susijusia su emocine sveikata. Visi pabrėžia, kad visuomenėje vis dar apstu įvairių mitų, kuriuos griauti padeda domėjimasis, kalbėjimasis vieniems su kitais ir tokia menininkų kūryba, kaip šis filmas. Atviriau apie savo emocinę sveikatą pastaraisiais metais prabyla ir daugybė pasaulio įžymybių.

Laikas keisti požiūrį

Scenaristas, komikas Olegas Šurajevas teigia, kad filmas jį sužavėjo tuo, jog jis profesionalus, estetiškai vizualus, įtraukiantis ir kupinas gerų juodo humoro elementų. „Aš net pavydžiu truputį, kad ne aš parašiau tuos juokelius“, – po filmo seanso sakė Olegas. Pasak jo, šis filmas prisidės prie tylos mažinimo apie įvairią emocinę žmonių sveikatą. „Informacijos visuomenėje šia tema mažoka. Man atrodo, kad domėjimasis prasideda nuo kalbėjimo atvirai, po to seka visuomenės ir savęs paties informavimas. Prie to prisideda kinas, kultūra, humoras“, – sako O. Šurajevas.

Filmo „Išgyventi vasarą“ užkulisių nuotraukos/Vismantės Ruzgaitės nuotr.
Filmo „Išgyventi vasarą“ užkulisių nuotraukos/Vismantės Ruzgaitės nuotr.

Atvirai apie savo asmeninę patirtį kalbantis aktorius Marius Repšys pabrėžia, kad visuomenėje vis dar apstu įvairių mitų, susijusių su psichikos ligomis.

„Žmonės, susidūrę su šiomis problemomis gyvena, save realizuoja, jie puikiai gali jaustis visuomenėje. Šiais laikais yra labai daug gydymo būdų ir apie tai reikia kalbėti garsiai ir nebijoti. Psichinės ligos yra lygiavertės su visais kitais negalavimais, kaip pavyzdžiui cukrinis diabetas. Mes neturime jų bijoti ir turime apie tai kalbėti. Labai džiaugiuosi, kad toks filmas buvo sukurtas“, – teigia Marius.

Aktorė Aistė Diržiūtė aktyviai prisideda prie įvairių visuomeninių judėjimų, palaikančių kovą su įvairiais stereotipais, patyčiomis, stigmomis. Palaikydama ir M. Kavtaradzės filmo temą, ji taip pat atkreipia dėmesį ir į jos režisūrinį darbo stiprumą, gebėjimą sukurti tikrus, žmogiškus personažus bei vizualiai estetišką filmo aplinką: „Prisidėsiu prie visų kartojančių kaip reikalinga ir svarbu yra „Išgyventi vasarą“. Ne tik dėl prisijaukinimo tabu temų, ne tik dėl fantastiškų aktorinių darbų ir šviežios režisūros, bet ir dėl savęs paties, dėl vilties, jog viskas bus gerai“.

Garsių žmonių pasisakymai:

Kalbama ne tik Lietuvoje

Pastaraisiais metais garsiau ir atvirau apie emocinę sveikatą ir jos svarbą prabyla vis daugiau Lietuvos ir viso pasaulio žinomi žmonės. Vieną pagrindinių vaidmenų filme „Išgyventi vasarą“ atliekanti aktorė Gelminė Glemžaitė atvirame papasakojo apie patirtą emocinę duobę ir kaip pavyko iš jos išlipti.

Garsi pop muzikos atlikėja ir aktorė Lady Gaga atvirai kalba apie savo nuolatinę kova su patirtomis traumomis bei jų pasekmėmis. Nuo pat savo karjeros pradžios ji aktyviai prisideda prie įvairių organizacijų, siekiančių mažinti stereotipus apie psichikos ligas ir jų gydymą.


Filmo „Išgyventi vasarą“ užkulisių nuotraukos/Vismantės Ruzgaitės nuotr.
Filmo „Išgyventi vasarą“ užkulisių nuotraukos/Vismantės Ruzgaitės nuotr.

Praėjusią savaitę garsus atlikėjas Justinas Bieberis taip pat išdrįso prisipažino sergantis depresija. Apie gyvenimą su depresija, bipoliniu sutrikimu ir kitomis psichikos ligomis prabilo aktorius Bradas Pittas, Jim Carrey, komikė Ellen Degeneres ir daugelis kitų.

Nuo praėjusių metų „Išgyventi vasarą“ keliauja po įvairius užsienio kino festivalius. Marija pasakoja, kad po filmo seansų žiūrovai neskuba skirstytis, su ja dalijasi savo bei savo artimųjų patirtimis, rašo žinutes. Pilnos salės ir ilgai trunkančios klausimų – atsakymų sesijos parodo, kad filmo tema aktuali ne tik Lietuvoje. Užsienio kino kritikai taip pat pabrėžia, kad viena iš filmo stiprybių – gebėjimas ne stereotipiškai, o lengvai, šviesiai ir su humoru atskleisti žmonių, sergančių psichikos ligomis realybę.

Psichikos ligos visame pasaulyje tampa svarbia ir aktualia tema. Tačiau filmų, kurie į šią temą pateiktų neromantizuodami ir nešaržuodami, o šviesiai ir su gera humoro doze – labai mažai. Dėl to M. Kavtaradzės filmas savo auditoriją randa tiek užsienyje, tiek Lietuvoje.

„Išgyventi vasarą“ rodomas net 13-oje Lietuvos miestų: Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Utenoje, Anykščiuose, Druskininkuose, Gargžduose, Marijampolėje, Pakruojyje ir Ukmergėje ir Varėnoje.

Filmą prodiusavo Marija Razgutė („M-Films), koprodiusavo Klementina Remeikaitė („Afterschool“). Filmą platina „Kino pavasaris“ distribution.